Jaki płyn do chłodnicy wybrać?

Data:
W kategorii Chłodnice wody

Płyn do chłodnicy jest kluczowy dla pracy całego układu chłodzenia. Jego niedobór lub brak może doprowadzić do przegrzania się, a w konsekwencji do awarii jednostki napędowej. Czym zatem powinni kierować się kierowcy przy wyborze płynu chłodniczego?

Płyn chłodniczy, podobnie jak wszystkie płyny eksploatacyjne w samochodzie, podlega okresowej wymianie. Warto o tym pamiętać, gdyż płyn ten, wraz z upływem czasu zaczyna stopniowo wytracać swoje pierwotne właściwości antykorozyjne oraz zdolności do zmiękczania wody. Są to powody, dla których należy regularnie kontrolować stan płynu chłodniczego i w razie potrzeby uzupełniać jego braki. 

Na co należy zwrócić kluczową uwagę przy wymianie płynu chłodniczego na nowy? Przede wszystkim na jego temperaturę zamarzania. Mechanicy zalecają, aby dla samochodów użytkowanych w naszym kraju, temperatura zamarzania płynu chłodniczego nie była wyższa niż -30 stopni Celsjusza. Równie istotna jest temperatura wrzenia, która w tych samych płynach chłodniczych nie powinna być niższa niż 120 stopni Celsjusza. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Oprócz samych właściwości chłodnicy, równie ważny pod kątem doboru płynu chłodniczego jest materiał, z którego została ona stworzona. Wyróżniamy kilka rodzajów metali, z których tworzy się chłodnice samochodowe, ale w zdecydowanej większości najczęściej wykorzystuje się do tego aluminium. Zwróćmy zatem uwagę, aby wybrany przez nas płyn chłodniczy był dopasowany do materiału, z którego wykonana została sama chłodnica. 

Pamiętajmy, że ubytku płynu chłodniczego pod żadnym pozorem nie należy uzupełniać wodą. Zmieszanie cieczy chłodzącej nawet z niedużą ilością wody może zmienić jej właściwości antykorozyjne. Sam płyn chłodniczy powinien być w całości wymieniany mniej więcej raz na 2-3 lata. Dotyczy to zarówno gotowego płynu chłodniczego, jak i koncentratu.


Komentarze

re
mały
,
13.09.2017
Odpowiedz
ja stosuje ten http://k2.com.pl/produkty/k2-kuler-koncentrat-zielony-5-l?utm_source=b2cfib&utm_campaign=ws moe być dowszystkich rodzajów chłodnic wiec nie muszę się zastanawiac czy jest ok ;)
płyn do chłodnicy
Błażej
,
01.02.2017
Odpowiedz
Ja od lat używam zwykłego borygo i nic mi się złego nie dzieje z chłodnica. Nie przepłacam za dodatkowe płyny uważam to za bezsens. Nie miałem jeszcze sytuacji żebym musiał naprawiać chłodnicę bo coś jest z nią nie tak.
OOO
MichałWeron
,
08.12.2016
Odpowiedz
a do kiedy ten konkurs bo muszę w nast tygodniu kupić płyn?
MaxMaster!
Marek
,
05.12.2016
Odpowiedz
Ja ostatnio kupiłem na orlenie płyn maxmaster i jestem z nigo zadowolony, a dodatkowo biorę udział w konkursie :) na szczęście nie wyrzuciłem paragonu :)
konkurs
Ernest
,
05.12.2016
Odpowiedz
ja po raz drugi kupiłem Maxmastera, nie tylko dlatego ze się sprawdził ostatnio ale takze dlatego ze organizują konkurs i do wygrania ponad 100 nagród maxmaster.pl/konkurs
płyn Borygo
Melchior
,
19.08.2016
Odpowiedz
Też mam wlany płyn Borygo, do tej pory żadnych problemów więc po co przepłacać :)
płyn do chłodnicy
Olek
,
04.08.2016
Odpowiedz
Również stosuję taki płyn, nigdy nie miałem problemów z chłodnicą :)
borygo
krążownik
,
27.04.2016
Odpowiedz
może to śmieszne, ale ja jeżdżę na borygo i powiem szczerze że nic się z nim nie dzieje, temperatura utrzymuje się jak powinna i nic nie cieknie, a to chyba najważniejsze
SWAG
dyndalski
,
21.04.2016
Odpowiedz
ja mam zalany płyn firmy SWAG i jestem bardzo zadowolony z działania tego specyfiku
glixol
glikMEN
,
15.04.2016
Odpowiedz
Glixol i po sprawie :-) działa? działa! :)
Płyn Audi
Bartek
,
11.04.2016
Odpowiedz
U siebie mam G12 z Febiego, bo tak niby producent zaleca i każdy kto ma Audi mówi że taki ma wlany.
Dynagel 2000+
Marek
,
22.10.2015
Odpowiedz
Czy macie może DYNAGEL 2000+ - bo nie moge znaleźć na stronie...

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.