Oleje silnikowe 5W30. Co warto wiedzieć przed wyborem jednego z nich?

Data:

Oleje silnikowe 5W30 to jedne z najczęściej i najchętniej używanych olejów samochodowych w Polsce oraz w większości pozostałych krajów europejskich. Dlaczego? Ponieważ są to oleje o klasie lepkości idealnie dopasowanej do naszego klimatu, a przy tym mogą być stosowane w naprawdę szerokiej gamie silników. Ale to nie wszystko.

Czego dowiecie się z tego artykułu?

Teoretycznie każdy kierowca wie, jakiego oleju powinien używać w swoim samochodzie. Jeśli nie ma na ten temat dostatecznej wiedzy, w ostateczności wystarczy, że będzie przestrzegał zaleceń producenta auta lub zaufanego mechanika. Czasem jednak naprawdę warto poznać charakterystykę danego oleju, aby móc uniknąć niektórych błędów w jego eksploatacji. W niniejszym artykule – poświęconym olejom 5W30 – znajdziecie:

 • Podstawowe informacje o oleju silnikowym 5W30
 • Najważniejsze cechy oleju 5W30
 • Aktualny ranking olejów 5W30

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z doborem oleju silnikowego do Waszego auta, możecie w każdej chwili skontaktować się z naszymi ekspertami iParts.pl, którzy chętnie udzielą Wam pomocy i podpowiedzą, jaki olej okaże się w Waszym przypadku najwłaściwszy.

Podstawowe informacje o oleju silnikowym 5W30

Oleje silnikowe 5W30 stanowią sporą część oferty każdego liczącego się producenta olejów samochodowych. Wynika to przede wszystkim z ich popularności oraz naprawdę sporej uniwersalności. W porównaniu z olejami 5W40, oleje 5W30 różnią się od nich w dwóch zasadniczych elementach:

 • Oleje 5W30 są olejami zarówno syntetycznymi, jak i półsyntetycznymi.
 • Posiadają inną klasę lepkości, różniącą się przede wszystkim nieco inną reakcją na bardzo wysokie temperatury.

Bez względu na te różnice, oleje 5W30 nadal mogą być stosowane w naszych warunkach klimatycznych jako oleje całosezonowe (używane przez cały rok), zapewniając przy tym doskonałą ochronę silnika w każdych warunkach. Bez względu na rodzaj zastosowanej bazy, oleje te posiadają również odpowiednie właściwości smarne i naprawdę niezłą trwałość.

Najważniejsze cechy oleju silnikowego 5W30

Tak jak w przypadku każdego innego oleju samochodowego, oleje silnikowe 5W30 wyróżniają się dwoma kluczowymi cechami:

 • zastosowaną bazą olejową – w tym konkretnym przypadku jest to baza syntetyczna lub półsyntetyczna,
 • klasą lepkości – jak wskazuje ich oznaczenie, klasa lepkości olejów 5W30 to właśnie 5W30.

Wpływ bazy olejowej na charakterystykę oleju istnieje, lecz coraz częściej jest on zwyczajnie przeceniany. Bezkrytyczne rozróżnianie jakości oleju według zastosowanej w nim bazy traci swoje uzasadnienie, ponieważ technologia produkcji olejów silnikowych tak mocno poszła do przodu, iż nawet oleje półsyntetyczne mogą mieć wszelkie cechy produktów klasy premium. Tak naprawdę dobór bazy największe znaczenie ma dla samych producentów aut, którzy określają, jakiego typu olej zapewni najlepsze warunki danemu modelowi silnika.

Jeśli zaś chodzi o klasę lepkości 5W30, to jest ona dostosowana idealnie do większości aut osobowych używanych w warunkach typowych dla Europy Środkowej, Zachodniej czy Południowej. Oleje 5W30 ochronią Wasze auta nawet przed solidnym mrozem, a jednocześnie zapewnią odpowiednie smarowanie nawet mocno rozgrzanym silnikom.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny olejów silnikowych w naszej ofercie!

Ranking olejów silnikowych 5W30

Rywalizacja w segmencie olejów silnikowych 5W30 jest naprawdę ogromna. Ale nie ma się czemu dziwić, w końcu jest to jeden z dwóch (obok 5W40) najpopularniejszych i najczęściej kupowanych w Polsce rodzajów olejów samochodowych. Tak duża rywalizacja producentów to dobra wiadomość dla kierowców, ponieważ mogą oni liczyć na szeroką ofertę naprawdę dobrych olejów. Wśród dostępnych obecnie na naszym rynku, na szczególną uwagę zasługuje tych 5 produktów:

 1. GM Dexos2 5W30 – doskonały skład i trwałość stawiają go na czele naszego rankingu.
 2. MOTUL 8100 X-clean+ 5W30 – olej od jednego z najlepszych na świecie producentów środków smarnych, zapewniający doskonałą ochronę i dbający o czystość silnika.
 3. Total Quartz INEO ECS 5W30 – w pełni syntetyczny olej samochodowy przeznaczony do silników Diesla lub benzynowych. Stworzony z myślą o autach osobowych grupy PSA.
 4. Shell Helix Ultra ECT 5W30 – uniwersalny, dobrej jakości olej dbający o czystość silnika i dobrą pracę katalizatorów oraz filtrów cząstek stałych.
 5. Castrol Magnatec Stop-Start 5W30 – naprawdę dobry olej o bardzo uniwersalnym zastosowaniu, syntetyczny i niskopopiołowy.

Ze względu na ogromną rywalizację producentów i ograniczoną ilość miejsc, w naszym rankingu zabrakło miejsca dla wielu doskonałych olejów samochodowych 5W30. Nie oznacza to jednak, że są to produkty słabej jakości.

Pamiętajcie! W doborze oleju samochodowego najważniejsze zawsze pozostaje dostosowanie go do konkretnego modelu silnika.


Komentarze

olej 5W30
Kajetan
,
01.08.2020
Odpowiedz
Mam tym olejem zalany silnik i nigdy nie miałem problemów. Podstawa to stosować się do zaleceń producenta oraz kupować oleje najwyższej jakości ze sprawdzonych źródeł. Ja akurat stosuję ten MOTUL 8100 X-clean+ 5W30 który jest wymieniony w artykule. Ze swojej strony jak najbardziej mogę polecić

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.