Najpopularniejsi producenci

Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej TUNGSRAM
Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej PHILIPS
Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej BOSCH
Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej NARVA
Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej ams-OSRAM
Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej LUCAS
Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej HELLA
Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej SPAHN GLÜHLAMPEN
Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej VALEO

FAQ

Jakie żarówki do oświetlenia tablicy rejestracyjnej?

Najpopularniejszym typem żarówek montowanych jako oświetlenie tablicy rejestracyjnej są żarówki o oznaczeniu W5W. Są to niewielkich rozmiarów żarówki spotykane również jako żarówki świateł pozycyjnych czy oświetlenia wnętrza. Ten rodzaj żarówek sprawdza się idealnie ze względu na znaczną ilość generowanego światła oraz mały rozmiar umożliwiający montaż w ciasnej oprawce. Koszt zakupu takich żarówek mieści się w granicach kilku złotych za komplet, a proces wymiany trwa maksymalnie 10 minut.

Czy podświetlenie tablicy rejestracyjnej LED jest legalne?

Warunkiem koniecznym do określenia, czy dane źródło światła w oświetleniu tablicy rejestracyjnej naszego samochodu jest legalne jest posiadanie homologacji drogowej. Jeśli montowana przez nas żarówka posiada homologację do naszego samochodu to niezależnie od jej rodzaju jest legalna. Jeśli natomiast montujemy źródło światła, które nie zostało dopuszczone do montażu w samochodzie poruszającym się po drogach publicznych to musimy liczyć się z konsekwencjami.

Więcej na: Oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Żarówki LED czy tradycyjne - co na to przepisy?

Jak wymienić żarówkę oświetlenia tablicy rejestracyjnej?

W celu wymiany żarówki oświetlenia tablicy rejestracyjnej powinniśmy zacząć od rozebrania oprawki oświetlenia. Najczęściej spotykane jest rozwiązanie opierające się o zastosowanie dwóch śrub o łbie umożliwiającym odkręcenie jej za pomocą zwykłego śrubokręta płaskiego lub krzyżowego. Po zdjęciu części oprawki mamy już dostęp do naszej żarówki, którą wystarczy delikatnie wyjąć i zastąpić nową. Podczas procesu wymiany warto zadbać o oczyszczenie oprawki oraz klosza oświetlenia tablicy.

Czy oświetlenie tablicy rejestracyjnej jest obowiązkowe?

Tak, oświetlenie tablicy rejestracyjnej jest obowiązkowym elementem oświetlenia naszego samochodu. Jest to również jedno z najczęściej zaniedbywanych elementów oświetlenia w samochodzie, ponieważ jego brak trudno jest zauważyć kierowcy "na pierwszy rzut oka". Warto więc od czasu do czasu sprawdzić, czy posiadamy kompletne oświetlenie naszej tablicy rejestracyjnej i odpowiednio zadbać o jego stan. Dzięki temu z pewnością unikniemy przykrych sytuacji podczas kontroli policyjnej czy przeglądu.

Jakie mogą być powody niedziałającego oświetlenia tablicy rejestracyjnej?

Najczęściej występującym powodem niesprawnego oświetlenia tablicy rejestracyjnej jest przepalona żarówka. Sprawdzenie tego jest oczywiście bardzo proste, wystarczy rozebrać oprawkę i sprawdzić w jakim stanie znajduje się źródło światła. Czasem zdarza się również, że uszkodzeniu przez korozję ulega oprawka naszego podświetlenia co powoduje brak styku przy połączeniu z żarówką. Jeśli zarówno żarówka jak i oprawka działają prawidłowo, postarajmy się znaleźć bezpiecznik i sprawdzić, czy nie został przepalony.

Jak wymienić moje oświetlenie tablicy rejestracyjnej na moduł LED?

Obecnie na rynku występuje przynajmniej kilka rodzajów modułów LED zastępujących standardowe oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Najczęściej spotykane są kompletne, szczelnie zamknięte i nierozbieralne moduły składające się ze źródła światła jak i oprawki przygotowanej do montażu. By podłączyć nowe oświetlenie należy usunąć obecną oprawkę i w jej miejsce umieścić nowy moduł, wcześniej dbając o jego właściwe podłączenie do instalacji elektrycznej naszego pojazdu.