Od 9 czerwca b.r. na terenie naszego kraju wprowadzono nowy taryfikator mandatów, który zaostrzył poprzednio obowiązujące przepisy. Rozmowa telefoniczna w trakcie jazdy będzie nie tylko karana mandatem, ale także i 5-cioma punktami karnymi. Punktami będą obciążani także kierowcy parkujący w miejscach dla niepełnosprawnych, a także wjeżdżający na skrzyżowanie, kiedy nie ma możliwości zjazdu.

Zmiany w taryfikatorze mandatów zostały wprowadzone zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa spraw wewnętrznych. Ich głównym założeniem jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu, a w szczególności pasażerów, dzieci i pieszych. Skoncentrowano się przede wszystkim na tych wykroczeniach, które występują najczęściej i są najbardziej uciążliwe.

Zaostrzenie przepisów dotyczących najpopularniejszych wykroczeń ma na celu wzbudzenie wśród kierowców lęku przed utratą prawa jazdy. W nowych przepisach zebranie 24 punktów jest o wiele prostsze, a perspektywa braku możliwości poruszania się autem przez dłuższy czas, wysokich kosztów oraz zdawania egzaminu teoretycznego i praktycznego ma działać na wyobraźnię kierowcy.

Oto najbardziej interesujące zmiany w taryfikatorze mandatów:

Wykroczenie Punkty wg starego taryfikatora Punkty wg nowego taryfikatora 

Przewożenie pasażerów w liczbie przekraczającej dopuszczalną; za każdego pasażera przewożonego w niewłaściwy sposób dodaje się 1 pkt

1 od 1 do 10

Wjeżdżanie między pojazdy jadące w kolumnie

0 2

Wjeżdżanie na skrzyżowanie jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy

0 2

Utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru (nieużycie lub niewłaściwe użycie kierunkowskazów)

0 2

Przewożenie osób samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy z naruszeniem przepisów

1 2

Przewożenie osób w przyczepie z naruszeniem przepisów

1 2

Niezatrzymanie pojazdu przed znakiem STOP

1 2

Zakrywanie m.in. świateł, oznaczeń czy tablic rejestracyjnych

0 3

Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym

0 3

Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym

0 3

Przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (bez pasów lub bez kasku)

1 4

Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych

0 5

Rozmowa przez telefon komórkowy

0 5

Ciągnięcie za pojazdem osób m.in. na nartach, sankach lub wrotkach

0 5

Cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie

3 5

Przewóz dzieci niezgodnie z przepisami (w szczególności bez fotelika)

3 6

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania

5 6

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu

8 10

Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej

8 10

Wyprzedzanie na przejazdach rowerowych i przed nimi

8 10

Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi

9 10

 Działania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych są związane z kiepską sytuacją na polskich drogach. Według oficjalnych danych, w samym tylko 2011 roku wystąpiły 40 065 wypadki drogowe, w wyniku których rannych zostało 49 501 osób, a śmierć poniosło 4 189. To bardzo duży wzrost w porównaniu z 2010 rokiem, kiedy liczba wypadków wyniosła 38 832. Wtedy było 48 952 rannych, a 3 907 osób zginęło.

Najniebezpieczniejszym czasem dla kierowców był koniec tygodnia, weekend, szczególnie godziny popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Ponad połowa wypadków zdarzyła się przy dobrych warunkach atmosferycznych. Najczęstszą przyczyną przypadków była brawura, prędkość i brak ustąpienia pierwszeństwa.

Podczas ubiegłorocznych kontroli zatrzymano 183 488 pijanych kierowców. Oznacza to wzrost w porównaniu z 2010 rokiem o 17 603 osób. Osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu były sprawcami ponad 2,7 tys. wypadków, w których śmierć poniosło 300 osób, natomiast 3 753 osób zostało rannych.