Krzyżaki wałów napędowych

Pomimo tego, że krzyżak wału napędowego uważany jest już za przestarzałe rozwiązanie, to jest ono nadal chętnie stosowane we współczesnych samochodach. Krzyżaki wałów napędowych to przeguby asynchroniczne, które łączą ze sobą wał przekazujący oraz wał odbierający moment obrotowy. Dzięki temu powodują one okresową zmianę prędkości obrotowej wału odbierającego moment obrotowy dwukrotnie podczas jednego obrotu.

Krzyżak wału montuje się najczęściej w wałach napędowych, które przekazują moc z silnika znajdującego się z przodu samochodu na tylną oś, a także w sytuacji odwrotnej, gdy silnik zamontowany jest z tyłu auta i przekazuje napęd na przednią oś samochodu. Krzyżak wału napędowego to rozwiązanie o wiele bardziej wydajne niż przeguby homokinetyczne, ponieważ są w stanie przenosić znacznie większy moment obrotowy na napędzaną oś.

Przegub krzyżakowy to prosta konstrukcja łącząca dwa wały i tkwiąca w ich widełkach. Krzyżak jest osadzony na łożyskach, najczęściej igiełkowych, które od zewnętrznej strony widełek są zabezpieczone przed wypadnięciem za pomocą pierścieni. Dostępne są krzyżaki ze szczelnie zamkniętymi konstrukcjami, w których nie ma możliwości wymiany smaru oraz innych elementów.

Krzyżaki wału napędowego to bardzo wytrzymałe konstrukcje, będące w stanie sprawnie działać nawet po przejechaniu kilkuset tysięcy kilometrów. Jednak nadmierna i intensywna eksploatacja, szczególnie w samochodach sportowych oraz terenowych, może znacznie skrócić ten dystans. Najczęściej o awarii krzyżaka świadczy stukanie dochodzące spod podwozia. Szczególnie słychać je podczas przyspieszania i zwalniania. Mogą pojawić się również wibracje przy określonej prędkości. Zdarzają się również przypadki pęknięcia krzyżaka. Z taką sytuacją spotykają się zazwyczaj kierowcy terenówek, którzy nie oszczędzają swoich aut podczas pokonywania bezdroży Do uszkodzeń krzyżaka wału dochodzi najczęściej w wyniku uszkodzenia łożysk, utraty smarowania lub korozji. Bez względu jednak na to, jakie objawy zużycia krzyżaka w samochodzie zaobserwujemy, niezbędna jest wizyta w serwisie naprawczym i wymiana zużytych elementów na nowe lub ich regeneracja.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego iParts.pl i zakupu wysokiej jakości krzyżaków wału napędowego po atrakcyjnych cenach rynkowych!