Jarzmo rury wydechowej

Układ wydechowy w samochodzie, o którym większość kierowców zapomina, to jeden z ważniejszych systemów umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie każdego auta. Jego zadaniem jest tłumienie hałasu, transportowanie powstających w jednostce napędowej spali na zewnątrz oraz niwelowanie do minimum emisji szkodliwych dla atmosfery gazów cieplarnianych.

Współczesny układ wydechowy składa się przede wszystkim z rur kolektorowych, rur łączących, tłumika lub tłumików, katalizatora, uszczelek oraz bardzo ważnych z uwagi na stabilizacje całego układu obejm i chwytów mocujących. Jarzmo rury wydechowej jest odpowiedzialne za stabilność oraz wytrzymałość układu wydechowego.

Cybant rur wydechowych, czyli obejma zaciskowa na rurę, może mieć różne kształty oraz wymiary. Jest on zazwyczaj mocowany za pomocą nakrętek znajdujących się po obu stronach obejmy oraz płaskownika o grubości co najmniej 2 mm. Najczęściej poprzez obejmę łączona jest rura wydechowa wraz z tłumikiem układu wydechowego. W wielu modelach aut produkowanych przez francuskie marki wykorzystywane są tzw. francuskie obejmy stożkowe, w układach wydechowych których zastosowany został kielich oraz gruszka.

Wszystkie elementy samochodowego układu wydechowego, oprócz rur łączących, powinny posiadać gwarancję producenta odnośnie ich skuteczności działania oraz wysokiej jakości uzytych do ich produkcji materiałów, a także odpowiednie poświadczenia homologacyjne, świadczące o spełnieniu przez określone elementy Dyrektyw UE dotyczących redukcji hałasu.

Najpopularniejsi producenci

Jarzmo FAST
Jarzmo FA1
Jarzmo Metalcaucho
Jarzmo EBERSPÄCHER