Koła zębate i zębatki silnika

Koła zębate silnikaKoła zębate stanowią czynne elementy przekładni zębatej. W skład pojedynczego koła zębatego wchodzi wieniec zębaty, piasta koła zębatego oraz łącznik, który łączy wieniec oraz piastę. W kołach zębatych o małych rozmiarach, a co za tym idzie również o niewielkiej liczbie zębów nie stosuje się łączników – mechanizm ten nie jest potrzebny, gdyż wieniec zębaty spełnia rolę piasty. Na czym polega praca koła zębatego? Otóż w trakcie obrotu kół, dwa otaczające się zęby stykają się ze sobą, co umożliwia ich zazębianie.
 
W samochodach osobowych koła zębate wykorzystywane są w skrzyni biegów do przenoszenia za pośrednictwem wału korbowego momentu obrotowego wytworzonego w silniku na koła pojazdu, co umożliwia poruszanie się pojazdem. W skrzyni biegów występują różne rodzaje kół zębatych, w tym koło odbiorcze i koło zdawcze. Różnią się one między sobą budową – koło zdawcze najczęściej posiada o 1 ząb mniej, przez co możliwa jest zmiana momentu obrotowego (zwiększenie lub zmniejszenie wartości obrotów) oraz uzębieniem – wyróżniamy uzębienie proste oraz ukośne. W przypadku kół zębatych z uzębieniem prostym, zęby ułożone są prostopadle do obwodu koła, a jednocześnie stykają się ze sobą dwa zęby. Natomiast w przypadku uzębienia ukośnego, nieprzerwanie stykają się ze sobą trzy zęby, co przekłada się na wysoką efektywność przenoszenia momentu obrotowego.

Zastosowanie kół zębatych w samochodzie

Koła zębate silnika wykorzystywane są w wielu mechanizmach oraz rozwiązaniach wykorzystywanych w mechanice. W naszych samochodach również odgrywają bardzo ważną rolę i wchodzą w skład takich podzespołów jak skrzynie biegów, układy kierownicze, rozrząd, układ przeniesienia napędu, a dodatkowo istnieją również koła zębate wałów korbowych. Za pomocą kół zębatych często przenoszone są znaczne siły, które wymagają stabilnego i pewnego połączenia z możliwością jego czasowego rozłączenia. Oprócz tego, głównymi cechami tego rozwiązania jest przenoszenie ruchu w sposób równomierny i stały, pewność i niezawodność, bezgłośnie działanie, a także ogromna wytrzymałość co daje duże możliwości eksploatacyjne.

Zalety zastosowania kół zębatych w samochodzie

Do podstawowych zalet zastosowania rozwiązań opartych o samochodowe koła zębate należą: prostota wykonania i łatwość obsługi oraz serwisowania, małe gabaryty przekładni, odpowiednie smarowanie zapewnia cichą pracę oraz blisko stu procentowa sprawność tego rodzaju mechanizmów. Pozytywne strony tej technologii przyćmiewają wady, które również występują, a należą do nich m.in. brak zabezpieczenia przed przeciążeniem, a w przekładniach łańcuchowych występuje sztywna geometria co może powodować problemy.

Dobór samochodowych kół zębatych

Wytrzymałość kół zębatych montowanych w różnych mechanizmach oraz podzespołach naszego samochodu jest starannie wyliczona. Powinna zapewnić nam bezawaryjną jazdę, jednocześnie masa koła powinna być ograniczona do minimum. Właśnie dlatego tak ważne jest prawidłowy dobór kół zębatych do swoich samochodów. Tylko szczegółowo wybrane elementy są w stanie zapewnić nam bezawaryjną jazdę przez kolejne tysiące kilometrów.

Popularni producenci kół zębatych

  • SWAG
  • Febi
  • Ruville
  • INA
  • kraft
  • MaxGear

W naszym sklepie oferowane są tanie koła zębate dostarczane przez renomowanych producentów. Części te zapewnią nam bezawaryjne użytkowanie naszego samochodu przez wiele kolejnych kilometrów.

Każda z oferowanych w sklepie części jest fabrycznie nowa, wykonana z  ogromną starannością i dbałością o każdy szczegół. Zapewni każdemu kierowcy całkowitą pewność prowadzenia swojego samochodu. Przypominamy, że przy zakupach powyżej 399zł klientowi przysługuje darmowa wysyłka.

Najpopularniejsi producenci

Koła zębate FEBI BILSTEIN
Koła zębate SWAG
Koła zębate INA
Koła zębate VAICO
Koła zębate RUVILLE
Koła zębate IJS GROUP
Koła zębate MAXGEAR
Koła zębate TOPRAN
Koła zębate Metalcaucho