Jakiej firmy olej do samochodu warto wybrać? Ranking popularności iParts.pl na 2022 rok

Data:

Olej silnikowy to chyba najważniejszy samochodowy płyn eksploatacyjny. Od tego, jaki wybierzecie olej, zależeć będzie praca i żywotność Waszego silnika. Jakie oleje silnikowe powinniście więc wybierać? Które marki zasługują na szczególną uwagę?

Co decyduje o jakości olejów silnikowych? Wbrew pozorom czynników tych jest całkiem sporo. W największym jednak uproszczeniu można stwierdzić, że o jakości olejów silnikowych decyduje:

  • skład – w tym przede wszystkim rodzaj użytych do ich produkcji baz olejowych (mineralnych czy syntetycznych);
  • klasa jakości – jest to określana przez różne instytucje norma, jaką dany olej w ściśle określonych warunkach musi spełniać.

Można powiedzieć, że skład i klasa jakości oleju niejako z siebie wynikają. Im lepszych baz użyto do produkcji oleju silnikowego, tym łatwiej przyjdzie mu spełnić najsurowsze nawet normy, a im surowsze normy spełnia, tym możemy być pewniejsi jakości baz użytych do jego produkcji. Nie jest jednak żadną tajemnicą, że oleje o teoretycznie tych samych bazach i posiadające te same klasy jakości w praktyce różnią się od siebie. Również wśród nich można znaleźć lepsze i gorsze, bardziej i mniej popularne. Właśnie dlatego rankingi marek olejów samochodowych cały czas mają sens. A oto, jak przedstawia się ranking iParts.pl na rok 2022. Czy znajdzie się w nim olej, którego używacie?

1. Motul

Olej silnikowy Motul 10W40

Motul to jedna z najmocniejszych marek na rynku olejów silnikowych, mająca za sobą długą i naprawdę ciekawą historię. Tradycja zobowiązuje, stąd oleje Motul od lat cieszą się uznaniem tak zawodowców, jak i zwykłych kierowców. Z pewnością nie są to oleje tanie, ale gwarantujące naprawdę wysoką jakość i dużą żywotność. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Ponad 150 lat tradycji tego francuskiego producenta robi wrażenie – mówi Grzegorz Kinczewski, ekspert iParts.pl. – Ale ważniejsze jest to, że wrażenie robią przyznawane olejom Motul klasy jakości oraz potwierdzające to testy. Motul ma szeroką ofertę olei powstałych na różnych bazach olejowych, tak do samochodów, jak i motocykli. Wybierając którykolwiek z nich, można mieć pewność, że wybrało się dobrze.

2. Liqui Moly

Olej silnikowy Liqui Moly 0W30

Miejsce tdrugie w naszym rankingu zajmują oleje wyprodukowane przez markę nie tak wiekową, jak Motul, za to z pewnością bardzo już zasłużoną. Niemcy znają się na motoryzacji, czego Liqui Moly jest kolejnym dowodem. Oleje te należą wprawdzie do najdroższych na rynku, za to pod względem jakości plasują się w ścisłej czołówce i to bez względu na kategorię.

Marka Liqui Moly zasłynęła na rynku umiejętnym doborem często innowacyjnych dodatków i uszlachetniaczy. Baza olejowa u wielu producentów może być taka sama, ale to dodatki i uszlachetniacze potrafią zrobić prawdziwą różnicę. W przypadku olejów silnikowych Liqui Moly są to dodatki dobrane perfekcyjnie, co pozwala im od lat wyprzedzać konkurencję. Również w sportach motorowych, w które marka ta jest mocno zaangażowana – wyjaśnia Piotr Żaczek, długoletni ekspert iParts.pl.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny olejów silnikowych w naszej ofercie!

3. Castrol

Olej silnikowy Castrol Edge 5W40 (turbo diesel)

Na podium naszego rankingu olejów samochodowych na 2022 roku znalazły się również oleje Castrol. Pod względem ceny oleje te plasują się gdzieś pomiędzy półką średnią a najwyższą, przy czym co do ich jakości nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Być może pod pewnymi względami delikatnie ustępują opisanym wyżej olejom, jednak pod względem uśrednionej ceny stanową dla nich bardzo mocną konkurencję.

Oleje Castrol – mówi Grzegorz Kinczewski – są jednymi z najchętniej wybieranych przez klientów iParts.pl. Z naszych doświadczeń wynika, że kierowcy w Polsce mają po prostu do nich zaufanie, a to już jest bardzo wiele. Zaufanie to jednak nie jest dziełem przypadku, ale utrzymywanym przez kolejne lata wysokim poziomem jakości. Oleje Castrol dobrze chronią silniki, stąd też producenci wielu samochodowych marek (Audi, Aston Martin, BMW, Jaguar, Land Rover czy Volkswagen) polecają je swoim użytkownikom.

4. Valvoline

W top 5 olejów samochodowych na 2022 rok znalazły się również oleje Valvoline, czyli kolejna marka o ponad 150-letniej tradycji. Ten amerykański producent ma w swojej ofercie nie tylko oleje silnikowe, jednak to w nich się specjalizuje i to na nich skupia się najmocniej. Ta koncentracja na produkcie przekłada się na jakość i zadowolenie klientów.

Valvoline ma wprawdzie w swojej ofercie płyny hamulcowe i sprzęgłowe, płyny chłodnicze, zabezpieczenia przeciwkorozyjne i uszlachetniające dodatki do paliwa, jednak to oleje silnikowe są ich flagowym produktem. Pod względem ceny i jakości oleje te plasują się na niemalże identycznym poziomie, jak Castrol. Dla przeciętnego użytkownika wybór pomiędzy obiema markami nie powinien więc zależeć ani od kosztów, ani od szczegółowych wyników testów, a przede wszystkim od zaleceń producenta samochodu, którym jeździ – tłumaczy Piotr Żaczek z iParts.pl. – Pamiętajcie, że każdy silnik ma swój preferowany olej. Jeśli producent zaleca Valvoline, możecie śmiało się do tych zaleceń stosować.

5. Mobil 1

Olej silnikowy Mobil 1 0W40

Ostatnie, ale wcale nie najmniej ważne miejsce naszego rankingu, zajęły oleje Mobil 1, czyli jedna z największych i najbardziej znanych marek olejów silnikowych na świecie. Specjalny, opatentowany przez tę markę pakiet dodatków zmniejszających zużycie paliwa, produkowany w technologii SuperSyn, to jedna z najmocniejszych stron olejów Mobil 1. Ale wcale nie jedyna.

W branży motoryzacyjnej wiele mówi się o relacji jakości do ceny – tłumaczy Piotr Żaczek z iParts.pl. – Jeśli coś jest tanie, a przy tym dobre, to już jesteśmy całkowicie zadowoleni. Mało kto oczekuje, że produkt ze średniej półki cenowej okaże się mocnym konkurentem tych najdroższych na rynku. A właśnie tak stało się w przypadku olei Mobil 1. Cenowo plasują się gdzieś w środku stawki, za to jakościowo w absolutnym topie.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.