Specyfikacja ACEA A5/B5

Klasyfikacja ACEA określa normy oraz standardy parametrów oleju dla danych silników spalinowych. Oznaczenie zbudowane jest podobnie do schematu znanego z oznaczeń jakościowych API dla oleju silnikowego. Litera A oznacza silniki benzynowe, B diesla, natomiast E to silniki diesla stosowane w samochodach dostawczych oraz ciężarowych. Zaraz po literze pojawia się cyfra, która odpowiada grupie silników, do których dany olej jest odpowiedni.

ACEA A5/B5

Jest stosowanym od niedawna oznaczeniem. Pojawiło się wraz z wprowadzeniem olejów silnikowych typu long life. Są to oleje, których specyfika pozwala na wydłużenie okresu użytkowania. Standardowe oleje powinniśmy wymieniać co 15 tysięcy kilometrów lub co rok, natomiast oleje typu long life według producentów są w stanie zachować swoje właściwości smarne nawet przez około 30 – 40 tysięcy kilometrów.

Wady i zalety norm ACEA

Do wad norm ACEA możemy z pewnością zaliczyć bardzo skomplikowane reguły dotyczące wzajemnej kompatybilności. Oznacza to, że bardzo trudno dobrać produkty, które mogą zastępować inne. Zaletą ACEA jest natomiast bardzo rozbudowane i restryktywne kryterium przydziału olejów do poszczególnych grup.


Przykładowe pytania

  • Co to jest Specyfikacja ACEA A5/B5?
  • Specyfikacja ACEA A5/B5 w samochodzie
  • Jak działa Specyfikacja ACEA A5/B5?