Pierścień uszczelniający tłumika

Dlaczego prawidłowe uszczelnienie tłumika samochodowego jest tak ważne? Przede wszystkim wpływa ono na prawidłową pracę jednostki napędowej oraz układu wydechowego auta, tłumienie hałasu pracy silnika, skuteczne oczyszczanie spalin, a także zapobiega przedostawaniu się do wnętrza kabiny pasażerskiej silnie trującego tlenku węgla, który jest niewyczuwalny dla człowieka.

Do uszczelnienia tłumika samochodowego najczęściej stosuje się obecnie pastę uszczelniającą, jako dodatkowe uszczelnienie na łączeniu poszczególnych elementów układu wydechowego. Są to tzw. pasty termoutwardzalne, które pod wpływem wysokiej temperatury twardnieją, zapewniając odpowiednią szczelność układu wydechowego.

Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest pierścień uszczelniający tłumika, który łączy ze sobą dwa elementy. Nakłada się go zazwyczaj na kawałek rurki wystającej z jednego z kołnierzy, po wcześniejszym nałożeniu niewielkiej ilości pasty uszczelniającej. W przypadku łączenia z wykorzystaniem pierścienia używa się również niewielkiej sprężynki stosowanej miedzy śrubą a kołnierzem, której zadaniem jest dodatkowe dociśnięcie pierścienia do drugiego kołnierza.

Odpowiednie i prawidłowo wykonane połączenia poszczególnych elementów układu wydechowego wpływają nie tylko na właściwą pracę jednostki napędowej, ale zapewniają również komfort dla podróżujących oraz otaczającego ich środowiska naturalnego. Uszkodzona uszczelka rury wydechowej tłumika powoduje zazwyczaj zbyt głośną pracę całego układu oraz prowadzi do pojawienia się stuków dochodzących spod podwozia auta. Zaleca się stosowanie wyłącznie wysokiej jakości elementów oraz substancji uszczelniających układ wydechowy samochodu, które zagwarantują długą, wydajną i bezpieczną pracę całej jednostki napędowej samochodu.

Najpopularniejsi producenci

Pierścień gumowy tłumika EBERSPÄCHER
Pierścień gumowy tłumika AKRON-MALÒ
Pierścień gumowy tłumika ORIGINAL IMPERIUM
Pierścień gumowy tłumika VAICO
Pierścień gumowy tłumika FA1
Pierścień gumowy tłumika Metalcaucho
Pierścień gumowy tłumika HJS
Pierścień gumowy tłumika TRUCKTEC AUTOMOTIVE
Pierścień gumowy tłumika GSP

FAQ

Jak brzmi dziurawy wydech?

Dźwięki wywołane nieszczelnościami w układzie wydechowym są bardzo charakterystyczne i łatwe do wyłapania. Dochodzą zawsze spod podwozia samochodu, a ich głośność oraz natężenie związane jest z ilością obrotów, z jaką w danym momencie pracuje jednostka napędowa. Dźwięki mogą się nieco różnić od siebie w zależności od tego, w której części układu wydechowego pojawiły się nieszczelności. Do pełnej diagnostyki wydechu potrzebny jest jednak kanał lub specjalistyczny podnośnik.

Jak rozpoznać nieszczelność w układzie wydechowym?

Wszelkiego rodzaju nieszczelności, które mogą pojawić się w układzie wydechowym, są bardzo łatwe do wyłapania. Natychmiast po pojawieniu się jakiejkolwiek usterki, znacząco zwiększa się głośność pracy naszej jednostki napędowej. W niektórych przypadkach, w samochodzie może stać się na tyle głośno, że będzie to miało realny wpływ na nasz komfort podczas jazdy. Drugim sposobem na znalezienie nieszczelności jest obejrzenie całego układu od spodu pojazdu i szukanie miejsc, w których pojawia się sadza. Z dużym prawdopodobieństwem oznacza to nieszczelność.

Kiedy warto wykorzystać pierścień uszczelniający tłumik?

Pierścień uszczelniający układ wydechowy stosuje się w przypadkach niektórych łączeń, poszczególnych segmentów układu. Jest on traktowany jako dodatkowe uszczelnienie połączenia, dzięki któremu układ może pracować ciszej i wydajniej. Warto pamiętać, że uszczelnienia stosowane w układzie wydechowym muszą być odporne na wysokie temperatury, dlatego często wykorzystuje się do tego celu specjalne gumy oraz tworzywa, które nie tracą swoich właściwości w tak ekstremalnych warunkach.

Ile kosztuje nowy pierścień uszczelniających tłumik?

Ceny pierścieni uszczelniających do wydechu zaczynają się już od kilku złotych za sztukę. Osiągają maksymalne kwoty rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Koszt zakupu takiego elementu jest zależny od wielu parametrów. Należy wśród nich wymienić m.in. materiał, z którego został wykonany, samochód i typ wydechu, do którego jest dedykowany, a także producenta danej części. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziecie Państwo tysiące produktów, pochodzących od renomowanych dostawców i dostępnych w bardzo okazyjnych cenach.

Jakie są sposoby na uszczelnienie układu wydechowego?

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych pomysłów oraz rozwiązań, które pozwalają na uszczelnianie układów wydechowych w samochodach. Należy jednak pamiętać, że jest to podzespół, który narażony jest na ekstremalne, wręcz skrajne warunki. Powinniśmy więc pamiętać o odpowiednim dopasowaniu części oraz materiałów, które będą w stanie poradzić sobie w tak trudnym środowisku. W tym celu warto polegać na sprawdzonych produktach, oferowanych przez renomowanych dostawców.