Wybierz model samochodu marki Fso

Zamienne części samochodowe do FSO

Auto części FSOFSO, czyli Fabryka Samochodów Osobowych to polska firma motoryzacyjna z siedzibą główną w Warszawie, która zajmuje się tworzeniem samochodów osobowych. Początki przedsiębiorstwa sięgają czasów tuż po II Wojnie Światowej, gdy polski rząd zadecydował o odbudowie rodzimego przemysłu motoryzacyjnego. W tym celu Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego podpisała umowę na budowę fabryki w Warszawie – nastąpiło to w 1948 roku. Fabrykę tę zaczęto budować niedługo po osiągnięciu porozumienia. Miała ona umożliwiać roczną produkcję z rzędu 20 tys. egzemplarzy. Rok później niestety zerwano umowę z Fiatem, na mocy której FSO zakupiło licencję na Fiata 1400. Budowę fabryki kontynuowano na warszawskim Ĺ»eraniu. W 1949 roku do polski przekazano nieodpłatne przekazanie licencji na Pobiedę M-20, a rok później podpisano oficjalną umowę. Budowa zakładów zakończyła się w 1951 roku, a jej łączny koszt wyniósł 130 milionów złotych. W listopadzie 1951 roku z taśm produkcyjnych zjechała pierwsza Warszawa M-20. 

Ponadto, spod skrzydeł FSO wyszły jeszcze takie modele jak FSO Syrena, Polski Fiat 125p (FSO 125p, FSO 1500), FSO Polonez, FSO Matiz, FSO Lanoz oraz Chevrolet Aveo.  W 2009 roku z fabryki FSO zaczęto zwalniać pracowników. Było to powiązane ze słabą kondycją finansową koncernu General Motors, któremu groziła wówczas upadłość. Początkiem 2011 roku wygasła licencja na produkcję Chevroleta Aveo i od tej pory fabryka nie produkuje samochodów. Brak przedłużenia licencji był częściowo powiązany z nową dyrektywą Unii Europejskiej o zniesieniu 10% cła od samochodów importowanych z Chin. 

Potrzebujesz części do FSO? Zapoznaj się z ofertą sklepu motoryzacyjnego iParts.pl. Możesz u nas znaleźć podzespoły m.in. do takich modeli jak FSO Polonez, FSO 125p, FSO 126p czy FSO Lanos.

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety