Siłownik elektryczny pokrywy bagażnika

Siłownik elektryczny klapy bagażnika to podstawowy element składowy elektronicznego systemu zamykania tylnej klapy samochodu. Nieprawidłowe działanie teleskopów można bardzo łatwo rozpoznać po ich zbyt szybkim, nienaturalnym opadaniu, a w skrajnych przypadkach po ich niebezpiecznym, niekontrolowanym spadaniu. Zdarzają się również sytuacje, w których nadmierne zużycie siłowników powoduje, że klapa po prostu nie działa.  

Siłowniki elektryczne w samochodzie

Jeśli chodzi o siłownik elektryczny pokrywy bagażnika to najczęściej mamy do czynienia z tłokowym siłownikiem liniowym, w którym jedna część wysuwa się z drugiej. Okazuje się jednak, że nie są to jedyne siłowniki elektryczne dostępne obecnie na rynku.

Podstawową grupą siłowników elektrycznych są siłowniki o ruchu liniowym. Wyróżnia się siłowniki z tłoczyskiem, w których jedna część (tłoczysko) wysuwa się z nieruchomej części stałej (m.in. siłowniki ze śrubą trapezową, kulową lub wałeczkową, siłowniki jednostronnego działania (pchające lub ciągnące) albo dwustronnego działania, siłowniki z mocowaniami osiowymi lub z tylnym mocowaniem bocznym, tłoczyska jedno- lub wielosekcyjne (teleskopowe)), a także siłowniki beztłoczyskowe, w których po śrubie napędowej przemieszcza się wózek, do którego mocuje się poruszany element.

Każda z powyższych grup siłowników może być zasilana silnikami prądu stałego lub przemiennego. Siłowniki elektryczne bagażnika mogą posiadać wbudowane styki krańcowe, a także występować w wersji ze sprzężeniem zwrotnym (potencjometr, impulsator).

Elektryczna klapa bagażnika – (nie)prawidłowa obsługa

W przypadku, gdy elektryczna klapa bagażnika jest nieprawidłowo użytkowana, wówczas najczęściej dochodzi do przedwczesnego zużycia teleskopów klapy, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia siły ich działania. Aby siłowniki elektryczne klapy bagażnika odpowiednio działały przez długi czas, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 • nie wskazane jest siłowe przyspieszanie zamykania pokrywy bagażnika
 • nie powinno się próbować ręcznie zamykać ani otwierać klapy
 • nie należy uruchamiać klapy bagażnika, gdy jest ona obciążona ciężkimi przedmiotami
 • wielokrotne uruchomienie z rzędu (ponad 5 razy) klapy obsługiwanej przez elektryczne siłowniki bagażnika może doprowadzić do przeciążenia mechanizmu, a w efekcie do uszkodzenia napędu lub samych siłowników odpowiedzialnych za automatyczne otwieranie i zamykanie klapy bagażnika
 • naciskanie przełącznika w czasie pracy siłowników pokrywy zatrzymuje ją w miejscu, jednak nie jest wskazane nadużywanie tej funkcji, ponieważ prowadzi to do szybkiego zużycia siłowników elektrycznych klapy bagażnika

W warunkach zimowych, przy niskich temperaturach i wysokiej wilgotności powietrza, elektryczny system zamykania pokrywy bagażnika nie powinien być nadmiernie eksploatowany. W takich warunkach otoczenia bardzo łatwo o nieprawidłowe działanie i potencjalne uszkodzenia systemu.

Popularni producenci elektrycznych siłowników pokrywy bagażnika

 • Monroe
 • Stabilus
 • Febi Bilstein
 • Magneti Marelli
 • Lesjofors
 • Kilen
 • Johns
 • Optimal

Tylko w iParts.pl topowe siłowniki elektryczne bagażnika w najniższej rynkowej cenie! Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz. Gwarantujemy, że dostępne w ofercie sklepu elektryczne siłowniki bagażnika to najlepsza relacja ceny do jakości na polskim rynku.

Zapraszamy do iParts.pl po markowe siłowniki elektryczne klapy bagażnika do każdego współczesnego modelu samochodu. Zapewniamy najniższe rynkowe ceny i szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Siłownik elektryczny klapy bagażnika KAMOKA
Siłownik elektryczny klapy bagażnika ESEN SKV
Siłownik elektryczny klapy bagażnika STABILUS
Siłownik elektryczny klapy bagażnika ABAKUS
Siłownik elektryczny klapy bagażnika QUINTON HAZELL
Siłownik elektryczny klapy bagażnika VEMA
Siłownik elektryczny klapy bagażnika METZGER
Siłownik elektryczny klapy bagażnika VEMO