Okładziny hamulcowe o zredukowanym pyleniu

Okładziny hamulcowe o zredukowanym stopniu pylenia to nowoczesne klocki hamulcowe wytworzone ze specjalnego stopu po to, aby podczas hamowania nie wytwarzały dużej ilości pyłu hamulcowego. Dzięki dużo mniejszej ilości pyłu, który wytwarza się w klocków hamulcowych, siła hamowania jest większa przez co droga hamowania jest dużo krótsza niż normalnie.

Okładziny hamulcowe we współpracy z tarczami

Wyhamowanie samochodu jest możliwe dzięki ścisłej współpracy okładzin z tarczami hamulcowymi. W dzisiejszych samochodach do wyhamowania dochodzi wskutek wytworzenia tarcia pomiędzy wymienionymi elementami. Poprzez tarcie energia mechaniczna zamieniana jest w energię cieplną i dochodzi do spowolnienia obrotów koła. Kluczową kwestią jest zatem wystąpienie intensywnego tarcia. Nie jest to natomiast możliwe, jeśli okładzina lub tarcza jest brudna, mokra, bądź nierównomiernie starta.

Zagrożenia dla efektywności hamowania

Ze względu na specyfikę działania oraz położenie okładzin, są one narażone na działanie szeregu czynników niszczących oraz utrudniających skuteczne hamowanie. Jeżeli chodzi o specyfikę pracy, jednym z głównych zagrożeń jest wytwarzanie pyłu hamulcowego. Osiadając na powierzchni okładziny hamulcowej, ogranicza on tarcie zachodzące między okładziną, a tarczą. Co więcej, pył przyczynia się również do szybszego zużycia zarówno klocków hamulcowych, jak i tarcz.

Nie bez znaczenia jest również położenie dolnej części układu hamulcowego. Znajdując się niemal przy samym podłożu, elementy te narażone są również na pył i zanieczyszczenia docierające z drogi. Szczególnie groźne jest to w przypadku pojazdów sportowych, które poruszają się po drogach niepokrytych asfaltem.

Zwiększ efektywność hamowania dzięki okładzinom o zredukowanym pyleniu

Nowoczesne okładziny o zredukowanym pyleniu w znacznym stopniu zwiększają efektywność hamowania. Oczywiście nie wpływają one na zmniejszenie ilości pyłu drogowego, który dociera do okładzin i tarcz, jednak ograniczają wytwarzanie pyłu hamulcowego, który jest równie groźny. Specjalna konstrukcja sprawia, że pyłu powstaje mniej, przez co hamowanie jest efektywniejsze, a ponadto później dochodzi do zużycia okładzin i tarcz. Pył hamulcowy bowiem powoduje szybszą degradację obu tych elementów. Jeżeli zastanawiasz się nad montażem okładzin hamulcowych o zredukowanym pyleniu, zaglądnij do naszej kategorii produktowej zawierającej szeroki wybór tych właśnie części hamulcowych. Oferujemy elementy od różnych producentów, które łączy jedna cecha, jaką jest wysoka jakość.


Przykładowe pytania

  • Co to jest Okładziny hamulcowe o zredukowanym pyleniu?
  • Okładziny hamulcowe o zredukowanym pyleniu w samochodzie
  • Jak działa Okładziny hamulcowe o zredukowanym pyleniu?