Rozpórka zawieszenia

Zwiększenie fabrycznych osiągów samochodu może spowodować nieprzewidziane dla całej konstrukcji konsekwencje. Na przykład, podwyższenie mocy jednostki napędowej w połączeniu z kiepskim stanem dróg powoduje, że nadwozie auta będzie poddawane o wiele większym obciążeniom, tracąc przy tym swoją geometrię oraz sztywność. Może pojawić się również, zwłaszcza w małych samochodach z mocnym silnikiem, problem z przeniesieniem napędu na koła. Aby uniknąć takich negatywnych efektów, warto zamontować w tuningowanym aucie rozpórkę usztywniającą nadwozie.

Rozpórka zawieszenia

Rozpórka zawieszenia to inaczej rozpora na kielichy amortyzatorów. Jest to najczęściej metalowa lub aluminiowa rurka założona pomiędzy mocowaniami amortyzatorów. Dzięki zastosowaniu rozpory kielichów, która zazwyczaj jest montowana na przedniej osi, karoseria pojazdu robi się sztywniejsza i mniej podatna na odkształcenia podczas jazdy. Dzięki takiemu rozwiązaniu samochód lepiej trzyma się drogi i poprawia się jego prowadzenie w zakrętach. Najlepsze zastosowanie znajduje w samochodach o usztywnionym i obniżonym zawieszeniu oraz w konstrukcjach opartych na niskoprofilowych oponach.

rozpórka zawieszenia

Rozpórkę można zamontować również na tylnym zawieszeniu, jednak niekiedy takie rozwiązanie może w znacznym stopniu ograniczyć uniwersalność samochodu. Niekiedy rozpórka instalowana jest także na dole zawieszenia, spinając ze sobą dolne wahacze. Montaż takiego usztywniającego rozwiązania jest najczęściej bardzo prosty, ponieważ wykorzystuje się w tym celu wystające śruby mocowania amortyzatorów. Wystarczy więc odkręcić te śruby, założyć rozpórkę i dokręcić śruby z powrotem.

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów rozpórek oraz usztywnień nadwozia, z których najbardziej zaawansowaną technicznie formą jest klatka bezpieczeństwa, wykorzystywana głównie w samochodach stricte rajdowych i wyścigowych. Do zastosowań cywilnych w zupełności wystarczy najprostsza rozpórka zawieszenia, łącząca kielichy amortyzatorów.

Profesjonalne rozpórki zawieszenia w iParts.pl

W iParts.pl znajdziesz szeroką gamę profesjonalnych rozpórek samochodowych w najniższej cenie rynkowej. Nasze produkty, pochodzące od sprawdzonych producentów, pomogą usztywnić Twoje auto, zapewniając mu doskonałą trakcję oraz możliwość bezpiecznego pokonywania zakrętów. To najlepszy sposób na zachowanie odpowiedniej geometrii zawieszenia w każdych warunkach!

Montaż rozpórek zawieszenia


Powiązane cechy