Spawanie plastikowego zderzaka samochodowego. W jakich przypadkach warto to robić?

Data:
W kategorii Zderzak i jego części

Uszkodzony, a zwłaszcza pęknięty plastikowy zderzak w większości sytuacji kwalifikowany jest do wymiany. I w większości to właśnie wymiana tej części będzie najlepszym rozwiązaniem. Jednak w przypadku modeli, do których części są szczególnie trudno dostępne, warto pomyśleć o naprawie takiego uszkodzenia. Zwłaszcza że efekt, jaki możemy w ten sposób osiągnąć, powinien być co najmniej zadowalający.

Kiedy warto spawać plastikowy zderzak?

Uszkodzenia zderzaków po prostu się zdarzają. To, w jaki sposób zdecydujemy się im zaradzić, zależy nie tylko od rodzaju uszkodzenia, ale też od modelu posiadanego samochodu. W przypadku pęknięcia plastikowego zderzaka, zwłaszcza jeśli jest to pęknięcie poważne i powodujące pewne odkształcenie tego elementu, zwykle zalecana jest jego wymiana. Dotyczy to zarówno nowoczesnych, seryjnie produkowanych samochodów, jak i aut kilkunastoletnich. Naprawa pękniętego zderzaka z wyraźnym odkształceniem jest czynnością czaso- i pracochłonną, i już przez samo to nie zawsze opłacalną. Pamiętajmy również, że błąd podczas zespalania pęknięcia może oznaczać, iż zderzak pozostanie osłabiony i może zwyczajnie nie przetrwać trudów eksploatacji.

Jeśli jednak chodzi o pęknięty zderzak w rzadko spotykanym modelu, który koniecznie chcemy utrzymać w oryginalnym stanie, a części zamienne do niego są trudno dostępne lub bardzo drogie, możemy pokusić się o zespawanie pękniętego, plastikowego zderzaka. Jak to zrobić?

Jak przywrócić oryginalną linię zderzaka?

W przypadku pękniętego zderzaka, zanim przystąpimy do jego ściągania, sprawdźmy, czy pęknięcie nie spowodowało odkształcenia tego elementu. Jeśli tak, musimy przywrócić zderzakowi oryginalną linię i dopasować obie krawędzie pęknięcia jeszcze na samochodzie. Dlaczego? Ponieważ bez tego po naprawieniu zderzaka mogłoby się okazać, że nie będzie on przylegał ściśle lub nawet zupełnie nie będzie dawał się dopasować do nadwozia.

Do przywracania oryginalnego kształtu zderzaka wystarczy nam zwykła opalarka, którą nagrzewamy popękany i odkształcony plastik tak długo, aż krawędzie pęknięcia będą do dobrze siebie przylegać, a cały elementy nie będzie odstawał od nadwozia. Dopiero wówczas możemy zabrać się za odkręcanie zderzaka.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

W jaki sposób należy spawać plastikowy zderzak?

Po zdjęciu zderzaka, sprawdźmy oznaczenia po jego wewnętrznej stronie. Dzięki nim dowiemy się, z jakiego konkretnie materiału został on wykonany. Jest to bardzo ważne, ponieważ takiego samego materiału musimy użyć do łączenia pęknięcia.

Przed przystąpieniem do spawania zderzaka, musimy również oczyścić pęknięcie z użyciem zwykłej benzyny ekstrakcyjnej. Samo spawanie możemy wykonać za pomocą specjalnej spawarki do plastiku (ważne jest wybranie temperatury odpowiedniej dla materiału, z jakiego wykonano zderzak) lub zwykłej opalarki wyposażonej w końcówkę zamieniającą to urządzenie w prostą spawarkę. Aby zapewnić sobie w miarę wygodną pracę, warto też rozgrzać w jednym miejscu obie krawędzi pęknięcie i lekko je zespolić. Dzięki temu będą się trzymać same, a nam pozostaną obie ręce wolne.

Samo spawanie to czynność precyzyjna, ale niezbyt skomplikowana. Pamiętajmy tylko o wyborze odpowiedniego kształtu spoiwa, dopasowanego do rodzaju pęknięcia, oraz o tym, by niemal cały strumień ciepła kierować na zderzak, nie na spoiwo. Po połączeniu obu krawędzi pozostaje nam już tylko kosmetyka, polegająca na stopniowym szlifowaniu i podgrzewaniu zespolonego miejsca. Choć ta część pracy jest wyjątkowo czasochłonna, warto zachować spokój i wykonać ją solidnie, aby końcowy efekt pozostał zgodny z oczekiwaniami.


Komentarze

polecam spróbować u siebie
TomS
,
07.05.2019
Odpowiedz
Ostatnio właśnie najechałem na krawężnik i złamałem w jednym miejscu zderzak. Postanowiłem spróbować spawania, bo mam dostęp i całkiem spoko to wyszło. jest cały :) Polecam spróbować

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.