DNI DARMOWEJ DOSTAWY OD 99 PLN! ODBIERZ KOD
Do końca promocji pozostało:
Trzy czwarte niemieckich samochodów osobowych i wiele także tych jeżdżących po polskich drogach (wyprodukowanych po roku 2000) wyposażonych jest w filtry kabinowe. Filtry te przyczyniają się do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia w kabinie samochodu. Jednak tylko co czwarty kierowca jest świadomy znaczenia tego filtra i zachowuje przewidziany okres serwisowania. Tu nieoceniona może być porada warsztatu.
Za regularną wymianą filtrów kabinowych przemawiają przede wszystkim aspekty zdrowotne, bezpieczeństwa oraz bezawaryjnego funkcjonowania układu klimatyzacyjnego. "Na filtrach kabinowych osadza się kurz, sadze, pyłki i inne cząsteczki stale wychwycane z powietrza przedostającego się do kabiny samochodu. Szczególnie skuteczne są filtry z warstwą węgla aktywnego - eliminują dodatkowo nieprzyjemne zapachy i szkodliwe dla zdrowia gazy, takie jak ozon, tlenek azotu, węglowodory i dwutlenek siarki" – mówi Eugen Koch, szef działu zarządzania produkcją w MANN+HUMMEL. Koncentracja szkodliwych gazów w samochodzie może wykazywać sześciokrotnie wyższe stężenie, niż na zewnątrz samochodu – zależnie od pory roku i otoczenia. Jest to jedno z wielu niedocenianych przez kierowców niebezpieczeństw związanych ze zdrowiem i bezpiecznym poruszaniem się po drogach.
Wiosna to dobra pora na wymianę filtra kabinowego. Właśnie wtedy z początkiem sezonu pylenia roślin wzmagają się reakcje alergiczne. Łzawiące oczy, bóle głowy i zatok mają bezpośredni wpływ na koncentrację za kierownicą i ryzyko spowodowania wypadku drogowego. Badania niemieckiego Automobilclubu oceniają szacunkowo, że co czwarty wypadek ma swoje źródło właśnie z powodu natężenia symptomów alergicznych. Dlatego zaleca się powszechnie pełną ochronę pasażerów samochodu przed takimi zagrożeniami poprzez regularną wymianę filtrów kabinowych. Im dłużej filtr nie jest wymieniany, tym bardziej jest on zapchany szkodliwymi zanieczyszczeniami. W efekcie utrudnia to przepływ powietrza w samochodzie, znacznie obniża jego jakość, prowadzi też do szybszego parowania szyb, a co za tym idzie do ograniczenia widoczności, a stąd prosta juz droga do spowodowania wypadku drogowego. Zapchany filtr kabinowy jest też doskonałym podłożem dla rozwoju grzybów, bakterii, które niezauważalnie wdychane są przez pasażerów samochodu. Należy też wspomnieć, że nagromadzenie tychże zanieczyszczeń może prowadzić wręcz do uszkodzenia układu klimatyzacji, nie mówiąc już o jego drogiej naprawie i konserwacji. Zapchany filtr kabinowy, nie wymieniony w porę może także być przyczyną nieprzyjemnego, specyficznego zapachu stęchlizny w kabinie samochodu.
Minimalne koszty – działanie nieocenione!
Źródło: Carfocus.pl
Mówiąc krótko - tak, można czyścić filtr powietrza. Należy uczulić się natomiast na fakt, że oczyszczony filtr powietrza nie odbuduje pierwotnej wydajności tego podzespołu. Czy warto zatem czyścić filtr powietrza?
czytaj więcej >Mechanicy alarmują. Coraz więcej trafiających do warsztatów samochodowych aut ma objawy wskazujące na mocne zaniedbanie filtra powietrza. I nie chodzi nawet o jego stan, a o regularność i prawidłowość wymian. Wymiany te należy bowiem przeprowadzać często i umiejętnie. Bez tego grozi nam coś więcej niż tylko wzrost spalania – grozi nam nawet zatarcie silnika. Dlaczego?
czytaj więcej >Przez lata wśród kierowców utarło się przekonanie, że jedynym zadaniem filtra powietrza jest chronienie jednostki napędowej przed mogącymi przedostać się do niej zanieczyszczeniami. W większości nie pamiętamy już o tym, że filtr powietrza pełni de facto rolę płuc samochodu i wpływa na ilość dostarczanego do silnika powietrza. A wpływ ten, w zależności od zastosowanego filtra, może być naprawdę spory.
czytaj więcej >Brudny, zużyty filtr powietrza to przyczyna wyższego zapotrzebowania silnika na paliwo i ewentualnych usterek, mogących pojawić się w osprzęcie jednostki napędowej. Można tego uniknąć, wymieniając filtr powietrza na nowy. Dlaczego należy regularnie wymieniać filtr powietrza?
czytaj więcej >