Rozdzielacze zapłonu

Samochodowy układ zapłonowy jest częścią benzynowych jednostek napędowych wyposażonych w zapłon iskrowy. Inicjuje on za pomocą iskry elektrycznej proces spalania mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach silnika. W skład układu zapłonowego nowoczesnych aut wchodzą: cewka zapłonowa, świece zapłonowe, komputer sterujący pracą całego układu oraz wyłącznik zapłonu. W starszych konstrukcjach wykorzystywane są przewody zapłonowe oraz aparat zapłonowy bezrozdzielaczowy.

Klasyczny układ zapłonowy zbudowany w oparciu o mechaniczny przerywacz i rozdzielacz charakteryzował się niewątpliwie prostą budową i w miarę sprawnym działanie, jednak borykał się w wieloma problemami oraz wadami, które przekładały się na kłopoty z prawidłową eksploatacją silnika. Rozdzielacz zapłonu to aparat umożliwiający dostarczenie do świecy cylindra prądu w postaci iskry. Pozwala on na rozdział napięcia zapłonowego poprzez przewody zapłonowe i złączki. Tego rodzaju układ posiada jednak niewielkie możliwości zmiany kąta wyprzedzania zapłonu pod względem pracy jednostki napędowej. Jest to szczególnie problematyczne podczas uruchamiania silnika w niskich temperaturach. Dlatego też układ tego rodzaju poddawano ciągłym modyfikacjom, aby ostatecznie wprowadzić w jego miejsce elektroniczne moduły zapłonowe. Obecnie w samochodach produkowanych po 2000 roku praktycznie nie stosuje się już mechanicznych układów zapłonowych.

Pierwszym w historii światowej motoryzacji elektronicznym urządzeniem sterującym dopływem powietrza, paliwa oraz zapłonem był system Motronic wyprodukowany przez firmę Bosch. Został on zastosowany w 1979 roku w układzie napędowym BMW 732i. Obecnie to komputer pokładowy w większości przypadków steruje pracą układu zapłonowego.

W samochodach w silnikami wysokoprężnymi, czyli z zapłonem samoczynnym, stosuje się wtryskowy układ zapłonowy. Zamiast klasycznych świec zapłonowych wykorzystywane są świece żarowe, po jednej do każdego z cylindrów w silniku. Świece żarowe są w stanie wytrzymać nawet kilkaset tysięcy kilometrów przebiegu.

Zapraszamy do zakupu elementów układu zapłonowego w iParts.pl w niskich cenach oraz gwarancją dobrej jakości!