Aplikacja Android Auto. Jak działa, jak można ją zainstalować w swoim smartfonie i w jaki sposób z niej korzystać?

Data:

W jaki sposób można zdobyć aplikację Android Auto? Z jakich powodów nie jest ona oficjalnie dostępna w Polsce?

Po krótkim poradniku dotyczącym aplikacji MirrorLink, przyszedł czas na jego największego obecnie konkurenta. Zyskująca w ciągu ostatnich 2 lat wyraźnie na popularności aplikacja Android Auto to prosty sposób na połączenie Waszych smartfonów z samochodowymi systemami multimedialnymi. Mówiąc wprost, za jej pomocą możecie w ograniczonym zakresie korzystać ze swojego smartfonu podczas jazdy autem, za pośrednictwem dotykowego ekranu multimedialnego (a także kilku pokręteł). Dzięki Android Auto możecie również oglądać na wyświetlaczu w samochodzie wszystko to, co pokazuje się na ekranie smartfonu. Aby wszystko to było możliwe, musicie jedynie:

  • posiadać auto z licencją na używanie aplikacji Android Auto (musi być ona zintegrowana z systemem samochodu, w innym razie aplikacja będzie dostępna jedynie przez interfejs telefonu),
  • mieć połączenie pomiędzy smartfonem a systemem multimedialnym (przez przewód USB lub bezprzewodowo),
  • zainstalować w swoim smartfonie aplikację Android Auto w odpowiedniej wersji.

Problem w tym, że choć w Polsce zupełnie bez problemu możecie kupić samochody przystosowane do korzystania z Android Auto, tak jak i odpowiednie do tego smartfony czy kable USB, to nie możecie ciągle oficjalnie pobrać samej aplikacji ze sklepu Google Play. Czemu? Na to pytanie odpowiedź znają zapewne sami tylko szefowie Google. Jeśli więc ktoś z Was zapragnie pobrać na swój telefon aplikację Android Auto, a nie zamierza w tym celu wyjeżdżać specjalnie do Boliwii czy RPA (tam akurat jest ona normalnie dostępna na Google Play), musi poszukać stosownego pliku w zasobach sieci, najlepiej na stronie https://www.apkmirror.com/.

Jak wygląda instalacja aplikacji Android Auto na smartfonie? Co należy zrobić, aby połączyć ją z systemem w swoim samochodzie?

Instalacja Android Auto na smartfonie jest niezwykle prosta. Cały proces trwa dosłownie jedną chwilę. Wystarczy tylko:

  • pobrać plik z aplikacją,
  • otworzyć i zainstalować,
  • zezwolić aplikacji na korzystanie z wszystkich wybranych przez nią narzędzi.

Po całym tym procesie Android Auto jest już zainstalowany i gotowy do działania. Jednak aby mieć z niego pożytek, musicie jeszcze połączyć się z samochodem. Jak to zrobić? Do wyboru macie dwie opcje połączenia:

  • przewodowe (kabel USB),
  • bezprzewodowe (dla wybranych smartfonów).

Po połączeniu z systemem multimedialnym, aplikacja może współpracować z nim na dwa sposoby:

  • poprzez ekran dotykowy systemu multimedialnego samochodu – możecie sterować aplikacjami przez wyświetlacz,
  • z poziomu interfejsu wyświetlanego na ekranie smartfonu – sterowanie dostępnymi aplikacjami możliwe jest jedynie przez smartfon.

Jeśli nie chcecie się rozpraszać w czasie jazdy sterowaniem przez ekran dotykowy samochodu lub smartfonu, możecie wybrać sterowanie głosowe. W ten sposób z obsługiwane są praktycznie wszystkie rozwiązania oferowane przez Android Auto, od nawigacji, poprzez muzykę, na SMS-ach czy komunikatorach kończąc.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny części samochodowych w naszej ofercie!

Czy aplikacja Android Auto warta jest wykupienia licencji na nią? Jakie opinie na jej temat mają eksperci i zwykli użytkownicy?

Tuż po tym, jak aplikacja Android Auto pojawiła się na rynku, pierwsi testujący ją eksperci wskazywali na pewne niedociągnięcia, które mogą zniechęcić potencjalnych użytkowników. Jej autorzy najwyraźniej wzięli sobie do serca wszystkie te uwagi, ponieważ kolejne aktualizacje oznaczały coraz lepszy produkt. Obecnie Android Auto to zdaniem wielu najlepsze tego typu rozwiązanie, choć aplikacja Apple CarPlay stanowi dla niej niemałą konkurencję.

Jeśli chodzi o opłacalność wykupu licencji na Android Auto i możliwość korzystania z pełnych możliwości tego rozwiązania, to z całą pewnością jest to opcja do rozważenia. W porównaniu ze standardową nawigacją samochodową, Android Auto na licencji nadal pozostaje znacznie tańszy, a przy tym oferuje znacznie więcej możliwości. W wersji bez licencji również sprawdzi się bardzo dobrze, choć samo korzystanie z aplikacji nie będzie już tak komfortowe.


Komentarze

pytanie
rgn
,
05.08.2022
Odpowiedz
Dlaczego moje połaączenie z samochodem ciągle jest zrywane, a następnie znowu łączone

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.