Mamy wiosnę, wymień filtr kabinowy!

Data:
, W kategorii Filtr powietrza

Trzy czwarte niemieckich samochodów osobowych i wiele także tych jeżdżących po polskich drogach (wyprodukowanych po roku 2000) wyposażonych jest w filtry kabinowe. Filtry te przyczyniają się do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia w kabinie samochodu. Jednak tylko co czwarty kierowca jest świadomy znaczenia tego filtra i zachowuje przewidziany okres serwisowania. Tu nieoceniona może być porada warsztatu.

Za regularną wymianą filtrów kabinowych przemawiają przede wszystkim aspekty zdrowotne, bezpieczeństwa oraz bezawaryjnego funkcjonowania układu klimatyzacyjnego. "Na filtrach kabinowych osadza się kurz, sadze, pyłki i inne cząsteczki stale wychwycane z powietrza przedostającego się do kabiny samochodu. Szczególnie skuteczne są filtry z warstwą węgla aktywnego - eliminują dodatkowo nieprzyjemne zapachy i szkodliwe dla zdrowia gazy, takie jak ozon, tlenek azotu, węglowodory i dwutlenek siarki" – mówi Eugen Koch, szef działu zarządzania produkcją w MANN+HUMMEL. Koncentracja szkodliwych gazów w samochodzie może wykazywać sześciokrotnie wyższe stężenie, niż na zewnątrz samochodu – zależnie od pory roku i otoczenia. Jest to jedno z wielu niedocenianych przez kierowców niebezpieczeństw związanych ze zdrowiem i bezpiecznym poruszaniem się po drogach.

Wiosna to dobra pora na wymianę filtra kabinowego. Właśnie wtedy z początkiem sezonu pylenia roślin wzmagają się reakcje alergiczne. Łzawiące oczy, bóle głowy i zatok mają bezpośredni wpływ na koncentrację za kierownicą i ryzyko spowodowania wypadku drogowego. Badania niemieckiego Automobilclubu oceniają szacunkowo, że co czwarty wypadek ma swoje źródło właśnie z powodu natężenia symptomów alergicznych. Dlatego zaleca się powszechnie pełną ochronę pasażerów samochodu przed takimi zagrożeniami poprzez regularną wymianę filtrów kabinowych. Im dłużej filtr nie jest wymieniany, tym bardziej jest on zapchany szkodliwymi zanieczyszczeniami. W efekcie utrudnia to przepływ powietrza w samochodzie, znacznie obniża jego jakość, prowadzi też do szybszego parowania szyb, a co za tym idzie do ograniczenia widoczności, a stąd prosta juz droga do spowodowania wypadku drogowego. Zapchany filtr kabinowy jest też doskonałym podłożem dla rozwoju grzybów, bakterii, które niezauważalnie wdychane są przez pasażerów samochodu. Należy też wspomnieć, że nagromadzenie tychże zanieczyszczeń może prowadzić wręcz do uszkodzenia układu klimatyzacji, nie mówiąc już o jego drogiej naprawie i konserwacji. Zapchany filtr kabinowy, nie wymieniony w porę może także być przyczyną nieprzyjemnego, specyficznego zapachu stęchlizny w kabinie samochodu.

Minimalne koszty – działanie nieocenione!

Źródło: Carfocus.pl