Wieszaki i poduszki tłumika samochodowego

Jednym z najważniejszych elementów układu wydechowego w każdym współczesnym  samochodzie jest tłumik, którego podstawowym zadaniem jest samoczynne redukowanie hałasu powstającego na skutek fali ciśnienia spalin przemieszczających się po całym systemie wydechowym, poczynając od otwarcia zaworu wylotowego, na momencie opuszczenia przez spaliny końcówki rur wydechowych kończąc. Liczbę tłumików w układzie wydechowym samochodu dobiera się pod względem właściwości ich tłumienia hałasu, i przeważnie instalowane są dwa lub trzy tłumiki wylotowe.

Poduszki tłumika samochodowego służą przede wszystkim do stabilnego przymocowania tłumika układu wydechowego do podwozia auta. Ich nadrzędną funkcją jest chronienie tłumika przed niekontrolowanym kontaktem tego elementu z nawierzchnią. Wieszaki tłumika, z racji funkcji, jaką wykonują oraz miejsca ich montażu, bardzo często ulegają uszkodzeniu mechanicznemu, a także korozji. Może dojść wówczas do całkowitego urwania tłumika. Aby tego uniknąć, należy systematycznie sprawdzać stan poduszki tłumika samochodowego. W razie konieczności zaleca się naprawę lub wymianę elementów nośnych układu wydechowego na nowe.

Uszkodzenia elementów stabilizujących układ wydechowy w samochodzie są zazwyczaj związane z materiałów, z którego są one wykonane. I tak, wieszaki tłumika wyprodukowane z cienkiej blachy najczęściej ulegają zniszczeniu w wyniku korozji, natomiast uchwyty tłumika samochodowego wykonane z gumy z czasem, w wyniku sparcenia, po prostu się urywają. Dlatego też tak ważne jest regularne kontrolowanie uchwytów stabilizujących podwieszenie układu wydechowego.

Obecnie dostępne są uchwyty mocujące tłumi wykonane z nowoczesnych tworzyw, które najlepiej sprawdzają się w samochodach sportowych. Poliuretanowe wieszaki tłumika w bardzo dużym stopniu zwiększają stabilność całego układu wydechowego, a tym samym w znaczny sposób tłumią wszelkie drgania powstające podczas szybkiej jazdy. Ich parametry zapewniają wysoką odporność na negatywny wpływ czynników środowiska zewnętrznego, a także chronią przed oddziaływaniem oleju samochodowego, wszelkiego rodzaju rozpuszczalników, roztworów kwasów oraz benzyny. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania.

Najpopularniejsi producenci

Wieszaki i poduszki tłumika MTS
Wieszaki i poduszki tłumika ORIGINAL IMPERIUM
Wieszaki i poduszki tłumika AKRON-MALÒ
Wieszaki i poduszki tłumika Metalcaucho
Wieszaki i poduszki tłumika BIRTH
Wieszaki i poduszki tłumika SASIC
Wieszaki i poduszki tłumika FAST
Wieszaki i poduszki tłumika FA1
Wieszaki i poduszki tłumika STELLOX