Rozdzielacze zapłonu

Samochodowy układ zapłonowy jest częścią benzynowych jednostek napędowych wyposażonych w zapłon iskrowy. Inicjuje on za pomocą iskry elektrycznej proces spalania mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach silnika. W skład układu zapłonowego nowoczesnych aut wchodzą: cewka zapłonowa, świece zapłonowe, komputer sterujący pracą całego układu oraz wyłącznik zapłonu. W starszych konstrukcjach wykorzystywane są przewody zapłonowe oraz aparat zapłonowy bezrozdzielaczowy.

Klasyczny układ zapłonowy zbudowany w oparciu o mechaniczny przerywacz i rozdzielacz charakteryzował się niewątpliwie prostą budową i w miarę sprawnym działanie, jednak borykał się w wieloma problemami oraz wadami, które przekładały się na kłopoty z prawidłową eksploatacją silnika. Rozdzielacz zapłonu to aparat umożliwiający dostarczenie do świecy cylindra prądu w postaci iskry. Pozwala on na rozdział napięcia zapłonowego poprzez przewody zapłonowe i złączki. Tego rodzaju układ posiada jednak niewielkie możliwości zmiany kąta wyprzedzania zapłonu pod względem pracy jednostki napędowej. Jest to szczególnie problematyczne podczas uruchamiania silnika w niskich temperaturach. Dlatego też układ tego rodzaju poddawano ciągłym modyfikacjom, aby ostatecznie wprowadzić w jego miejsce elektroniczne moduły zapłonowe. Obecnie w samochodach produkowanych po 2000 roku praktycznie nie stosuje się już mechanicznych układów zapłonowych.

Pierwszym w historii światowej motoryzacji elektronicznym urządzeniem sterującym dopływem powietrza, paliwa oraz zapłonem był system Motronic wyprodukowany przez firmę Bosch. Został on zastosowany w 1979 roku w układzie napędowym BMW 732i. Obecnie to komputer pokładowy w większości przypadków steruje pracą układu zapłonowego.

W samochodach w silnikami wysokoprężnymi, czyli z zapłonem samoczynnym, stosuje się wtryskowy układ zapłonowy. Zamiast klasycznych świec zapłonowych wykorzystywane są świece żarowe, po jednej do każdego z cylindrów w silniku. Świece żarowe są w stanie wytrzymać nawet kilkaset tysięcy kilometrów przebiegu.

Zapraszamy do zakupu elementów układu zapłonowego w iParts.pl w niskich cenach oraz gwarancją dobrej jakości!

Najpopularniejsi producenci

Rozdzielacz zapłonu BOSCH
Rozdzielacz zapłonu BERU
Rozdzielacz zapłonu FACET
Rozdzielacz zapłonu EPS
Rozdzielacz zapłonu KW
Rozdzielacz zapłonu LUCAS
Rozdzielacz zapłonu QUINTON HAZELL
Rozdzielacz zapłonu VALEO