Części i elementy mocujące napędu koła

Poprawne mocowanie kół w samochodzie jest jedną z kluczowych kwestii w zakresie bezpieczeństwa jazdy. Podstawowe części mocujące napędu koła to bez wątpienia śruby oraz nakrętki. To one trzymają i zespalają ze sobą poszczególne elementy i podzespoły w kole samochodowym i wpływają na właściwą trakcję pojazdu.

Śruby kołnierza wału w samochodzie

Nieprawidłowe mocowanie koła do osi zawieszenia może szybko doprowadzić do zniszczenia elementów mechanicznych koła, a w ekstremalnych sytuacjach do jego urwania, co w czasie jazdy nie wróży najlepiej. Standardowe elementy mocujące napęd koła w samochodach seryjnych to śruby, które montowane jeszcze na linii fabrycznej są najczęściej w stanie wytrzymać bez uszczerbku technicznego przez cały okres eksploatacji pojazdu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy śruby wymagają wymiany na nowe. W zależności od modelu oraz konstrukcji zawieszenia samochodu stosuje się śruby o kształcie stożkowym krótkim lub długim, sferyczne lub z płaską podkładką. W autach stricte wyczynowych śruby kołnierza wału mają postać szpilki, co znacznie przyspiesza i ułatwia wymianę kół na nowe. Cena tego rodzaju wyczynowych szpilek oraz nakrętek to koszt rzędu od 200 do 800 zł, w zależności od marki producenta, a tym samym jakości produktu.

Raczej nie ma obecnie problemu z określeniem rozmiaru śruby do felgi, jakiej potrzebujemy. Najczęściej opieramy się na wskaźniku szerokości gwintu, który jest dostępny w praktycznie każdym sklepie z narzędziami czy częściami samochodowymi. Odpowiednie elementy mocujące napęd koła można również wyciągnąć i zabrać ze sobą do sklepu w celu porównania i dobrania odpowiednich zamienników. Zazwyczaj śruby do kół występują w rozmiarach – 10 mm, 12 mm oraz 14 mm.  

Mocowanie koła

Właściwe mocowanie koła jest niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa użytkowania pojazdu. Zbyt lekko przykręcone śruby mogą ulec obluzowaniu, a w konsekwencji koło będzie obracać się nierówno, a następnie całkowicie odłączyć się od piasty. Z kolei zbyt mocno przykręcone mocowania mogą doprowadzić do ułamania się trzonu śruby lub szpilki piasty. Może dojść również do odkształcenia felgi oraz zmiany profilu otworu, co znacznie utrudni późniejsze mocowanie koła. Odkręcone części mocujące napędu koła powodują stukanie lub generują specyficzne odgłosy klikania podczas jazdy, a także chwianie się kierownicy czy też nierówne zużywanie się opon.

Popularni producenci mocowań kół

  • Metzger
  • Topran
  • SWAG
  • Febi Bilstein
  • DT
  • Eibach
  • S-TR

Jeżeli interesują Cię elementy mocujące napęd koła o najlepszych dostępnych na rynku parametrach technicznych, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz. Sklep iParts.pl dostarcza śruby kołnierza wału oraz wszelkie niezbędne części mocujące napędu koła w najniższych cenach rynkowych.

Jeśli nakrętka przegubu napędowego czy wszelkie inne mocowania koła, to tylko iParts.pl! Wszystkie produkty są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Zapewniamy profesjonalna obsługę, najniższe ceny oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Części mocujące napędu koła GSP
Części mocujące napędu koła FEBI BILSTEIN
Części mocujące napędu koła SWAG
Części mocujące napędu koła FEBEST
Części mocujące napędu koła TOPRAN
Części mocujące napędu koła TEDGUM
Części mocujące napędu koła PASCAL
Części mocujące napędu koła MAXGEAR
Części mocujące napędu koła DYS