Specyfikacja API SL

API to klasyfikacja jakościowa olejów silnikowych wykorzystywanych w samochodach. Została ona opracowana przez American Petroleum Institute i dzieli oleje na dwie podstawowe grupy: do silników benzynowych oraz do silników wysokoprężnych. Klasyfikacja ta przedstawiana jest za pomocą dwuliterowego symbolu, gdzie pierwsza litera oznacza przeznaczenie oleju, czyli typ silnika do którego jest on odpowiedni, natomiast drugi znak definiuje konkretną klasę jakościową danego produktu.

Podział olejów wg klasyfikacji API

 

W oznaczeniach olejów pierwsza litera jest stała, może występować tylko jedna z dwóch wersji, czyli S – dla silników benzynowych oraz C – dla silników diesla. Zmienna natomiast jest druga literka. Im dalsza litera alfabetu w drugim członie oznaczenia, tym wyższa jakość oleju. Dla przykładu olej przeznaczony do silnika benzynowego o oznaczeniu API SA będzie miał dużo niższą jakość niż olej do podobnego silnika o oznaczeniu API SL.

Dobór jakości oleju do swojego samochodu

 

Wybierając odpowiedni olej do swojego samochodu unikajmy tych, które posiadają najniższe oznaczenie jakościowe. Obecnie na rynku produktów tego typu jest niewiele, ale mimo wszystko warto zwrócić na to szczególną uwagę. Podobnie jak z innymi parametrami olejów, warto zapoznać się dokładnie z rekomendacjami producenta naszego samochodu i to właśnie do nich się stosując powinniśmy dobierać najlepsze oleje do silnika.


Przykładowe pytania

  • Co to jest Specyfikacja API SL?
  • Specyfikacja API SL w samochodzie
  • Jak działa Specyfikacja API SL?