Skórzana tapicerka, choć zdecydowanie najbardziej przez wszystkich pożądana, ma również swoje słabe strony. Jedną z nich jest pękanie i powstawanie ubytków na skutek zupełnie naturalnego procesu starzenia się tego materiału. Jednak nawet popękana skórzana tapicerka jest lepszym rozwiązaniem, niż wyściełanie foteli w samochodzie sztucznym tworzywem. Zwłaszcza że popękaną skórę można samodzielnie zrekonstruować.

Co można, a czego nie warto naprawiać?

Każdy, kto miał przyjemność posiadać samochód z w pełni skórzaną tapicerką, doskonale rozumie, jak bardzo przewyższa ona wszelkie inne materiały. Jej głównymi zaletami są naturalność, elegancja oraz estetyka, ale i naprawdę spora wytrzymałość. Niestety, naturalne pochodzenie skóry jest również jej słabością, ponieważ materiał ten (jak każdy materiał organiczny) podlega procesom starzenia. W ich efekcie skóra zaczyna się kurczyć i na tapicerce powstają pęknięcia. Jeśli mimo tego nie chcemy rezygnować z komfortu, jaki zapewnia nam ten materiał, a jednocześnie pragniemy zachować pierwotną estetykę tapicerki, możemy spróbować ją naprawić. Jednak nie ze wszystkimi uszkodzeniami poradzimy sobie sami.

Jeśli pęknięcia na skórze pojawiły się na siedzeniu fotela, sprawa jest beznadziejna. W tym miejscu skóra poddawana jest tak dużym obciążeniom, że jej naprawa mija się z celem. Jedynym wyjściem jest wizyta u tapicera. Jeśli jednak uszkodzenia powstały np. na brzegach oparcia, możemy spróbować je zrekonstruować samodzielnie, z wykorzystaniem metody szpachlowania. Jak się do tego zabrać?

Przygotowanie uszkodzonej skóry do renowacji

Do rekonstrukcji pękniętej skóry potrzebnych nam będzie kilka preparatów, prostych narzędzi oraz kawałek mocnej, nieelastycznej materii.

Tkaninę docinamy do wymaganych wymiarów (ma być wyraźnie większa niż pęknięcie), a następnie wpychamy w powstałą w skórze szczelinę. Dopiero gdy materiał będzie już wpasowany na właściwe miejsce, przyklejamy go do tapicerki (nie do gąbki!). W tym celu należy użyć kleju do skóry, który – choć wiąże powoli – jest mocny i elastyczny. Po około dwóch godzinach można kontynuować uzupełnianie ubytków, rozpoczynając od przygotowania miejsca pęknięcia pod szpachlę. W jaki sposób?

Przed położeniem szpachli, miejsce wokół pęknięcia oraz brzegi szczeliny należy bardzo delikatnie zeszlifować papierem ściernym o grubości od 220 do 320, zwracając szczególną uwagę na to, żeby nie przetrzeć znajdujących się w pobliżu szwów tapicerki.

Szpachlowanie i malowanie skórzanej tapicerki

Po wygładzeniu boków pęknięcia, miejsce uszkodzenia skóry oraz jego okolice przecieramy rozpuszczalnikiem GLD. Rozpuszczalnik ten oczyści tapicerkę, rozpuści farbę i ożywi skórę. Dzięki użyciu go, szpachla będzie się lepiej trzymać.

Po przygotowaniu miejsca, nakładamy szpachlę do skóry. Najlepiej w kilku warstwach, z czego pierwszą kładziemy wyłącznie w samym pęknięciu. Kolejne warstwy kładziemy jedna na drugiej, na przeschniętą powierzchnię. Po przeschnięciu ostatniej warstwy, delikatnie równamy całość papierem ściernym o grubości 600, a następnie malujemy farbą do renowacji skóry. Uwaga! Farbę nakładamy ostrożnie przy pomocy gąbki, nigdy pędzelkiem. Na koniec pozostaje już tylko nałożenie utrwalacza i gotowe.