Czym należy się kierować przy wyborze kamery do samochodu? Jaki wideorejestrator najlepiej spełni Wasze oczekiwania?

Data:

Jeszcze kilka lat temu montaż w aucie wideorejestratora wydawał się zwykłą fanaberią. Dziś kamery samochodowe to niemalże integralne elementy pojazdów poruszających się po naszych drogach. W jaki sposób kamery te należy dla siebie wybierać?

Doświadczeni eksperci motoryzacyjni przyznają dzisiaj, że gdy pierwsze widoerejestratory pojawiły się na naszych drogach, podchodzili do nich z szerokim uśmiechem lekceważenia. Szybko jednak okazało się, że ten niewielki samochodowy gadżet spełnia rozmaite funkcje, w tym również funkcje bezpieczeństwa. Obecnie kamery samochodowe zamontowane na przedniej szybie pojazdu nie tylko nikogo już nie dziwią, ale traktowane są wręcz jako coś absolutnie naturalnego i oczywistego – jak radio samochodowe czy ekran multimedialny. Aby jednak urządzenia te mogły spełniać funkcje, które spełniać powinny, muszą być dobrane w sposób odpowiedni. A ten odpowiedni sposób doboru wideorejestratorów oznacza dobór pod kątem ich przeznaczenia, sposobu wykorzystywania oraz specyfikacji. Jak powinniście go dokonywać? Które modele wideorejestratorów najlepiej spełnią Wasze indywidualne oczekiwania?

Jak prawidłowo dobrać kamerę samochodowa do swoich potrzeb? Który wideorejestrator spełni Wasze oczekiwania?

Jeśli interesowaliście się wcześniej kamerami samochodowymi, zapewne wiecie już, że moda na te właśnie urządzenia dotarła do nas ze wschodu – z Rosji oraz Ukrainy. Jednak mało kto wie, że równolegle wideorejestratory samochodowe zyskiwały popularność również na zachodzie, a zwłaszcza w USA. Najciekawsze w tym zjawisku jest jednak to, że w każdej z tych części świata kamery samochodowe montowane były w zupełnie innych celach, co obecnie przekłada się nie tylko na ofertę producentów tego typu urządzeń, ale i na to, czym Wy sami powinniście się kierować przy ich wyborze.

W Rosji kamery samochodowe montowano niemal wyłącznie po to, aby nagrywany przez nie materiał wideo mógł posłużyć jako dowód w ustaleniu sprawcy wypadku lub po prostu w ustaleniu przebiegu zdarzenia drogowego. W USA z kolei kamery samochodowe stały się gadżetem dla osób uwielbiających długie podróże swoimi autami po szczególnie widokowych trasach i rejestrowanie uroków pokonywanej drogi. Jak przekłada się to na Wasz wybór odpowiedniego wideorejestratora?

 • Jeśli do instalacji kamery samochodowej skłaniają Was (jak i większość polskich kierowców) względy bezpieczeństwa i chęć zyskania szansy obrony lub materiału pomocniczego przy ustalaniu przebiegu zdarzenia drogowego, powinniście szukać kamer o odpowiedniej jakości nagrywania. Jakość ta powinna być dobra, ale nie musi być bardzo dobra. Powinniście rozważyć również kupno tzw. „podwójnego wideorejestratora”, a więc urządzenia nagrywającego obraz zarówno z przodu, jak i z tyłu samochodu. Przydatną opcją będzie dla Was także tryb „parking” oraz niezależne źródło zasilania, co razem pozwoli nagrywać wszelkie zdarzenia, do których dojdzie podczas postoju (np. na parkingu), a w których Wasze auto będzie mimowolnie uczestniczyć.
 • Jeśli jednak szukacie kamery samochodowej, która posłuży Wam również (bo funkcję bezpieczeństwa zapewni Wam i tak) do celów rekreacyjnych, a więc do nagrywania filmów z trasy i tworzenia na ich bazie ciekawych, czasem wręcz profesjonalnych filmików, wówczas bardziej powinny Was interesować wideorejestratory o bardzo dobrej jakości nagrywania, bardzo dobrym mikrofonie (tak, taką kamerą możecie również nagrywać dźwięk, w tym i Wasze wypowiedzi) oraz własnej baterii. Bateria przyda się tu po to, abyście mogli w każdej chwili wysiąść z auta, odpiąć kamerę i nagrywać nią swobodnie na zewnątrz.

Przeznaczenie kamery samochodowej, a więc i jej właściwości, odzwierciedla cena takiego sprzętu. Jeśli interesuje Was jedynie bezpieczeństwo i chęć posiadania chroniących Was dowodów, wystarczą Wam wideorejestratory ze średniej półki cenowej, od 300 do 500 zł (np. Rejestrator jazdy XBLITZ S8 lub Full HD XBLITZ GO HDR, WDR). Jeśli jednak macie bardziej ambitne plany co do posiadanego sprzętu, powinniście sięgnąć do najwyższej półki cenowej i urządzeń w cenie od 600 zł w górę. Na półce tej możecie znaleźć u nas m. in. Rejestrator jazdy Full HD GARETT Road 9 przód/tył – jedną z najtańszych opcji wśród wysokiej klasy kamer samochodowych.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny kamer samochodowych w naszej ofercie!

Na jakie parametry kamery samochodowej powinniście zawsze zwracać uwagę? Dlaczego specyfikacja wideorejestratora jest ważna?

Specyfikacja kamery samochodowej jest niezwykle ważna, ponieważ to ona określa możliwości konkretnego sprzętu. Kupując wideorejestrator, powinniście zwracać uwagę przede wszystkim na:

 • jakość optyki,
 • zastosowany chipset,
 • rozdzielczość nagrywania (2160 P to już bardzo dobry wynik),
 • rozdzielczość zdjęć (12 MP zapewnia więcej niż zadowalającą jakość),
 • ilość kamer (najlepszym wyborem są dwie kamery, nagrywające w systemie przód-tył),
 • kąt widzenia kamery (optymalny kąt to 140-145),
 • moduł WiFi (do bezprzewodowego transferu danych),
 • nagrywanie w pętli,
 • czujnik ruchu i tryb „parking” (rejestruje obraz po wykryciu ruchu oraz po zarejestrowaniu uderzenia w zaparkowany samochód),
 • mikrofon (w droższych kamerach wraz z głośnikiem).

Pamiętajcie również o tym, aby przy wyborze wideorejestratora z podwójną kamerą zwracać uwagę na długość kabla. W dobrej jakości kamerach przewód łączący ma ok. 5 m, co pozwala poprowadzić kabel tak, aby można go było praktycznie w całości ukryć – również w samochodach o większych gabarytach, np. ciężkich i przestronnych SUV-ach.


Komentarze

Kamera
Kierowca
,
22.02.2022
Odpowiedz
Ja tak właśnie traktuję kamerę samochodową – jako coś oczywistego. Ciężko by mi teraz było z niej zrezygnować. Mam ją ze względów bezpieczeństwa, ale nie ukrywam, że używam jej też do nagrywania fajnych filmików podczas trasy:)

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.