Klema akumulatora

Klema jest to zacisk, który wyróżnia się sposobem zabezpieczenia. Zwierany jest on za pomocą śruby, przez co połączenie oraz trzymanie jest bardzo mocne i jednocześnie nie jest podatne na luzowanie. Klemy najczęściej kojarzone są z podłączeniem akumulatora do instalacji w samochodach. Klemy mają bardzo szerokie zastosowanie, również w motoryzacji. Klemy znajdziemy również w innych częściach oraz podzespołach naszego pojazdu, np. doprowadzenie wiązki i podłączenie jej do rozrusznika samochodowego.

Wady i zalety klem stosowanych w samochodach

Do głównych zalet zastosowania klem w instalacjach samochodowych możemy zaliczyć trwałość realizowanych za ich pomocą połączeń. Klemy zapewniają pewne połączenie niezależnie od panujących warunków, wstrząsów drgań oraz innych czynników. Kolejną zaletą jest brak podatności na uszkodzenia mechaniczne. Klemy wykonywane są z solidnych elementów metalowych, co daje im bardzo dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Jako wadę tego połączenia możemy z pewnością wymienić konieczność użycia narzędzi do podłączenia oraz odłączenia kabli od akumulatora, bądź innego elementu instalacji elektrycznej w naszym samochodzie.


Przykładowe pytania