Żarówka tablicy rejestracyjnej

Żarówki do podświetlenia tablicy rejestracyjnej to elementy o których bardzo często zapominamy. Są to niewielkich rozmiarów oraz mocy żarówki, których światło pada na tylną tablicę rejestracyjną. Najczęściej wykorzystywane są żarówki o symbolu w5w. W nowocześniejszych samochodach stosowane do tego celu są specjalne moduły LED. Światło pochodzące z oświetlenia tablicy powinno dać możliwość odczytania numerów rejestracyjnych z 20m, jednocześnie nie może być bezpośrednio widoczne z tyłu pojazdu z odległości większej od 25m. Ponadto tego musi być ono barwy białej naturalnej, czyli powinniśmy unikać odcieni białego wpadających w niebieski lub żółty.

Dobór żarówek oświetlenia tablicy rejestracyjnej

Rozwój technologii oświetlenia samochodu nabiera coraz większego tempa. Zmiany te dotyczą również takich elementów jak oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Starsze rozwiązania opierały się o światło żarówki do podświetlenia tablicy rejestracyjnej. Obecnie w modzie i najchętniej wykorzystywane są różnego rodzaju moduły oraz żarówki tablicy rejestracyjnej LED. Dają one znacznie więcej światła, jednocześnie znacznie obniżając zużycie prądu. Cechują się również długowiecznością i bezawaryjną pracą, a niższa temperatura podczas świecenia sprawia, że nie niszczą one obudowy lampki. Dobierając oświetlenie tablicy do swojego samochodu pamiętajmy jednak by korzystać z homologowanych dla tego modelu rozwiązań. W innym wypadku możemy mieć problemy podczas kontroli policyjnej lub przeglądu. Unikajmy szczególnie tanich modułów lub żarówek LED dających niebieskie i intensywne światło.

Na rynku można znaleźć również mnóstwo niewiadomego pochodzenia modułów oraz żarówek, które nie tylko mogą rozpraszać innych kierujących, ale również mogą mieć negatywny wpływ na naszą instalację elektryczną. Jeśli zależy nam by żarówka oświetlenie tablicy rejestracyjnej była bardziej wydajna to wymieńmy ją na nową, a ponadto oczyśćmy lub wymieńmy również obudowę lampki. Często znajduje się ona w miejscu, które uniemożliwia jej skuteczne mycie na myjni, a dodatkowo jest narażona na zbieranie znacznych ilości zabrudzeń, które z czasem ograniczają jasność świecenia.

Powody usterek żarówki oświetlenia tablicy rejestracyjnej

Żarówka tablicy rejestracyjnej najczęściej przestaje działać w sytuacji, kiedy dojdzie do jej spalenia. Są to zwykłe żarówki, w większości wypadków o oznaczeniu w5w, jednocześnie muszą ona działać razem z oświetleniem samochodu, więc bardzo często i długo. W skrajnych wypadkach może dojść do stopienia elementów plastikowych wchodzących w skład oprawki żarówki. Roztopiony plastik może zalać blaszki, które przewodzą prąd i doprowadzić do ograniczenia przepływu prądu i do wyłączenia żarówki. Podobny efekt może dać korozja, która doprowadzi do zniszczenia metalowych elementów żarówki oraz lampki. Jest ona narażona na wilgoć, zanieczyszczenia, sól drogową oraz inne niekorzystne czynniki. W obu wypadkach musimy jak najszybciej wymienić całą lampkę oraz żarówkę. Wymiana żarówki oświetlenia tablicy rejestracyjnej

Wymiana żarówki tablicy rejestracyjnej jest stosunkowo prosta. Wystarczy odkręcić od zewnątrz plastikowy klosz osłaniający żarówkę, następnie usunąć ją z oprawki i założyć nową. Wymiana taka trwa maksymalnie kilka minut i wymaga posiadania przeważnie tylko jednego narzędzia – śrubokręta.

Najpopularniejsi producenci żarówek oświetlenia tablicy rejestracyjnej

  • Valeo
  • Bosch
  • Hella
  • Philips
  • Narva
  • Febi

W naszym sklepie oferujemy tanie żarówki tablicy rejestracyjnej pochodzące od najlepszych i dobrze sprawdzonych producentów. Dzięki temu klienci mogą wybierać do swojego samochodu części, które zapewnią im bezproblemową eksploatację.

Już teraz sprawdź wyjątkową ofertę sklepu internetowego iParts.pl oferującego szeroki wybór żarówek oświetlenia tablicy rejestracyjnych pasujących do wielu popularnych na naszym rynku samochodów.

Proponowane żarówki do oświetlenia tablic w samochodzie

Najpopularniejsi producenci

Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej TUNGSRAM
Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej PHILIPS
Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej NARVA
Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej LUCAS
Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej OSRAM
Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej BOSCH
Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej HELLA
Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej MAXGEAR
Żarówka oswietlenia tablicy rejestracyjnej VALEO

FAQ

Jakie żarówki do oświetlenia tablicy rejestracyjnej?

Najpopularniejszym typem żarówek montowanych jako oświetlenie tablicy rejestracyjnej są żarówki o oznaczeniu W5W. Są to niewielkich rozmiarów żarówki spotykane również jako żarówki świateł pozycyjnych czy oświetlenia wnętrza. Ten rodzaj żarówek sprawdza się idealnie ze względu na znaczną ilość generowanego światła oraz mały rozmiar umożliwiający montaż w ciasnej oprawce. Koszt zakupu takich żarówek mieści się w granicach kilku złotych za komplet, a proces wymiany trwa maksymalnie 10 minut.

Czy podświetlenie tablicy rejestracyjnej LED jest legalne?

Warunkiem koniecznym do określenia, czy dane źródło światła w oświetleniu tablicy rejestracyjnej naszego samochodu jest legalne jest posiadanie homologacji drogowej. Jeśli montowana przez nas żarówka posiada homologację do naszego samochodu to niezależnie od jej rodzaju jest legalna. Jeśli natomiast montujemy źródło światła, które nie zostało dopuszczone do montażu w samochodzie poruszającym się po drogach publicznych to musimy liczyć się z konsekwencjami.

Więcej na: Oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Żarówki LED czy tradycyjne - co na to przepisy?

Jak wymienić żarówkę oświetlenia tablicy rejestracyjnej?

W celu wymiany żarówki oświetlenia tablicy rejestracyjnej powinniśmy zacząć od rozebrania oprawki oświetlenia. Najczęściej spotykane jest rozwiązanie opierające się o zastosowanie dwóch śrub o łbie umożliwiającym odkręcenie jej za pomocą zwykłego śrubokręta płaskiego lub krzyżowego. Po zdjęciu części oprawki mamy już dostęp do naszej żarówki, którą wystarczy delikatnie wyjąć i zastąpić nową. Podczas procesu wymiany warto zadbać o oczyszczenie oprawki oraz klosza oświetlenia tablicy.

Czy oświetlenie tablicy rejestracyjnej jest obowiązkowe?

Tak, oświetlenie tablicy rejestracyjnej jest obowiązkowym elementem oświetlenia naszego samochodu. Jest to również jedno z najczęściej zaniedbywanych elementów oświetlenia w samochodzie, ponieważ jego brak trudno jest zauważyć kierowcy "na pierwszy rzut oka". Warto więc od czasu do czasu sprawdzić, czy posiadamy kompletne oświetlenie naszej tablicy rejestracyjnej i odpowiednio zadbać o jego stan. Dzięki temu z pewnością unikniemy przykrych sytuacji podczas kontroli policyjnej czy przeglądu.

Jakie mogą być powody niedziałającego oświetlenia tablicy rejestracyjnej?

Najczęściej występującym powodem niesprawnego oświetlenia tablicy rejestracyjnej jest przepalona żarówka. Sprawdzenie tego jest oczywiście bardzo proste, wystarczy rozebrać oprawkę i sprawdzić w jakim stanie znajduje się źródło światła. Czasem zdarza się również, że uszkodzeniu przez korozję ulega oprawka naszego podświetlenia co powoduje brak styku przy połączeniu z żarówką. Jeśli zarówno żarówka jak i oprawka działają prawidłowo, postarajmy się znaleźć bezpiecznik i sprawdzić, czy nie został przepalony.

Jak wymienić moje oświetlenie tablicy rejestracyjnej na moduł LED?

Obecnie na rynku występuje przynajmniej kilka rodzajów modułów LED zastępujących standardowe oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Najczęściej spotykane są kompletne, szczelnie zamknięte i nierozbieralne moduły składające się ze źródła światła jak i oprawki przygotowanej do montażu. By podłączyć nowe oświetlenie należy usunąć obecną oprawkę i w jej miejsce umieścić nowy moduł, wcześniej dbając o jego właściwe podłączenie do instalacji elektrycznej naszego pojazdu.