Światła postojowe samochodowe

Mimo tego, że światła postojowe nie są zaliczane do obowiązkowego wyposażenia współczesnych samochodów, to producenci motoryzacyjni montują je w praktycznie wszystkich nowych autach, pamiętając o ich dużej przydatności w ruchu drogowym oraz o popularności tego typu świateł wśród kierowców. Samochodowe światła postojowe działają w podobny sposób co kierunkowskazy i przydają się zwłaszcza po zapadnięciu zmroku lub w warunkach niedostatecznej widoczności.

Światła postojowe w samochodzie

Światła postojowe zgodnie z przepisami powinny być wykorzystywane przez kierowców na postoju lub w trakcie zatrzymania samochodu, w warunkach niedostatecznej widoczności. Ze świateł postojowych należy korzystać wyłącznie od strony środka jezdni, w pojazdach, które nie posiadają przyczepy, a także w pojazdach, których łączna długość nie przekracza 6 metrów, a szerokość 2 metrów. 

Obecnie światła postojowe stanowią podstawowe wyposażenie wszystkich współczesnych samochodów. Przez wielu kierowców mylone często są mylone ze światłami mijania. W większości pojazdów, samochodowe światła postojowe włączane są na unieruchomionym silniku, przy włączonej pozycji "zapłonu". Istnieje kilka marek i modeli samochodowych, w których włączenie świateł postojowych wymaga ustawienia przełącznika świateł na dodatkową pozycję. W większości świateł postojowych w samochodach osobowych wykorzystuje się żarówki o mocy 5 watów, najczęściej są to żarówki W5W instalowane z przodu oraz P5W montowane z tyłu.

Sposób działania świateł postojowych

Światła popularnie nazywane „postojówkami” uruchamia się bardzo podobnie jak kierunkowskazy. Światła tego typu są oznaczone na desce rozdzielczej ikoną w kształcie dużej litery „P” z odchodzącymi od niej promieniami, która po ich włączeniu świeci w kolorze zielonym. Światła postojowe w samochodzie montowane są w ilości 2 lub 4 sztuk. Żarówki świateł postojowych z przodu mają barwę białą, natomiast z tyłu świecą na czerwono lub pomarańczowo w zależności od tego, czy światło jest połączone z kierunkowskazem lub z bocznym światłem pozycyjnym.

Światła postojowe muszą znajdować się nie dalej niż 400 mm od obrysu samochodu. Instalacja elektryczna powinna umożliwiać uruchomienie tego typu świateł tylko po jednej stronie pojazdu. Światła postojowe w samochodzie najczęściej znajdują się w kloszu wspólnie ze światłami pełniącymi inne funkcje. Dopuszczalne jest włączenie świateł postojowych wyłącznie od strony środka jezdni w samochodzie bez przyczepy oraz w pojazdach mających nie więcej niż 6 m długości i 2 m szerokości (Dz.U.z 2015r, poz.305).

Dobrym wyborem będą wydajne i zarazem tanie światła postojowe dostępne w ofercie iParts.pl. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Na pewno mamy to, czego szukasz.

Oferujemy wydajne żarówki świateł postojowych renomowanych producentów oświetlenia samochodowego w doskonałej cenie rynkowej. Wszystkie produkty są fabrycznie nowe i są objęte gwarancją producenta. Zapewniamy fachową pomoc w doborze odpowiednich świateł do Twojego samochodu oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Światła postojowe boczne i obrysowe NPS
Światła postojowe boczne i obrysowe TUNGSRAM
Światła postojowe boczne i obrysowe OSRAM
Światła postojowe boczne i obrysowe HELLA
Światła postojowe boczne i obrysowe LUCAS
Światła postojowe boczne i obrysowe PHILIPS
Światła postojowe boczne i obrysowe VALEO
Światła postojowe boczne i obrysowe NEOLUX®
Światła postojowe boczne i obrysowe ABAKUS