Wybierz model samochodu marki Gaz

Zamienne części samochodowe do GAZ

Auto części GAZGAZ to marka radzieckich i rosyjskich samochodów osobowych, ciężarowych, terenowych oraz wojskowych produkowanych przez Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod w Niżnym Nowogrodzie. 

Firma powstała w 1929 roku, gdy podjęto decyzję o stworzeniu na terenie ZSRR dużej fabryki samochodów, która umożliwiłaby masową produkcję. W tym celu postanowiono zakupić licencję na produkcję aut od amerykańskiego Forda. Pierwszy samochód marki GAZ – był to pojazd ciężarowy na bazie Forda AA, opuścił taśmy produkcyjne fabryki w Niżnym Nowogrodzie w 1932 roku. W późniejszych latach produkowano przede wszystkim samochody osobowe oznaczone jako GAZ-A oraz samochody ciężarowe, czyli GAZ-AA. W latach 30. XX wieku zakłady GAZ otrzymały imię Mołotowa, przez co aż do 1957 roku wszystkie auta otrzymywały oznaczenie literowe M. W latach 1946-58 firma GAZ produkowała auto GAZ-M20 Pobieda, który był tworzony również w Polsce jako FSO Warszawa M-20. W późniejszych latach najchętniej kupowanym samochodem tworzonym przez firmę GAZ była Wołga. 

Oprócz aut osobowych, firma GAZ tworzyła także pojazdy terenowe, które były w stanie sprostać z trudnymi warunkami eksploatacyjnymi – chodzi o np. GAZ-64, GAZ-67 i GAZ-69. W 2012 roku samochody GAZ były produkowane w ośmiu krajach, a eksportowane były do 36 państw na całym świecie. 

Potrzebujesz części do samochodów GAZ? Znajdziesz je w ofercie iParts.pl!.

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety