System hamulcowy ABS 3-kanałowy

System ABS (ang. Anti-Lock Braking System) to układ mający na celu zapobiegać blokowaniu się kół podczas hamowania. Pierwsze tego typu systemy pojawiły się w 1978 roku i były montowane w Mercedesach klasy S. Wówczas ich działanie przypominało bardziej hamowanie pulsacyjne, a w momencie wykrycia blokowania się któregoś z kół dochodziło do krótkotrwałego zmniejszenia ciśnienia w układzie hamulcowym i późniejsze jego zwiększenie.

System ABS 3-kanałowy

Początkowo systemy ABS były 2-kanałowe. Osobno sterowane były hamulce na przednie oraz tylnej osi, jednak takie rozwiązanie nie zapewniało właściwego hamowania i bardzo często wydłużało drogę, jaką musiał pokonać samochód do całkowitego zatrzymania. Później wprowadzono system 3-kanałowy. Dzięki zastosowaniu trzech zaworów sterowanie kołami, hamowanie odbywało się poprzez blokowanie przednich kół – prawego i lewego z osobna, gdzie tylne koła blokowane były razem przez jeden zawór. Takie rozwiązanie pozwalało np., aby przednie lewe koło mogło się poruszać po nawierzchni o innej przyczepności niż przednie koło prawe. W chwili naciśnięcia pedału hamulca siła hamowania była różna na obu kołach, w zależności od ich przyczepności. Była ona dostosowywana do tego z kół, które znajdowało się w danym momencie na bardziej śliskiej powierzchni.

system ABS 3 kanałowy

Zastosowanie systemu ABS 3-kanałowego, choć było bardziej zaawansowane technicznie od poprzedniego rozwiązania 2-kanałowego, nie było jednak pozbawione wad. Największą bolączką systemu trójkanałowego było wydłużenie drogi hamowania pojazdu. Obecnie najbardziej zaawansowanym technologicznie i najskuteczniejszym rozwiązaniem są 4-kanałowe systemy ABS, w których hamulec każdego koła sterowany jest oddzielnie. Pozwala to na bezpieczne hamowanie w nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji, gdy współczynniki przyczepności dla poszczególnego koła są zupełnie inne.

Skuteczne systemy ABS w iParts.pl!

O tym, jak ważny jest prawidłowo działający układ hamulcowy w samochodzie, wie chyba każdy kierowca. To jeden z tych systemów, w których nie można stosować półśrodków i oszczędzać na częściach zamiennych. W iParts.pl znajdziesz wszystkie elementy samochodowych układów ABS zarówno 2-, 3- i 4-kanałowych. Zapewniamy najwyższą jakość wszystkich części, potwierdzoną gwarancją producenta, w najniższej rynkowej cenie. Postaw na optymalne bezpieczeństwo jazdy. Stosuj wyłącznie części renomowanych producentów z oferty iParts.pl!

Filmik


Przykładowe pytania