Oleje silnikowe 10W60. W jakich samochodach mogą być stosowane?

Data:

Olej silnikowy 10W60 można określić mianem oleju specjalistycznego. W odróżnieniu od olejów 10W40 czy 5W30, jest to olej przeznaczony do określonego typy silników i szczególnego rodzaju aut. W niektórych sytuacjach stosowany jest również jako środek zaradczy na pewne problemy z jednostką napędową.

Jakie informacje o oleju 10W60 zawiera ten artykuł?

Olej 10W60 nie jest przez kierowców często używany, dlatego też wiedza na jego temat nie należy do najpowszechniejszych. Jeśli już, to najczęściej kojarzony jest on z autami sportowymi. Tymczasem okazuje się, że w niektórych przypadkach olej samochodowy 10W60 stosowany jest także w zwykłych autach osobowych. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym właśnie artykule, a wraz z nią rozwinięcie następujących zagadnień:

 • Podstawowe informacje o oleju silnikowym 10W60
 • Najważniejsze cechy oleju 10W60
 • Aktualny ranking olejów 10W60

Jeśli to, o czym tu przeczytanie, okaże się niewystarczające, w każdej chwili możecie skontaktować się z naszymi specjalistami na iParts.pl. Ich wsparcie może okazać się szczególnie przydatne przy wyborze odpowiedniego oleju silnikowego do Waszych samochodów.

Najważniejsze informacje o oleju silnikowym 10W60

Olejów samochodowych 10W60 w żadnym wypadku nie możemy nazwać olejami uniwersalnymi. Ich przeznaczenie jest dość mocno skonkretyzowane, a wynika bezpośrednio z właściwości. Są to oleje zalecane przede wszystkim do stosowania w jednostkach napędowych wymagających mocnego i bardzo stabilnego filmu olejowego. Zwykle są to silniki montowane w samochodach sportowych lub mocno usportowionych – zarówno w tych starszych, jak i na w najnowszych modelach.

Olej silnikowy 10W60 bywa również z powodzeniem stosowany w klasycznych, seryjnie produkowanych samochodach osobowych. Zwykle zastępuje on olej zalecany przez producenta auta (np. 10W40), gdy pojawiają się określone problemy z silnikiem. Co to za problemy?

 • Zwiększony pobór oleju, wymagający od właściciela stosowania częstych dolewek.
 • Ciągłe problemy z ciśnieniem oleju silnikowego.

Olej samochodowy 10W60 bywa również stosowany w autach zabytkowych, gdzie musi sobie poradzić z bardzo mocno wyrobionymi silnikami.

Kluczowe cechy oleju silnikowego 10W60

Oleje silnikowe 10W60 to oleje półsyntetyczne lub syntetyczne o dość szczególnej charakterystyce, która odzwierciedlona została m. in. w ich klasie lepkości. Najważniejszymi cechami olejów 10W60 są:

 • nadmierne gęstnienie pojawiające się w temperaturze ujemnej przekraczającej -25,
 • bardzo gruby film olejowy,
 • stawianie znacznych (w stosunku do innych olejów) oporów przez wszystkie ruchome i nasmarowanym tym olejem części silnika,
 • doskonała ochrona jednostki napędowej przy ekstremalnie wysokich temperaturach.

Ważną cechą szczególną oleju silnikowego 10W60 jest również to, iż swoją prawdziwą wartość pokazuje właśnie w silnikach sportowych lub odpowiednio wzmocnionych. Kiedy jednostka pracuje pod bardzo dużym obciążeniem i generuje ponadnormatywną temperaturę, olej 10W60 zachowuje swoją wzorcową lepkość, chroniąc silnik równie dobrze, jak oleje uniwersalne chronią standardowe silniki aut osobowych.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny olejów silnikowych w naszej ofercie!

Ranking olejów samochodowych 10W60

Na polskim rynku dostępnych jest kilka różnych olejów silnikowych 10W60, jednak ich ilość jest wyraźnie mniejsza od tej, z jaką mamy do czynienia w przypadku olejów uniwersalnych. Wśród ofert producentów tego typu olejów, na szczególną uwagę zasługują następujące produkty:

 1. Liqui Moly Race Tech GT1 – olej o wyjątkowo dobrych parametrach, wyróżniających go spośród całej gamy olejów o klasie lepkości 10W60. Producent zaleca stosować go m. in. do jazdy w trudnych warunkach górskich, gdzie grubość filmu i prawidłowa reakcja na wysoką temperaturę są niezwykle ważne.
 2. Castrol Edge 10W60 – doskonały olej do silników sportowych i usportowionych. Zatwierdzony do stosowania w modelach BMW M.
 3. Motul 8100 X-Power 10W60 – olej całkowicie syntetyczny, stworzony z myślą o silnikach wysilonych wolnossących i doładowanych silnikach benzynowych lub Diesla. Może być również stosowany w autach zasilanych LPG.
 4. Valvoline VR1 Racing 10W60 – olej klasy premium dostosowany do wymagań silników montowanych w autach rajdowych, wyścigowych, a także terenowych.
 5. Shell Helix Ultra Racing 10W60 – syntetyczny olej przeznaczony do wysokowysilonych silników.

Jeśli producent Waszego auta zaleca stosowanie oleju o lepkości 10W60, właśnie taki olej powinniście stosować. Jeśli jednak producent oryginalnie zalecał inny olej, a Wy chcecie stosować 10W60 w celu rozwiązania opisanych wyżej problemów z silnikiem, powinniście najpierw zasięgnąć fachowej pomocy eksperta lub zaufanego mechanika. Tak będzie po prostu bezpieczniej i – często – taniej.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.