-10% NA UKŁAD HAMULCOWY! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

7
7
1
1
1
1
5
5
5
5
8
8
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Inteligentne fazy rozrządu iVTEC. Co to jest i do czego służy?

Już w momencie, w którym Honda wprowadziła na rynek pierwsze modele aut ze zmiennymi fazami rozrządu, było oczywistym, iż technologia ta będzie nadal rozwijana. Sukces VTEC oraz uznanie, jakim cieszy się to rozwiązanie wśród kierowców sprawiło, że konstruktorzy Hondy ostro wzięli się do pracy nad jego wersjami rozwojowymi. Tak doszło m. in. do powstania iVTEC, czyli inteligentnych faz rozrządu. Co wiemy o tym systemie?

Inteligentne fazy rozrządu iVTEC - co to jest i do czego służy?

Od zmiennych do inteligentnych faz rozrządu

Żeby zrozumieć działanie inteligentnych faz rozrządu iVTEC oraz powodów, dla których w ogóle doszło do powstania tego typu rozwiązania, trzeba najpierw – choćby tylko w skrócie – poznać technologię zmiennych faz rozrządu VTEC oraz efekty jej wprowadzenia.

VTEC, czyli Variable Valve Timing and Lift Electronic Control, to pełna nazwa stworzonej przez koncern Honda technologii, znanej szeroko jako zmienne fazy rozrządu. W nazwie tej ukryta jest cała zasada działania VTEC, która polega na tym, że wznios sterowanych elektronicznie zaworów silnika ulega zmianom – czas otwarcia zaworów w silnikach VTEC zmienia się w zależności m. in. od obrotów i natężenia pracy jednostki.

Powodem, dla którego zmienne fazy rozrządu w ogóle powstały – wyjaśnia ekspert naszego sklepu z samochodowymi częściami zamiennymi iParts.pl – była próba wprowadzenia szeroko rozumianej optymalizacji mającej na celu podniesienie mocy silników o stosunkowo niewielkich pojemnościach przy jednoczesnej redukcji poziomu spalanego paliwa. Próba ta zakończyła się nadspodziewanie dużym sukcesem, tak dużym, że obecnie bardzo wielu producentów ma w swojej ofercie silniki ze zmienną fazą rozrządu, choć z oczywistych względów stosowane przez nich technologie nie noszą nazwy VTEC.

Jakie wersje VTEC stworzyli inżynierowie koncernu Honda?

Technologia VTEC powstała w fabrykach Hondy jako pierwsza, lecz bardzo szybko japońscy konstruktorzy pracujący dla tego koncernu zaczęli opracowywać jej kolejne wersje rozwojowe. W ten sposób powstały:

  • DOHC VTEC – silniki ze zmiennymi fazami rozrządu o dwóch wałkach rozrządu,
  • SOHC VTEC – silniki ze zmiennymi fazami rozrządu o jednym wałku rozrządu,
  • VTEC-E – jednostki napędowe nastawione na wyjątkowo wysoką ekonomię pracy,
  • VTEC 3-stopniowy – silniki ze zmienną fazą rozrządu stanowiącą połączenie systemów SOHC VTEC oraz VTEC-E,
  • iVTEC – najnowsze jednostki napędowe Hondy z tzw. inteligentną fazą rozrządu.

Należy przy tym pamiętać, że poczynając od zmiennej fazy rozrządu VTEC, po inteligentną fazę rozrządu iVTEC, silniki Hondy wykonane w tej technologii posiadają wspólną pulę zalet, do których należy przede wszystkim:

  • wzrost mocy przy stosunkowo niewielkiej pojemności i bez konieczności używania bardziej zaawansowanych, a przez do droższych rozwiązań,
  • niski poziom spalania,
  • wysoka trwałość, niezawodność i kultura pracy.

Problemem w VTEC-ach oraz iVTEC-ch nieprzerwanie jest duży apetyt na olej silnikowy i duża wrażliwość na jego jakość (w autach z inteligentną fazą rozrządu zalecamy stosowanie sprawdzonych, renomowanych olejów silnikowych – najlepiej dokładnie takich, jakie przewidział producent samochodu).

Czym są i do czego służą inteligentne fazy rozrządu iVTEC?

System iVTEC, czyli tzw. inteligentnych faz rozrządu, stanowi połączenie dwóch stworzonych przez konstruktorów Hondy rozwiązań:

  • omawianego wyżej systemu VTEC, czyli zmiennych faz rozrządu,
  • systemu VTC (z ang. Variable Timing Control).

W rzeczywistości zastosowane w systemie inteligentnych faz rozrządu rozwiązanie VTEC bliższe jest jego wariantowi znanemu jako VTEC-E niż oryginalnemu VTEC w dowolnej wersji. Widać to choćby po takich właściwościach, jak praca silnika w układzie 12-zaworowym, duża ekonomiczność jednostki napędowej itp. Zapożyczenie rozwiązań z systemy VTEC-E wzięło się stąd, iż system iVTEC miał zapewniać idealne połączenie zwiększonej mocy silnika, niskiego spalania oraz wysokiej czystości spalin – dla konstruktorów Hondy każdy z tych parametrów był tak samo ważny.

Inteligentne fazy rozrządu iVTEC to kolejna wersja rozwojowa systemu VTEC, która – jak na razie – doskonale spełnia swoje zadanie, łącząc wzrost mocy jednostki napędowej z troską o ekonomię jazdy i ekologię. iVTEC jest również doskonałym przykładem na to, że wciąż, mimo ogromnego nacisku na zwiększenie sprzedaży, są na świecie producenci, którzy nad tempo wprowadzania zmian przedkładają trwałość i solidność wypróbowanych konstrukcji.

Popularne z kategorii Silnik

Filtr oleju FILTRON OE 673
17,00 zł
4.9 (150 ocen)
Filtr oleju FILTRON OE 650/1
16,00 zł
4.9 (150 ocen)
Filtr oleju FILTRON OE 667/1
19,00 zł
4.9 (150 ocen)
Filtr oleju FILTRON OE 648/6
19,00 zł
4.9 (150 ocen)
Filtr oleju FILTRON OP 575
19,00 zł
4.9 (150 ocen)
Filtr powietrza FILTRON AP 139/2
30,00 zł
4.8 (104 ocen)
Silnik w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Silnik pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Silnik
W swojej pracy staram się integrować tematy związane w samochodami i technologiami IT. Zaczynałem jako „dzieciak”, aktywnie biorąc udział w rozwoju stron internetowych poświęconych skuterom, a w moich kolejnych zajęciach zawsze przewijały się dwa zagadnienia: motoryzacja i internet. Dzięki temu praca w największym polskim sklepie online z częściami jest nie tylko sposobem na życie, ale i realizacją pasji.
2 komentarze
Posiadam w swoim Civicu iVTEC 1.8. jak dla mnie to najlepsze silniki, tylko lać olej i paliwo i można miliony kilometrów robić bez napraw. Wydaje mi się, że inteligentne fazy rozrządu, to jest dobra droga w jaką idzie teraz motoryzacja. Co do artykułu jest on bardzo trafnie napisany.
No co jak co, ale VTECki hondzie wyszły całkiem fajnie, taka Honda Civic - lekka i zwinna prawie jak gokart.

Powiązane artykuły

Szarpanie silnika na biegu jałowym. Co powoduje drgania i jak je wyeliminować?

Szarpanie silnika na biegu jałowym. Co jest przyczyną tego problemu i jak go wyeliminować?

O szarpaniu silnika można by napisać powieść sensacyjną w trzech grubych tomach, a i tak nie zmieścilibyśmy w niej wszystkiego. Samych tylko podstawowych przyczyn tego zjawiska jest co najmniej kilkanaście, a jago efekty potrafią być druzgocące – tak dla samochodu, jak i dla portfela kierowcy. Od czego więc zacząć? Zacząć warto od szarpania silnika na biegu jałowym – zjawiska nie tak częstego, a przy tym łatwiejszego do zdiagnozowania oraz wyeliminowania.

czytaj więcej >
Falujące obroty silnika. Przyczyny, diagnostyka i naprawa

Problem z falującymi obrotami silnika. Co może być tego przyczyną? Jak wygląda diagnostyka i naprawa tej usterki?

Falowanie obrotów na biegu jałowym to zjawisko, które – zdaniem części ekspertów – prędzej czy później pojawi się w każdym samochodzie benzynowym. Jak należy sobie radzić z takim zjawiskiem? Czy wszystko, co można na ten temat przeczytać, należy rozumieć dosłownie?

czytaj więcej >
Błąd "engine management system faulty" w samochodzie. Wyjaśniamy co oznacza

Pojawił się błąd "Engine management system faulty"? Sprawdźcie, co oznacza i jak należy na niego zareagować

Pojawienie się błędu „Engine management system faulty” jest w stanie wywołać niepokój w sercu każdego kierowcy. Czy słusznie? Czy podobny niepokój może powstać nie tylko w sercu, ale i w portfelu właściciela auta, w którym błąd taki się pojawił? Jakie usterki może sygnalizować? Jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się tego błędu i jak na to reagować?

czytaj więcej >
Wydmuchiwany olej spod korka wlewu oleju. Dlaczego tak się dzieje i co z tym zrobić?

Problem z wydmuchiwaniem oleju silnikowego spod korka wlewu. Dlaczego tak się dzieje i co z można z tym zrobić?

Przedmuchy oleju silnikowego spod korka wlewu nie są zjawiskiem częstym i oby nigdy nie były. Dlaczego? Ponieważ mogą świadczyć o poważnych usterkach w silniku, które są w stanie doprowadzić do kosztownych lub nawet bardzo kosztownych napraw. Skąd biorą się te przedmuchy? Co ma z nimi wspólnego dymienie spod korka oleju? Kiedy jest to problem, a kiedy nie?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze