Jak zdiagnozować usterki sprzęgła?

Data:
W kategorii Sprzęgło kompletne

Sprzęgło to podstawowy element, który odpowiada za działanie samochodu. Podzespół kontroluje moc silnika, która przekazywana jest na koła pojazdu, napędzające całą jego masę. Dlatego usterka sprzęgła zwykle kończy się całkowitym unieruchomieniem samochodu.

Sugerujemy postarać się, by sprzęgło zawsze było w dobrym stanie. Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, jak rozpoznać ewentualną usterkę sprzęgła. Bez wątpienia najczęstszym objawem awarii sprzęgła jest ślizganie się. Oznacza to, że moc nie jest w całości przekazywana z silnika na koła i nie może ono nadążyć za motorem. Aby sprawdzić, czy sprzęgło się ślizga, wystarczy ustawić samochód na równej drodze, zaciągnąć hamulec ręczny i włączyć trzeci bieg. Jeżeli po zwolnieniu pedału sprzęgła silnik zgaśnie prawie natychmiast, nie ma się czym martwić - sprzęgło jest sprawne. Nieregularne stukanie pochodzące z okolic motoru będzie natomiast oznaczać, że sprzęgło się ślizga. W takim przypadku nie pozostaje nic innego jak szybka wymiana tego podzespołu, bowiem uszkodzone sprzęgło może powodować dalsze usterki samochodu.

Kolejna usterka dotyczy pedału sprzęgła. Jeżeli nie stawia on zbyt dużego oporu i poddaje się zbyt łatwo, to prawdopodobnie trzeba będzie wymienić cały mechanizm. Natomiast jeśli przy wciskaniu pedału czujecie pod stopą charakterystyczne pstryknięcie, to najpewniej uszkodzona została część zwana dociskiem. Jeśli zaś pedał obciera, może to oznaczać uszkodzenie którejś z gumowych poduszek pod silnikiem, bądź skrzynią biegów lub zużycie łożyska oporowego w mechanizmie sprzęgła. Symptomem awarii sprzęgła mogą być także obroty silnika. Jeśli Wasz samochód ma wyższe obroty przy danej prędkości, niż zazwyczaj, to prawdopodobnie sprzęgło jest uszkodzone. Podczas jazdy może się także zdarzyć, że zmiana biegów będzie utrudniona. Przełożenia powinny wchodzić gładko, bez oporów. Jeśli jest to kłopotliwe, a skrzynia biegów zaczyna zgrzytać, niestety będziecie musieli koniecznie wymienić sprzęgło.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Nie zapominajcie, że sprzęgło to element eksploatacyjny i to także jedna z przyczyn zużycia niektórych jego elementów. Wiele zależy natomiast od Was. Styl jazdy jest bardzo ważny dla żywotności sprzęgła. Podzespół możecie bowiem w bardzo prosty sposób nadwyrężyć tj. nadużywając pedału poza zmianami biegów, zapominając o poprawnym jego dociskaniu i w przypadku wielu innych sytuacji, które mogą okazać się druzgocące dla sprzęgła.