Rodzaje opon – zimowe, letnie i całoroczne
Opona w samochodzie to taki element, który ma bezpośredni kontakt z podłożem i realizuje tym samym szereg założeń technicznych producenta auta. Rola opon samochodowych jest niezwykle istotna i ma wpływ m.in. na hamowanie i przyspieszanie, kontrolę trakcji a nawet spełnianie norm emisji spalin.
Zacznijmy od tego, że wielu polskich kierowców decyduje się na zakup opon całorocznych z powodu oszczędności. Czy zastosowanie takich opon dorówna w konkretnych warunkach pogodowych oponom sezonowym – tj. letnim i zimowym? Sprawdźmy…
Opony wielosezonowe
Opony całoroczne to według wielu lek na wiele dolegliwości, które towarzyszą korzystaniu z opon letnich i zimowych. Zakup opon wielosezonowych nie wymaga bowiem od kierowcy ich przechowywania oraz pozwala pozbyć się kosztów sezonowej wymiany opon – około 160 zł. Warto zauważyć, że uniwersalne opony cieszą się coraz większa popularnością ze względu na coraz łagodniejsze zimy.
Takie opony całoroczne to po prostu kompromis pomiędzy oponami letnimi i zimowymi. Z reguły bieżnik opon całorocznych ma elementy charakterystyczne dla obu typów opon sezonowych –zarówno lamelki, jak i szerokie rowki obwodowe do odprowadzania wody.
Opony letnie
Opony typu letniego to opony samochodowe dedykowane do warunków pogodowych, typowych dla miesięcy ciepłych, tj. wiosennych, letnich i jesiennych. Warunki użytkowania tych opon ogranicza w zasadzie jedynie temperatura – poniżej 7 stopni Celsjusza będzie oznaczać gorsze właściwości trakcyjne tych opon.
Największa zaleta opon letnich w porównaniu z ich całorocznymi odpowiednikami to lepsze osiągi. Opony letnie będą ponadto także bardziej trwałe, niż opony wielosezonowe. Pamiętajmy przy tym, że trwałość opon to aspekt użytkowania, który niezwykle istotny staje się przy dużych przebiegach. Miejmy także na uwadze, że za opony całoroczne przyjdzie kierowcy zapłacić znacznie więcej niż za opony letnie.
Opony zimowe
Nie da się ukryć, że opony zimowe to zdecydowanie większe bezpieczeństwo podczas jazdy w zimowych, niekiedy bardzo trudnych warunkach. Podstawowa zaleta użycia opon zimowych objawia się przede wszystkim przez skrócenie drogi hamowania. Ponadto montaż takich opon sprawia, że auto po prostu lepiej trzyma się drogi, co ma także wpływ na większy komfort jazdy.
Jakie opony wybrać?
Zdania będą zapewne podzielone jeszcze przez długi czas. By nieco ułatwić Wam decyzję chcielibyśmy zauważyć, że jeżeli potrzebujecie maksymalnego poczucia bezpieczeństwa i jeździcie samochodem w trybie mieszanym (auto – trasa) to wybierzcie opony sezonowe. Natomiast jeżeli Wasza jazda nie należy do dynamicznych i jeździcie głównie po mieście to uzasadnione będzie użycie opon całorocznych.
Natan