ABS – co to znaczy?

Data:
W kategorii Układ Hamulcowy

W sieci krąży błędne przekonanie, że głównym zadaniem systemu ABS jest skrócenie drogi hamowania. Nic z tych rzeczy. ABS został stworzony po to, by w trakcie tego manewru łatwiej było utrzymać kierunek jazdy. ESP to niejako rozwinięcie ABS-u, bo pomaga podczas pokonywania zakrętów, ale dziś nie o tym...

Pierwszy model seryjnie wyposażony w rewolucyjny system ABS został wypuszczony na rynek pod koniec lat 60. Obecnie posiada go niemal każdy nowy samochód. To niezwykle przydatne urządzenie powinni polubić nawet użytkownicy, którzy czują wstręt do wszelkiej elektroniki, znajdującej się w samochodzie. Czemu?

Trochę teorii

ABS, czyli Anti-Lock Braking System to układ stosowany w samochodach, by móc zapobiec blokowaniu kół w trakcie hamowania. System zalicza się do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems i zapobiega takim zjawiskom jak m.in. ściąganie samochodu w bok, wirowanie samochodu, utrata kontroli nad samochodem. Warto przy tym zaznaczyć, że długość drogi hamowania pojazdu wyposażonego w system ABS nie zależy jednak wyłącznie od tego systemu i uzależniona jest przede wszystkim od umiejętności kierowcy i warunków zewnętrznych.

W praktyce

W samochodach bez systemu ABS kierowca musi hamować tak, by utrzymać kontrolę nad samochodem. Niestety, trudno określić najlepsze zachowanie kierowcy, bowiem zbyt słabe hamowanie wydłuża drogę hamowania, a zbyt mocne prowadzi do utraty sterowności. Dlatego specjaliści sugerują, by w przypadku konieczności silnego hamowania stosować hamowanie przerywane tzw. impulsowe. W drugim przypadku, czyli w samochodach z ABS, wygląda to zupełnie inaczej. Najefektywniejszym sposobem hamowania jest szybkie i mocne wciśnięcie pedału hamulca i pedału sprzęgła, co zapewnia krótszą drogę hamowania i minimalizuje sytuację, gdzie silnik samochodu zgaśnie. Należy o tym pamiętać, bowiem brak wciśniętego sprzęgła mógłby spowodować automatyczne wyłączenie wszystkich systemów wspomagających kierowcę, w tym ABS. Ponadto system ABS pomaga utrzymać prawidłowy tor jazdy i minimalizuje ryzyko utraty panowania nad samochodem.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Jak to działa?

Utrata sterowności samochodu podczas hamowania następuje, gdy koła samochodu przestają się obracać. Różnice sił hamowania wprawiają samochód w ruch obrotowy wokół własnej osi pionowej. By zapobiec temu zjawisku postanowiono opracować system, który będzie zapobiegał blokowaniu się kół podczas hamowania, czyli właśnie ABS. System naśladuje hamowanie impulsowe, lecz robi to bez wątpienia znacznie dokładniej niż kierowca, gdyż pozwala na uzyskanie bezpiecznego współczynnika poślizgu koła na poziomie 10-30%.

Układ ABS niesie ze sobą szereg korzyści. Kierowca podczas hamowania awaryjnego jest w stanie bez obawy wpadnięcia w ewentualny poślizg mocno nacisnąć na pedał hamulca, a system skutecznie ograniczy siłę hamowania do tego stopnia, by nie doszło do zablokowania kół i niekontrolowanego poślizgu. ABS pomaga także przy hamowaniu na zakrętach i wspomaga kierowcę w maksymalnym skróceniu drogi hamowania.


Komentarze

ABS to podstawa
GIENEK
,
29.02.2020
Odpowiedz
obecnie nie ma już chyba samochodów bez ABS
Wspomagania
Gabriel
,
19.06.2017
Odpowiedz
W obecnych czasach jazda bez ABS-u to szaleństwo. Przy tych prędkościach jakie osiągają auta nie wyobrażam sobie jazdy bez systemów wspomagania jazdy typu ESP, ASR i oczywiście ABS.
Hamowanie
Majkel
,
30.01.2017
Odpowiedz
ABS to kolejny bardzo dobry i pomagający system zwiększający bezpieczeństwo.Powyżej jest cenna wskazówka dla niektórych kierowców aby w sytuacji poślizgu oprócz hamulca naciskali również jednocześnie sprzęgło.
ABS w aucie
Antonio
,
23.08.2016
Odpowiedz
ABS musi być w aucie, bez takiego systemu nie da się jeździć, bo o wypadek nie ciężko :)
ABS
Pawlo
,
05.08.2016
Odpowiedz
Kto w latach 80 myślał o jakimś ABSie, jakoś jeździli i było dobrze, ale teraz nie wyobrażam sobie braku tego systemu :)
Kurs
Mirek
,
30.03.2016
Odpowiedz
Moim zdaniem, kursanci na prawo jazdy powinni mieć możliwość przejazdu autem bez ABSu podczas nauki jazdy po jakimś placu manewrowym.
umiejętności
Arek
,
24.03.2016
Odpowiedz
Ciekawe jaka część kierowców współcześnie poradziła by sobie z jazdą autem bez ABSu...
Bezpieczeństwo!
Patryk
,
03.03.2016
Odpowiedz
ABS to system który moim zdaniem zmienił całkowicie rozwój motoryzacji, ciężko sobie wyobrazić współczesne auta bez tego "pomocnika".

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.