Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Trudne do zauważenia objawy zużywającego się filtra powietrza. Jak je rozpoznać?

Samochodowy filtr powietrza to zdecydowanie najważniejszy element układu dolotowego. Choć pełnione przez tę część zadanie wydaje się być wręcz trywialne, w rzeczywistości od jej sprawności zależy bardzo wiele. Jak rozpoznać, że filtr powietrza w naszym samochodzie zaczął się już mocno zużywać? Jakie objawy świadczą o konieczności jego wymiany?

Niezwykła rola zwykłego filtra powietrza

Samochodowy filtr powierza jest częścią o dość prostej budowie i jeszcze prostszym działaniu. I prawdopodobnie z tych powodów ciągle traktowany jest przez wszystkich z wyraźnym lekceważeniem. Bo czyż można cenić wysoko część, której jedyną rolą jest wyłapywanie zanieczyszczeń? Otóż nie tylko można, ale wręcz trzeba. Bowiem filtr powietrza pełni również rolę płuc silnika i to od niego zależy, czy jednostka napędowa otrzyma odpowiednią ilość powietrza. Jeśli nie będziemy odpowiednio o niego dbać, filtr powietrza bardzo szybko zacznie się zużywać, a objawy tego zużycie nie zawsze będziemy w stanie prawidłowo zdiagnozować. Błąd w tej diagnozie może być kosztowny, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do zniszczenia silnika.

Wzrost spalania pierwszym objawem zużycia filtra

Zwykle pierwszym objawem zużywającego się filtra powietrza jest stopniowy wzrost spalania paliwa. Objaw ten, niestety, jest dla większości kierowców trudny do wychwycenia i jeszcze trudniejszy do zdiagnozowania. Wzrost spalania postępuje bowiem stopniowo i początkowo w bardzo niewielkim stopniu. Jeśli nawet zauważymy, że nasze auto ostatnio pali jakby nieco więcej, przyczyn będziemy szukać chociażby w częstszej jeździe po mieście lub we wzroście intensywności korzystania z klimatyzacji. Tymczasem zużywający się filtr powietrza zaczyna działać niczym bardzo sprytny złodziej, który podkrada nam paliwo stopniowo i bardzo powoli. Prawdziwą różnicę zobaczymy dopiero po dokładnej analizie wzrostu spalania paliwa na przestrzeni kolejnych miesięcy i w zestawieniu z miesiącami poprzednimi. Pytanie tylko, kto z nas ma czas i ochotę na dokonywanie takich analiz?

Zużyty filtr powietrza to mniejsza moc silnika

Jeśli zwiększone spalanie paliwa nie skieruje naszych podejrzeń na filtr paliwa i nie uznamy tego za objaw jego zużycia, być może wystarczającą wskazówką okaże się spadek mocy silnika. Silnik, tak jak i my sami, do pracy potrzebuje powietrza. Czystego i w dużych ilościach. Przeciętne auto do spalenia 1 kg paliwa potrzebuje 14 kg, czyli ok. 11 m³ powietrza. Jeśli filtr powietrza, czyli płuca naszego samochodu, na skutek zużycia straci swoją normalną przepustowość, ilość powietrza dostarczanego do silnika zacznie spadać. Wzrośnie ilość spalanego paliwa, a moc jednostki napędowej spadnie. Problem jednak w tym, że nie każdy kierowca będzie w stanie taki spadek mocy wyczuć i zrozumieć jego przyczynę. Wspominane już, lekceważące podejście do filtrów powietrza sprawia, że przyczyn spadku mocy instynktownie szukamy w znacznie bardziej zaawansowanych częściach. Zupełnie zapominając o tym, że jest to jeden z najjaskrawszych objawów zużytego, czyli zapchanego filtra.

Popularne z kategorii Filtr powietrza

Filtr powietrza FILTRON AP 139/2
30,00 zł
4.8 (104 ocen)
Filtr powietrza FILTRON AP 063/1
24,00 zł
4.8 (104 ocen)
Filtr powietrza FILTRON AK 372/1
38,00 zł
4.8 (104 ocen)
Filtr powietrza FILTRON AP 149/1
23,00 zł
4.8 (104 ocen)
Filtr powietrza FILTRON AP 051
23,00 zł
4.8 (104 ocen)
Filtr powietrza BOSCH 1 987 429 404
36,00 zł
4.7 (34 ocen)
Filtr powietrza w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Filtr powietrza pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Filtr powietrza
Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
5 komentarzy
Nie pisz glupot zeby przedmuchac filtr bo to nic nie pomaga jedynie lepiej wyglada a niszczysz filtrw ten sposob.Trzeba wymienic na nowy tyle w temacie.
Raz na 2 lata wymieniamy taki filtr (kosztuje ok. 20 zł). No chyba, ze ktoś jeździ po 50 tys. km/rocznie, to częściej :)
Auto z silnikiem benzynowym 2.5 straciło moc. Po prostu silnik nie ciągnął tak jak trzeba. Był mocno ospały. Przeczyściłem przepustnice, zawór EGR, kolektor , przepływomierz. Wymieniłem nawet świece. Dalej nic . Zacząłem podejrzewać, że to wina ślizgającego się sprzęgła bo obroty rosły a auto nie przyspieszało tak jak trzeba. Już byłem skłonny wymienić to sprzęgło. Na końcu coś mnie tknęło żeby wrzucić nowy nieco droższy filtr powietrza. Jak ręką odjął !! Auto odzyskało wigor. Nie miałem pojęcia jak tak niepozorna, tania rzecz może aż tak wpływać na pracę silnika.
Ma pan 100 p racjki dziękuję za porade
Warto raz na jakiś czas wyciągnąć taki filtr i przedmuchać go sprężarką. Wskazówka, warto robić to w kierunku odwrotnym do zasysania powietrza - aby nie wpychać jeszcze bardziej kurzu do wewnątrz.

Powiązane artykuły

Kiedy należy wymienić filtr powietrza? Co mówią na ten temat ogólne zalecenia, a co pokazuje praktyka?

Kiedy wymienić filtr powietrza?

Nie da się ukryć, że silnik samochodowy potrzebuje powietrza, by działać prawidłowo. Niestety, mimo rozwoju technologii, jednostki napędowe nadal nie są zbyt odporne na zanieczyszczenia zawarte w zasysanym powietrzu. Co gorsze, wszelkie brudy szkodzą silnikowi, utrudniając i obniżając jego wydajność. Stąd konieczność stosowania filtra powietrza, którego zadaniem jest skuteczne oczyszczenie powietrza.

czytaj więcej >
Samochodowe filtry powietrza panelowe z bibułą celulozową czy z włókniną syntetyczną. Co wybrać?

Filtry powietrza panelowe z bibułą celulozową czy z włókniną syntetyczną? Czym należy się kierować przy wyborze nowego filtra

Dla zdecydowanej większości kierowców przymierzających się do wymiany samochodowego filtra powietrza, najlepszym rozwiązaniem jest i długo jeszcze będzie wybór klasycznego filtra panelowego. Jednak samych filtrów panelowych jest obecnie na rynku kilka rodzajów. Który z nich będzie najlepszym wyborem?

czytaj więcej >
Jak wymienić filtr powietrza w samochodzie? Prosty przewodnik krok po kroku

Jak wymienić filtr powietrza?

Filtr powietrza wymieniamy przynajmniej raz w roku, a ponieważ nie jest to wymiana szczególnie skomplikowana, nie potrzebujemy do tego mechanika. Nieskomplikowana wymiana nie oznacza jednak wcale, że może być przeprowadzona w sposób niedbały lub też że nie można podczas niej popełnić prostego błędu. A ponieważ błąd przy wymianie filtra powietrza potrafi skończyć się przykrymi konsekwencjami, warto przypomnieć sobie pewne ważne zasady.

czytaj więcej >
Zapchany / brudny filtr powietrza. Sprawdź objawy usterki i dowiedz się jak ją naprawić

Brudny, zapchany brudny filtr powietrza. Jak sprawdzić objawy podobnej usterki i w jaki sposób należy ją naprawić?

Mechanicy alarmują. Coraz więcej trafiających do warsztatów samochodowych aut ma objawy wskazujące na mocne zaniedbanie filtra powietrza. I nie chodzi nawet o jego stan, a o regularność i prawidłowość wymian. Wymiany te należy bowiem przeprowadzać często i umiejętnie. Bez tego grozi nam coś więcej niż tylko wzrost spalania – grozi nam nawet zatarcie silnika. Dlaczego?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze