Dodatków do paliwa i oleju silnikowego znajdziecie w naszym sklepie tak wiele, że pewnie nieraz już myśleliście o tym, aby je ze sobą połączyć. Pytanie tylko, czy takie mieszanie ze sobą poszczególnych dodatków jest wskazane i czym może się podobna operacja zakończyć?

Jeden z naszych stałych klientów zadał nam niedawno bardzo ciekawe pytanie o dodatki do paliwa oraz do oleju silnikowego. Na ile możliwe lub wskazane jest – pyta Jacek z Katowic – łączenie ze sobą dwóch lub więcej preparatów tego typu? Czy wlanie do baku dwóch różnych dodatków do paliwa (przy zachowaniu proporcji preparatu w stosunku do paliwa), jest dobrym pomysłem, czy raczej niekoniecznie? Czy dodatki takie można ze sobą mieszać i czy na skutek wymieszania ich nie dojdzie do jakichś nieprzewidzianych reakcji? I jak ma się sprawa z dodatkami do oleju, których również jest na rynku całe mnóstwo, a każdy o innym działaniu? Czy mogę je ze sobą wymieszać, czy też muszę używać każdego oddzielnie, jeśli chcę załatwić w ten sposób kilka różnych problemów z silnikiem?

No więc właśnie, jak to jest z tymi wszystkimi dodatkami do paliwa i do oleju silnikowego?

Dodatek do oleju silnikowego BIZOL OIL SYSTEM CLEAN+ O90, 250 ml

Dodatek do paliwa VALVOLINE Petrol System Protector, 300 ml

Czy poszczególne dodatki do paliwa można ze sobą mieszać? Jak do tego pomysłu odnoszą się producenci, a jak eksperci?

W kwestii dodatków do paliwa sprawa jest dość mocno niejednoznaczna. Gdybyśmy się opierali wyłącznie na typowo prawniczej zasadzie mówiącej, że cokolwiek nie jest zabronione, pozostaje dozwolone, to z punktu widzenia samych producentów omawianych preparatów, poszczególne rodzaje dodatków do paliwa moglibyśmy ze sobą śmiało mieszać. Żaden lub praktycznie żaden producent nie wskazuje bowiem jasno na to, że jego dodatku z żadnym innym mieszać nie wolno. Z drugiej jednak stronu fakt, że producenci czegoś stanowczo nie zakazują, nie oznacza wcale, że jest to zalecane. Warto byłoby więc posłuchać, co na temat mieszania ze sobą różnego rodzaju dodatków do oleju napędowego i benzyny sądzą eksperci.

Eksperci zajmujący się motoryzacją od lat są raczej zgodni co do tego, że choć w teorii poszczególne dodatki do paliwa moglibyśmy ze sobą mieszać, w praktyce podobnego rozwiązanie należy raczej unikać. Dlaczego? Chodzi o możliwą interakcję pomiędzy związkami dwóch różnych preparatów. Nie są, jak do tej pory, szerzej znane dowody na to, że kiedykolwiek do takiej interakcji doszło, ale problem w tym, że nawet gdyby doszło, użytkownik samochodu mógłby się nawet nie zorientować. Jedyne, co ewentualnie by dostrzegł, to efekty takiej interakcji, niekoniecznie zaś potrafiłby rozpoznać, co za tymi efektami stoi. Wniosek? Choć w teorii poszczególne dodatki do paliw można ze sobą mieszać, rozwiązanie tego lepiej tak na wszelki wypadek unikać. Ze zwykłej ostrożności.

A jak wygląda sprawa z mieszaniem dodatków do oleju silnikowego?

Dodatek do oleju napędowego MANNOL, oczyszczacz wtryskiwaczy, 300 ml

Dodatek do oleju napędowego MANNOL, oczyszczacz wtryskiwaczy, 300 ml

Czy można ze sobą mieszać dodatki do oleju? O czym warto wiedzieć przed połączeniem ze sobą dwóch takich preparatów?

Z dodatkami do olejów silnikowych rzecz ma się podobnie, jak z dodatkami do paliwa. Z tą może różnicą, że tu już można się spotkać z oficjalnymi wykładniami producentów informujących o ty, że mieszanie ze sobą poszczególnych dodatków jest możliwe, choć nie zawsze potrzebne. I tak np. Liqui Moly Polska dokładnie rok temu na swoim profilu zamieściła następującą informację:

Czy można mieszać różne dodatki do oleju ?

Każdy z naszych dodatków to odpowiedź na jeden konkretny problem z silnikiem.

W naszej ofercie znajdziecie dodatki które:

  • płuczą silnik ze szkodliwych zanieczyszczeń (Engine Flush nr 2640 i Proline Engine Flush nr 2662)
  • likwidują wycieki oleju (Stop wyciekom oleju nr 2671)
  • wyciszają głośną pracę hydraulicznych popychaczy (Wyciszacz popychaczy nr 8345)
  • zmniejszają tarcie (Cera Tec nr 7181 i Oil Additive nr 8342)

W związku z tym faktem należy przyjąć zasadę, że można mieszać ze sobą dodatki o różnym działaniu, ale nie ma sensu łączyć produktów o podobnych właściwościach.

I tak np.: nie ma przeciwwskazań, aby dodać Cera Tec i Stop wyciekom do oleju , ale jednoczesne stosowanie Cera Tec i Oil Additive jest już technicznie nieuzasadnione.

Jedyne, na co trzeba zawsze uważać to, aby wlewając dodatek nie przekroczyć maksymalnego poziom oleju.

Tu musimy dodać, że zasada mówiąca o tym, iż nie ma sensu mieszać ze sobą dodatków o podobnych właściwościach dotyczy również dodatków do paliwa. Łączenie ze sobą dwóch różnych depresatorów jest bardziej utrudnieniem dla kierowcy, niż ułatwieniem dla układu paliwowego.

 Dodatek do oleju silnikowego BIZOL OIL SYSTEM CLEAN+ O90, 250 ml

Dodatek do oleju silnikowego BIZOL OIL SYSTEM CLEAN+ O90, 250 ml

Do jakich celów przeznaczone są dodatki do paliwa i oleju silnikowego? W jaki sposób należy z nich korzystać?

Zawsze przy omawianiu kwestii dodatków do paliwa czy do oleju silnikowego powinna pojawić się kwestia celu, w jakim środki te stosujemy. A stosujemy je w dwóch zasadniczych sytuacjach:

  1. W sytuacji awaryjnej – gdy pojawia się problem i jest szansa, że wybrany dodatek pozwoli nam go rozwiązać.
  2. Profilaktycznie – gdy żadnego problemu nie ma i nie chcemy, aby kiedykolwiek się pojawił.

Jeśli w Waszym aucie jakiś problem już się pojawił i istnieje szansa, że samo użycie określonego dodatku pomoże go rozwiązać, zdecydowanie powinniście spróbować. Dopiero gdy okaże się, że dodatek nie pomógł, należy iść w stronę wymiany czy remontu. W końcu cena takiego dodatku to zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. A cena wymiany czy remontu? Lepiej nawet nie myśleć!