Oleje silnikowe 5W40. Wszystko, co warto o nich wiedzieć

Data:

Oleje silnikowe 5W40 należą do najpopularniejszych typów olejów stosowanych obecnie w samochodach osobowych. Ich największą zaletą jest ogromna uniwersalność połączona z naprawdę dobrymi właściwościami. Nic dziwnego, ze oleje 5W40 znajdziecie w ofercie każdego szanującego się producenta. Nie wszystkie z nich jednak odznaczają się tą samą jakością.

Co ciekawego znajdziecie w tym artykule?

Wiedza większości kierowców o olejach samochodowych jest wprawdzie dość spora, jednak nie zawsze odpowiednio usystematyzowana. Dotyczy to nawet tak popularnej klasy olejów silnikowych, jak oleje 5W40. Jeśli szukacie informacji na ich temat, w niniejszym artykule znajdziecie przedstawione w przystępnej formie następujące zagadnienia:

 • Podstawowe informacje o oleju silnikowym 5W40
 • Najważniejsze cechy oleju 5W40
 • Aktualny ranking olejów 5W40

Jeśli zawarte tu informacje okażą się dla Was niewystarczające, w każdej chwili możecie skontaktować się z naszymi ekspertami iParts.pl, którzy chętnie odpowiedzą na Wasze pytania związane z wyborem odpowiedniego dla siebie oleju silnikowego.

Podstawowe informacje o oleju silnikowym 5W40

Oleje silnikowe 5W40 to niemal bez wyjątku oleje odznaczające się charakterystyką, która przyczyniła im bardzo wielu fanów, nie tylko wśród polskich kierowców. Są to więc oleje:

 • niezwykle uniwersalne,
 • syntetyczne,
 • całosezonowe (w polskich warunkach klimatycznych mogą być z powodzeniem stosowane przez cały rok),
 • zapewniające dobry poziom ochrony silnika,
 • posiadające dobre właściwości smarne.

Głównym przeznaczeniem olejów 5W40 są samochody nowoczesne, jednak równie dobrze sprawdzają się w przypadku starszych aut, w których mogą być całkowicie bezpiecznie stosowane (przestrogi przed rozszczelnieniem silnika, do czego miałoby dojść po wlaniu do niego oleju syntetycznego w miejsce mineralnego, należy włożyć między bardzo niemądre bajki).

Najważniejsze cechy oleju silnikowego 5W40

Istnieją dwie kluczowe cechy decydujące zarówno o wszelkich właściwościach oleju 5W40, jak i o jego zastosowaniu. Cechami tymi są:

 • zastosowanie w produkcji bazy syntetycznej,
 • klasa lepkości 5W40.

Fakt, iż oleje 5W40 są olejami syntetycznymi, sprawia, iż mogą być stosowane w naprawdę szerokiej gamie silników. Ich szczegółowy skład zależy wprawdzie od producenta, jednak syntetyczna baza stanowi dobrą podstawę do otrzymania oleju o naprawdę dobrej charakterystyce, bezpiecznego, efektywnego i zapewniającego właściwą ochronę auta.

Klasa lepkości olejów 5W40 to właśnie 5W40 (to od klasy lepkości bierze się najważniejsze oznaczenie wszystkich olejów silnikowych). Ten ciąg cyfr przedzielony literą „W” należy rozumieć jako zakodowana (choć prostą do odczytania) informację, mówiącą o tym, jak dany olej będzie zachowywał się w określonych temperaturach. Cyfra „5” informuje o stopniu płynności oleju w niskich temperaturach i oznacza, ze dany olej może być bezpiecznie stosowany do temperatury -30. Cyfra po dużej literze „W” – w tym przypadki „40” – to z kolei informacja o stopniu lepkości w temperaturach wysokich. Wartości na poziomie 40 i więcej oznaczają, że dany olej zapewnia odpowiednie smarowanie nawet wówczas, gdy silnik nagrzeje się do naprawdę wysokich temperatur.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny olejów silnikowych w naszej ofercie!

Ranking olejów silnikowych 5W40

Rankingi olejów silnikowych mają to do siebie, że wymagając częstych aktualizacji. Decyduje o tym nieustająca nawet na moment rywalizacja pomiędzy producentami, prześcigającymi się w wytwarzaniu coraz lepszych olejów o coraz bogatszych recepturach. W chwili obecnej można jednak uznać, że ranking 5 najlepszych olejów samochodowych o klasie lepkości 5W40 wygląda następująco:

 1. Liqui Moly 5w40 4100 Top-Tec – wysokiej klasy olej syntetyczny produkowany przez bardzo renomowana markę. Niezwykle uniwersalny, ekonomiczny, doskonale chroni silnik nawet podczas tzw. zimnego rozruchu.
 2. Valvoline Synpower 5W40 – olej klasy Premium stworzony z myślą o autach osobowych. Ma świetną charakterystykę i doskonale chroni silnik przez cały okres jego użytkowania.
 3. Total Quartz 5W40 9000 Energy – może być stosowany zarówno w dieslach, jak i w jednostkach benzynowych. Trwały i stosunkowo niedrogi.
 4. Castrol Magnatec 5W40 C3 – olej silnikowy powstały w technologii korzystającej z tzw. inteligentnych molekuł. Jego najmocniejszą strona jest świetne smarowanie.
 5. Shell Helix Ultra 5W40 – najlepszy olej silnikowy marki Shell w tej klasie lepkości. To, co wyróżnia go wśród innych produktów, to łatwość, z jaką zapewnia czystość jednostce napędowej.

Oprócz umieszczonych w naszym rankingu, znajdziecie na rynku także wiele innych doskonałych olejów silnikowych 5W40. Te podane wyżej stanowią jednak dobry punkt odniesienia dla wszystkich pozostałych.

Pamiętajcie! Olej samochodowy jest dla silnika niczym krew dla Waszych serc. Nie wlewajcie do nich byle czego.


Komentarze

Jaki olej do golfa 4 14.16v
Grz6
,
02.08.2022
Odpowiedz
Proszę mi powiedzieć jaki olej nalać do golfa4 14.16v
Jaki olej do golfa 4 14.16v
Adrian
,
04.08.2022
Odpowiedz
Witaj Grz6, nie da się jednoznacznie sprecyzować jaki konkretny olej powinno się stosować. Od tego są normy olejów, a takowe mogą spełniać oleje o różnych lepkościach. Jeśli chodzi o ten silnik to z syntetyków polecałbym 5w40 jako najbardziej typowy syntetyk do benzyn. Pozdrawiam, Adrian Zespół iParts
olej silnikowy
Leszek
,
11.08.2020
Odpowiedz
Zgadzam się z autorem artykułu, że oleje klasy 5W40 to w sumie najlepszy wybór. Świetnie poradzą sobie w zimie, nie ma też problemów przy wyższych temperaturach, a jednocześnie nie trzeba płacić za nie tyle co za oleje 0W40. Jednak jak ktoś mieszka w mroźniejszych rejonach Polski, gdzie temperatury potrafią spaść poniżej -20 stopni, może jednak lepiej będzie zainwestować we wspomniany 0W40 :)
wysoka jakość oleju
Adam
,
14.07.2020
Odpowiedz
Olej 5W-40 to syntetyk, który cechuje się podwyższoną odpornością na wysokie temperatury, co korzystnie wpływa na dłuższą żywotność podzespołów silnika. Tego typu olej bardzo często kupują właściciele nowych samochodów lub takich z niewielkim przebiegiem. Ja swój samochód też mam zalany takim olejem, konkretnie Valvoline Synpower 5W40. Polecam!

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.