Wybierz markę:

Przewody filtra sadzy - cząstek stałych DPF

Filtr cząstek stałych DPF (ang. Diesel Particulate Filter) posiada specjalny przewód ciśnieniowy, który odprowadza spaliny z komory spalania (silnika) do czujnika różnicy ciśnienia. W niektórych, zwłaszcza starszych modelach samochodowych przewody filtra DPF ulegają częstemu uszkodzeniu lub przedwczesnemu wyeksploatowaniu. Filtr cząstek stałych to jeden z najbardziej kłopotliwych i awaryjnych elementów w autach wyposażonych w jednostki wysokoprężne.

Przewody filtra DPF w samochodzie

Przepisy ograniczające emisję spalin stają się coraz bardziej restrykcyjne. Aby ograniczyć emisje tlenków azotu, samochody z silnikami Diesla korzystają z zaworu recyrkulacji spalin (EGR) oraz filtra cząstek stałych (DPF). Ich głównym celem jest usunięcie sadzy ze spalin.

Zbyt wysokie ciśnienie przed i za filtrem DPF jest oznaką, że filtr uległ zapchaniu i konieczna jest jego wymiana. Również przewód filtra sadzy może stać się niedrożny lub ulec przepaleniu na skutek działania zbyt wysokich temperatur. W takiej sytuacji filtr DPF staje się nieszczelny. Sterownik silnika otrzymuje informacje o błędzie i kierowca informowany jest o tym poprzez zaświecenie się kontrolki na desce rozdzielczej (symbol „Filtr cząstek stałych“ DPF). Diagnoza przeprowadzona w warsztacie najczęściej wskazuje uszkodzenie i konieczność wymiany czujnika różnicy ciśnienia lub awarię przewodu ciśnieniowego, który również wymaga wówczas wymiany.

Gdy czujnik różnicy ciśnień filtra DPF ulega awarii (np. na skutek zatkanych przewodów), wówczas filtr cząstek stałych nie regeneruje się prawidłowo. Dochodzi do:

 • zmniejszenia mocy silnika
 • zwiększenia zużycia paliwa
 • wzrostu temperatury silnika
 • wzrostu temperatury przekładni
 • zwiększenia ilości czarnego dymu (sadzy) wydobywającego się z rury wydechowej
 • zapalenia kontrolki silnika

Wymiana przewodów DPF

Każdy kierowca zapewne jest świadom tego, że wymiana filtra cząstek stałych, czujnika lub przewodów filtra DPF bywa kosztowna, a na pewno czasochłonna. Zanim jednak dojdzie do najgorszego, czyli wymiany całego układu, warto skontrolować stan techniczny przewodów układu filtra cząstek stałych. Bardzo często to one bywają źródłem wszystkich problemów. Wymiana przewodów DPF pozwala pozbyć się kłopotu i przy okazji zaoszczędzić sporo pieniędzy, które wydalibyśmy np. na nowy filtr DPF.

Popularni producenci przewodów filtra DPF

 • Ernst
 • MTS
 • BM Catalysts
 • Walker
 • Bosal
 • HJS
 • Vegaz

Sklep iParts.pl posiada bogatą ofertę przewodów filtra DPF do jednostek wysokoprężnych. Dostępny jest zarówno przewód elastyczny, jak i sztywny przewód DPF. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Tylko w iParts.pl przewody filtra cząstek stałych w najniższej cenie na rynku. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania producentami. Wszystkie dostępne produkty są fabrycznie nowe i zostały objęte gwarancja producenta. Zapewniamy profesjonalne wsparcie oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Przewody sztywne i elastyczne GATES
Przewody sztywne i elastyczne FEBI BILSTEIN
Przewody sztywne i elastyczne SWAG
Przewody sztywne i elastyczne VAICO
Przewody sztywne i elastyczne Dr.Motor Automotive