Łożysko przegubowe, uniball

Posiłkując się powszechnie obowiązującą definicją, łożysko to zespół części maszyny służący do podtrzymywania innej części maszyny w sposób umożliwiający względny ruch obrotowy z możliwie małymi oporami ruchu. Mówiąc w skrócie, wszędzie tam, gdzie jest ruch oraz obciążenia, są i łożyska. W samochodach osobowych najczęściej stosowane są łożyska toczne, które wykorzystują niewielkie opory tarcia potoczystego. Łożyska przegubowe, nazywane również ślizgowymi lub uniball występują w takich konstrukcjach sporadycznie. Częściej wykorzystuje się różnego rodzaju tuleje oraz podkładki ślizgowe, szczególnie w elementach, w których konieczny jest możliwie najniższy poziom hałasu, niewielki ciężar oraz małe gabaryty.

Łożysko przegubowe - uniball

Łożysko przegubowe to rodzaj łożyska, które posiada kuliste powierzchnie ślizgowe. Dzięki swojej budowie, ten typ łożyska jest wstanie przenieść duże obciążenia jednostkowe na powierzchniach ślizgowych, przy wykonaniu niezbyt szybkich ruchów oscylacyjnych. Łożysko przegubowe ma postać dwóch skorup stalowych wylanych odpowiednim stopem łożyskowym, który musi się cechować dużą wytrzymałością na nacisk oraz obciążenia cieplne. Obecnie najczęściej wykorzystuje się stopy cynowe, miedziowo-ołowiowe oraz aluminiowe. W Pojazdach w mocne jednostki napędowe stosuje się stopy miedziowo-ołowiowe, czyli brązy.

Łożysko przegubowe, uniball

W produkcji łożysk ślizgowych wykorzystuje się proces technologiczny, w trakcie którego na stalową taśmę o grubości niecałych 2 milimetrów nakładany jest w postaci proszku stop brązu o grubości od 0,3 do 0,8 milimetrów. Dodatkowo nakładana jest z wykorzystaniem procesu elektrolizy cieniutka, lecz twarda powłoka o grubości 0,04 milimetra. Łożysko przegubowe jest smarowane za pomocą oleju dostarczanego pod ciśnieniem odpowiednimi kanalikami w czopie. Wartość ciśnienia smarowania jest uzależniona od obrotów wału korbowego i może wynosić od jednej do czterech atmosfer.

Łożyska typu uniball znajdują się najczęściej w korbowodach, zwłaszcza w tradycyjnych silnikach czterosuwowych. Występują one również w półosiach napędowych oraz w podzespołach odpowiedzialnych za przekazywanie napędu. Są to ważne układy samochodowe, w których konieczne jest zastosowanie dobrej jakości, wytrzymałych łożysk ślizgowych.

Wytrzymałe łożyska przegubowe w iParts.pl!

Sklep internetowy iParts.pl to największa oferta asortymentowa pod względem oryginalnych części samochodowych i wysokiej klasy zamienników, gotowych podzespołów, elementów blacharskich, płynów roboczych i wszelkiego rodzaju akcesoriów samochodowych do aut osobowych, terenowych, dostawczych, ciężarowych, autobusów oraz pojazdów użytkowych. Jeżeli szukasz trwałych łożysk przegubowych w bardzo dobrej cenie rynkowej, zajrzyj do naszej oferty. Na pewno znajdziesz to, czego szukasz!


Powiązane cechy

 • Rodzaj zawieszenia -> łożysko slizgowe

  • Przykładowe pytania

   • Co to jest Łożysko przegubowe, uniball?
   • Łożysko przegubowe, uniball w samochodzie
   • Jak działa Łożysko przegubowe, uniball?