Tarcze hamulcowe stalowe

Stalowe tarcze hamulcowe to najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane w motoryzacji elementy układu hamulcowego. Spotkać je można w ponad 90% samochodów poruszających się po drogach. Dzięki wykorzystaniu dobrego stopu stali przy produkcji, tarcze takie są dość wytrzymałe jeżeli chodzi o ścieralność i odporność na duże obciążenia.

Podstawowy element układu hamulcowego

Tarcze hamulcowe to jedne z najważniejszych elementów układu hamulcowego większości dzisiejszych pojazdów mechanicznych. We współpracy z klockami hamulcowymi odpowiadają one za wytworzenie siły tarcia, co w konsekwencji prowadzi do wyhamowania pojazdu. Podczas wytwarzania siły tarcia powstaje niezwykle wysoka temperatura. Stanowi ona duże zagrożenie dla tarcz hamulcowych, mogąc doprowadzić do ich stopienia czy wykrzywienia. Ponadto sam bezpośredni kontakt z klockami to zagrożenie wytarcia powierzchni tarcz. Dlatego tak ważne jest, aby elementy te wykonywane były z najwyższej jakości, wyjątkowo wytrzymałych materiałów.

Tarcze hamulcowe stalowe –– stop najwyższej jakości

Wbrew powszechnemu przekonaniu różnice pomiędzy poszczególnymi tarczami stalowymi są bardzo duże. Dotyczą one zarówno efektywności działania, jak i trwałości. Choć to nie jedyny czynnik, decydujący o jakości tarcz hamulcowych, to jednak kluczową rolę odgrywa jakość wykorzystanego stopu. Jego parametry wytrzymałościowe odgrywają najważniejszą rolę przede wszystkim w kwestii wytrzymałości tarczy hamulcowej. Warto o tym pamiętać, wybierając odpowiedni model przeznaczony do montażu w swoim samochodzie.

Rodzaje tarcz hamulcowych stalowych

Warto zauważyć, że tarcze hamulcowe stalowe różnią się również pod względem budowy. To kolejny czynnik, który odróżnia od siebie poszczególne tarcze wykonane z metalu. Najczęściej spotykane są dzisiaj tarcze wentylowane. Bywają one nazywane również tarczami szczelinowymi. Wynika to z faktu, że tarcza wentylowana to tak naprawdę połączenie dwóch mniejszych tarcz, natomiast pomiędzy nimi znajduje się niewielka szczelina. W samych tarczach natomiast znajdują się otwory, przez które do szczeliny dostaje się chłodne powietrze. W ten sposób tarcze są schładzane od zewnątrz. Istnieją również udoskonalone tarcze wentylowane zewnętrznie. Poza opisanym rozwiązaniem, posiadają one również dodatkowe otwory w okolicy mocowania do piasty koła. Wszelkiego rodzaju tarcze hamulcowe stalowe znajdziesz w ofercie sklepu iParts.pl. Oferujemy jedynie sprawdzone części samochodowe od renomowanych producentów.


Przykładowe pytania

  • Co to jest Tarcze hamulcowe stalowe?
  • Tarcze hamulcowe stalowe w samochodzie
  • Jak działa Tarcze hamulcowe stalowe?