Rura wylotowa tłumika

Dźwięk to nieodłączne zjawisko towarzyszące każdemu z nas w codziennym życiu. Może on dostarczać zarówno przyjemnych doznań, jak i stawać się uciążliwy, a nawet szkodliwy dla człowieka. Hałas szerokopasmowy zazwyczaj generują wszelkie urządzenia przemysłowe, a także samochodowe silniki spalinowe, przez co wymagają one zastosowania różnego rodzaju skutecznych środków wyciszających ich pracę. Jednym z nich jest bez wątpienia tłumik samochodowy.

Tłumik, jako element układu wydechowego samochodu, jest odpowiedzialny za absorbowanie hałasu wydobywającego się z jednostki napędowej. Zazwyczaj stosuje się dwa lub trzy tłumiki w systemie odprowadzania spalin, które są połączone ze sobą szeregowo. Pierwszy jest najczęściej tłumikiem absorbcyjnym odpowiedzialnym za wyciszanie niskich częstotliwości dźwięku, natomiast końcowa rura wydechowa tłumika ma za zadanie tłumić wysokie dźwięki. Każdy tłumik musi być wyposażony w tzw. kołnierz.

Kołnierz tłumika, nazywany również kryzą lub flanszą, wykonany jest zazwyczaj ze stali ST lub stali nierdzewnej. Ma on przeważnie grubość od 8 do 35 mm. Flansza nierdzewna pozwala na samodzielną naprawę układu wydechowego w samochodzie, bez konieczności wymiany całego układu. Pamiętajmy, że tłumik to najszybciej korodująca część samochodu, dlatego też najczęściej nie jest on objęty gwarancją producenta samochodu.

Współczesny tłumik pełni o wiele więcej funkcji niż jeszcze kilkanaście lat temu, stąd tak ważne jest odpowiednie dobranie tego elementu do konkretnego modelu samochodu. Niewłaściwy dobór tłumika może mieć negatywny wpływ na moc silnika, większe zużycie paliwa, a nawet może doprowadzić do przegrzania i spalenia jednostki napędowej. Zamontowanie nieodpowiedniego tłumika oraz złe uszczelnienie mogą doprowadzić również do przedostawania się silnie trującego tlenku węgla do kabiny samochodu, który jest niewyczuwalny dla człowieka.

Pamiętajmy, że tłumik musi zostać indywidualnie dobrany do konkretnego modelu auta i powinien być wykonany według odpowiednich zaleceń producenta danego samochodu. Podczas wyboru tłumika brana powinna być pod uwagę m.in. marka pojazdu, jego typ, rocznik, pojemność silnika czy też rodzaj skrzyni biegów. Obecny rynek części samochodowych oferuje bogatą gamę tego rodzaju elementów. W tym konkretnym przypadku warto postawić na wysokiej jakości tłumiki pochodzące od renomowanych producentów. Taką ofertę posiada na pewno sklep internetowy iParts.pl.

Najpopularniejsi producenci

Kołnierz tłumika FA1
Kołnierz tłumika EBERSPÄCHER
Kołnierz tłumika ORIGINAL IMPERIUM