Wybierz markę:
KLIENCI, KTÓRZY KUPILI TEN PRODUKT, KUPILI RÓWNIEŻ
Powiązane kategorie produktowe
Baza wiedzy
- Polerowanie reflektorów samochodowych. W jaki sposób możecie przeprowadzić samodzielną regenerację świateł w Waszch samochodach?
- Światła LED do jazdy dziennej. Gdzie i jak należy je zamontować?
- Wszystko, co powinniście wiedzieć o światłach przeciwmgielnych
- Do czego służą światła pozycyjne? Kiedy należy używać świateł do jazdy dziennej? Eksperci iParts.pl odpowiadają na pytania
- Czym różnią się światła postojowe od pozycyjnych? W jakich sytuacjach możemy zastępować jedne drugimi?
- Żarówki samochodowe LED. Nowoczesna technologia oświetleniowa w służbie motoryzacji
- Przygotowałaś swój samochód do zimy? A czy przypadkiem nie zapominałeś o reflektorach?
FAQ
Najpopularniejszym typem żarówek montowanych jako oświetlenie tablicy rejestracyjnej są żarówki o oznaczeniu W5W. Są to niewielkich rozmiarów żarówki spotykane również jako żarówki świateł pozycyjnych czy oświetlenia wnętrza. Ten rodzaj żarówek sprawdza się idealnie ze względu na znaczną ilość generowanego światła oraz mały rozmiar umożliwiający montaż w ciasnej oprawce. Koszt zakupu takich żarówek mieści się w granicach kilku złotych za komplet, a proces wymiany trwa maksymalnie 10 minut.
Warunkiem koniecznym do określenia, czy dane źródło światła w oświetleniu tablicy rejestracyjnej naszego samochodu jest legalne jest posiadanie homologacji drogowej. Jeśli montowana przez nas żarówka posiada homologację do naszego samochodu to niezależnie od jej rodzaju jest legalna. Jeśli natomiast montujemy źródło światła, które nie zostało dopuszczone do montażu w samochodzie poruszającym się po drogach publicznych to musimy liczyć się z konsekwencjami.
Więcej na: Oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Żarówki LED czy tradycyjne - co na to przepisy?
W celu wymiany żarówki oświetlenia tablicy rejestracyjnej powinniśmy zacząć od rozebrania oprawki oświetlenia. Najczęściej spotykane jest rozwiązanie opierające się o zastosowanie dwóch śrub o łbie umożliwiającym odkręcenie jej za pomocą zwykłego śrubokręta płaskiego lub krzyżowego. Po zdjęciu części oprawki mamy już dostęp do naszej żarówki, którą wystarczy delikatnie wyjąć i zastąpić nową. Podczas procesu wymiany warto zadbać o oczyszczenie oprawki oraz klosza oświetlenia tablicy.
Tak, oświetlenie tablicy rejestracyjnej jest obowiązkowym elementem oświetlenia naszego samochodu. Jest to również jedno z najczęściej zaniedbywanych elementów oświetlenia w samochodzie, ponieważ jego brak trudno jest zauważyć kierowcy "na pierwszy rzut oka". Warto więc od czasu do czasu sprawdzić, czy posiadamy kompletne oświetlenie naszej tablicy rejestracyjnej i odpowiednio zadbać o jego stan. Dzięki temu z pewnością unikniemy przykrych sytuacji podczas kontroli policyjnej czy przeglądu.
Najczęściej występującym powodem niesprawnego oświetlenia tablicy rejestracyjnej jest przepalona żarówka. Sprawdzenie tego jest oczywiście bardzo proste, wystarczy rozebrać oprawkę i sprawdzić w jakim stanie znajduje się źródło światła. Czasem zdarza się również, że uszkodzeniu przez korozję ulega oprawka naszego podświetlenia co powoduje brak styku przy połączeniu z żarówką. Jeśli zarówno żarówka jak i oprawka działają prawidłowo, postarajmy się znaleźć bezpiecznik i sprawdzić, czy nie został przepalony.
Obecnie na rynku występuje przynajmniej kilka rodzajów modułów LED zastępujących standardowe oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Najczęściej spotykane są kompletne, szczelnie zamknięte i nierozbieralne moduły składające się ze źródła światła jak i oprawki przygotowanej do montażu. By podłączyć nowe oświetlenie należy usunąć obecną oprawkę i w jej miejsce umieścić nowy moduł, wcześniej dbając o jego właściwe podłączenie do instalacji elektrycznej naszego pojazdu.