Sterowniki wentylacji i ogrzewania w samochodzie

Sterownik ogrzewania i wentylacji samochodowej

Odpowiednie dogrzanie samochodu zimą ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Z kolei właściwa wentylacja eliminuje problemy z parującymi szybami w okresie jesienno-zimowym, które skutecznie ograniczają widoczność, a tym samym utrudniają jazdę samochodem. Za prawidłową pracę obu tych systemów odpowiada w głównej mierze sterownik ogrzewania i wentylacji.

System ogrzewania i wentylacji w samochodzie

Elementem odpowiedzialnym za ogrzewanie kabiny pasażerskiej jest nagrzewnica samochodowa. Nagrzewnica podgrzewa powietrze dostarczane do kokpitu pojazdu. Jest ona zbudowana z użebrowanych rurek, a w ich wnętrzu znajduje się ciecz z układu chłodzenia silnika, która ogrzewa przepływające przez nią powietrze. Sterownik ogrzewania samochodowego czuwa nad prawidłową pracą zarówno nagrzewnicy, jak i termostatu, który odpowiada za właściwą temperaturę cieczy w systemie.

Jeśli chodzi o wentylację to współczesne wnętrze samochodu może być wietrzone i wentylowane na kilka różnych, bardzo efektywnych sposobów. Wentylacja odbywa się albo w sposób naturalny (strumień powietrza jest kierowany do wnętrza przez różne nawiewy), albo w sposób wymuszony (powietrze zasysane jest z zewnątrz za pomocą dmuchawy o sporej wydajności, zazwyczaj pracującej z kilkoma różnymi prędkościami obrotowymi). Praca układu wentylacji wnętrza pojazdu jest przeważnie niezauważalna. W wielu współczesnych samochodach instalowane są również przy każdym siedzeniu pasażerskim dodatkowe nadmuchy powietrza, które mogą dostarczać zarówno ciepłe, jak i zimne powietrze wprost z systemu klimatyzacji. Sterownik wentylacji samochodowej odpowiada w dużym uproszeniu za odpowiednie dawkowanie ilości powietrza oraz jego temperatury.

Sterowanie ogrzewaniem i wentylacją - problemy

Jak każdy system w samochodzie również ogrzewanie i wentylacja mogą odmówić posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. Przyczyn słabo działających systemów może być wiele. Mogą mieć także różne pochodzenie. Awarii systemu ogrzewania i wentylacji można upatrywać zarówno w elementach elektrycznych, jak i mechanicznych. Jedną z przyczyn może być sterowanie ogrzewaniem i wentylacją. To ono psuje się stosunkowo najczęściej i od niego należy zacząć poszukiwanie przyczyn usterki. Przyczyną kiepskiego przepływu powietrza mogą być również różne przeszkody w nagrzewnicy (np. niedostatecznie otwarta klapa nawiewu będąca następstwem nieodpowiedniej regulacji mechanizmu sterującego). Może okazać się także, że w nagrzewnicy pojawiły się liście, które skutecznie utrudniają pracę całego układu. Warto również sprawdzić termostat, a więc czy ciecz bez żadnych problemów krąży miedzy silnikiem, chłodnicą a nagrzewnicą (duży obieg).

Pod uwagę należy wziąć również wentylator, zwłaszcza w przypadku jego głośnej pracy lub zupełnego braku reakcji przy próbach włączenia systemu. Winowajcą może być także nagrzewnica, która, wystawiona na ciągłe zmiany temperatury oraz na wysokie ciśnienie panujące w układzie chłodzenia, może ulec rozszczelnieniu i w konsekwencji awarii.

Popularni producenci sterowników ogrzewania i wentylacji

  • Valeo
  • Bosch
  • Meat&Doria
  • SWAG
  • Metzger
  • Denso
  • TYC
  • Thermotec
  • Hella

Sklep iParts.pl oferuje najlepszej klasy sterowniki ogrzewania samochodowego w przystępnej cenie z gwarancją jakości producenta. Skorzystaj z naszego zaawansowanego systemu wyszukiwania, który znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Zapraszamy do iParts.pl po tanie sterowniki dostarczane przez renomowanych producentów. Sterowniki wentylacji samochodowej w iParts.pl to najniższa cena, najlepsza jakość, fachowa pomoc techniczna w doborze odpowiednich produktów oraz szybka realizacja zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Sterowniki ogrzewania i wentylacji ESEN SKV
Sterowniki ogrzewania i wentylacji ERA
Sterowniki ogrzewania i wentylacji METZGER
Sterowniki ogrzewania i wentylacji SIDAT
Sterowniki ogrzewania i wentylacji AKS DASIS
Sterowniki ogrzewania i wentylacji RIDEX
Sterowniki ogrzewania i wentylacji NRF
Sterowniki ogrzewania i wentylacji FRIGAIR
Sterowniki ogrzewania i wentylacji HERTH+BUSS ELPARTS