Aluminiowe tarcze hamulcowe

Samochodowe tarcze hamulcowe podczas hamowania są poddawane wysokim obciążeniom termicznym i muszą mierzyć się nie tylko z siłami ściskającymi, rozciągającymi i odśrodkowymi, ale również z wysoką temperaturą. Aby siła hamowania była jak najbardziej optymalna, skład materiałowy tarcz hamulcowych musi został odpowiednio dostosowany do całego układu hamulcowego. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań w tym zakresie są aluminiowe tarcze hamulcowe, które nie tylko zapewniają skuteczność hamowania, ale również są o wiele lżejsze od na przykład tarcz żeliwnych.

Aluminiowe tarcze hamulcowe

Tarcze hamulcowe aluminiowe to nowoczesna technologia, która została wymyślona w Polsce, przez naukowców z Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie oraz Instytutu Odlewnictwa w Krakowie. Tarcze wykonane są ze specjalnego stopu aluminium zbrojonego cząsteczkami węglika krzemu, dzięki czemu są dużo lżejsze niż zwykłe tarcze stalowe, choć posiadają bardzo zbliżone wartości ścierne. Po raz pierwszy podobne rozwiązanie zastosowano w Wielkiej Brytanii w 1997 roku, jednak wyłącznie w bardzo ograniczonej liczbie egzemplarzy samochodów.

Aluminiowe tarcze hamulcowe

Aluminiowe tarcze hamulcowe zdecydowanie poprawiają komfort jazdy, ograniczając przy tym drgania, jakim podlega samochód podczas pokonywania kolejnych kilometrów, a także obniżając poziom hałasu w aucie. Zredukowanie masy tarcz poprzez zastosowanie lekkich kompozytów aluminiowych pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i związaną z tym emisję CO2 do atmosfery. Aluminium zapewnia również lepszą przewodność cieplną, co redukuje odkształcenia termiczne oraz minimalizuje drgania hamulca. Korzystanie z tego rodzaju tarcz hamulcowych daje możliwość przenoszenia większych obciążeń, zachowując przy tym stabilność samochodu bez względu na częstotliwość hamowania oraz warunków terenowych.

Obecnie powszechnie stosowane są dwuczęściowe tarcze hamulcowe posiadające kołnierz z aluminium oraz pierścień cierny wykonany z wysokowęglowego żeliwa szarego. Oba elementy są dodatkowo zabezpieczone w miejscu łączenia nitami ze stali nierdzewnej, co umożliwia przenoszenie wysokich momentów obrotowych oraz wydajne rozprężanie pierścienia pod wpływem wysokiej temperatury niezależnie od kołnierza.

Doskonałe aluminiowe tarcze hamulcowe w iParts.pl!

W iParts.pl posiadamy najszerszą ofertę elementów układu hamulcowego w Polsce. Aluminiowe tarcze hamulcowe to jej spora część, dedykowana do praktycznie wszystkich współczesnych modeli samochodów. Nasze produkty posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty jakości, a także są objęte gwarancją producenta. U nas znajdziesz doskonałe tarcze hamulcowe w najniższej rynkowej cenie!

Cywilne i rajdowe układy hamulcowe


Przykładowe pytania