Jak samodzielnie przyciemnić szyby w swoim samochodzie?

Data:

Przyciemniane szyby nadają autu nowego, bardzo ciekawego wyglądu, a dodatkowo sprawiają, że do jego wnętrza przedostaje się mniej promieni słonecznych, przez co wnętrze kabiny tak mocno się nie nagrzewa. Wpływa to również pozytywnie na stan i trwałość tapicerki. Jeśli nasze auto nie posiada fabrycznie przyciemnionych szyb, sami możemy zafundować sobie takie ulepszenie. A przy odrobinie chęci, będziemy mogli wykonać je zupełnie sami.

Czego potrzebujesz do przyciemnienia szyb w aucie?

Podstawą do przyciemnienia szyby w samochodzie jest zakup odpowiedniej folii. Folię taką znajdziemy w każdym renomowanym sklepie motoryzacyjnym, przy czym największą ofertę posiadają sklepy internetowe. Na folii nie warto oszczędzać. Im lepszej jakości produkt kupimy, tym większą mamy pewność, że będzie nam służyła przez długi czas. Liczy się też gwarancja, która powinna wynosić nawet kilka lat (gwarancja daje nam pewność, że w określonym czasie folia nie straci swoich właściwości, w tym barwy).

Oprócz folii, będziemy potrzebować plastikowej szpachelki do rozprostowywania folii, kilku miękkich szmatek, myjki samochodowej, dobrych środków myjących oraz bardzo dużo wody. Najlepiej od razu samemu przygotować sobie również specjalną miksturę, którą będziemy spryskiwać folię oraz szybę. Uzyskujemy ją z połączenia wody i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń (kilka kropli płynu na 1 litr wody).

Które szyby możesz przyciemnić?

Zgodnie z polskim prawem w samochodzie osobowym przyciemnione mogą być wyłącznie szyby boczne tylne oraz szyba tylna. Największym wyzwaniem jest oczywiście przyciemnienie szyby tylnej, nie tylko ze względu na jej dużą powierzchnię, ale i wypukły kształt. Szyby boczne należy obklejać w sposób analogiczny, ale jest to o wiele prostsze.

Zaczynamy od obmierzenia tylnej szyby i przycięcia jej z pewnym nadłożeniem. Szybę mierzymy z zewnątrz, choć folia będzie przyklejana od środka. Pierwsze przycięcie ma za zadanie jedynie ułatwić nam pracę. Na dokładne przycinanie przyjdzie jeszcze czas. Podczas wstępnego docinania warto też sprawdzić i zaznaczyć, z której strony folia pokryta jest klejem.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Jak przygotujesz folię do przyciemniania?

Przyciemnianą szybę myjemy bardzo dokładnie nie tylko od wewnątrz, ale i z zewnątrz, ponieważ to na jej zewnętrznej stronie będziemy formować folię. Szybę od zewnętrznej strony zraszamy przygotowaną wcześniej miksturą, przykładamy folię i docinamy do obrysu szyby. Przy pomocy plastikowej szpachelki rozprostowujemy folię ruchami przez środek i po dwóch jej bokach. Następnie przy pomocy opalarki delikatnie ogrzewamy i wygładzamy jej powierzchnię, dopasowując jednocześnie do kształtu szyby. W ten sposób pozbędziemy się wszystkich powstałych na krawędziach „lejków”. Uformowaną folię przycinamy na ostateczny wymiar.

W jaki sposób powinieneś przyklejać folę do szyby?

Z folii zdejmujemy zewnętrzną warstwę, a jej pokrytą klejem powierzchnię zraszamy solidnie naszą wodną miksturą. Zraszamy też wewnętrzną powierzchnię szyby, na której będziemy ją nakleić. Woda sprawi, że klej opóźni swoje działanie i po przyłożeniu folii do szyby będziemy mogli jeszcze przez jakiś czas ją przesuwać i formować. Naklejoną folię rozprostowujemy szpachelką owiniętą szmatką, wyciągając spod niej wodę od środka w kierunku krawędzi. Uwaga! Zbyt duży nacisk na folię może skutkować powstaniem na niej smug, jednak w większości przypadków i one z czasem znikają.


Komentarze

Fajna opcja
Betanick
,
28.02.2020
Odpowiedz
Przyciemniłem w sowim Audi - teraz zdecydowanie lepiej wygląda :)
ktoś próbował?
Justi
,
26.02.2019
Odpowiedz
Bardzo fajna opcja, nie jest to trudne wynika z opisu, spróbuję. Ktoś próbował?

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.