Problemy z dźwiękiem w Waszych samochodach? Radio i głośniki ewidentnie sobie nie radzą, przez co jakość muzyki jest zwyczajnie słaba? Sposobów na rozwiązanie tego problemu jest kilka, jednak najprostszym i z reguły również najtańszym będzie założenie odpowiednio dobranego wzmacniacza. Ale to pod warunkiem, że zarówno dobór wzmacniacza, jak i jego montaż będą wykonane naprawdę profesjonalnie. Na czym ten profesjonalizm ma polegać?

Od czego zależy wybór wzmacniacza do samochodowego systemu audio?

Macie dobre radio samochodowe zamontowane oryginalnie przez jego konstruktorów lub też wymienione już przez Was na coś lepszego? Wymieniliście też głośniki, a mimo to jakość dźwięku pozostaje niewystarczająca? Jeśli tak, to znaczy, że czas zainwestować w dobry wzmacniacz. Od czego zależy, jakiego rodzaju powinno to być urządzenie?

Wszystko zależy od tego, czy wzmacniacz ma obsługiwać system audio oryginalnie zamontowany w Waszym aucie, czy też będzie on elementem systemu, w którym radioodtwarzacz został już wcześniej wymieniony na sprzęt z wyższej półki.

  • Jeśli dysponujecie fajnym radiem samochodowym, którego możliwości chcecie jedynie poprawić, powinniście zainwestować we wzmacniacz, który będzie dawał możliwości podłączenia pod oryginalny sprzęt za pomocą wejścia high-power (bez konieczności stosowania adaptorów) i uzupełnić to jeszcze dobrej jakości głośnikiem niskotonowym, czyli popularnym subwooferem.
  • W przypadka radia kupionego samodzielnie, posiadającego komplet wejść, umieszczonego w miejscu fabrycznie zainstalowanego, warto postawić na wzmacniacz lepszej jakości, czterokanałowy, dający lepszą dynamikę, barwę, brzmienie i przestrzenność dźwięku.

I już na tym etapie pojawia się pytanie o ilość kanałów we wzmacniaczu. Czym należy się kierować, aby prawidłowo dobrać urządzenie do swoich potrzeb?

Ilu kanałowy wzmacniacz pozwoli osiągnąć oczekiwaną jakość dźwięku?

W przypadku kupna wzmacniacza do samochodowego systemu audio, kierowcy największą uwagę zwykli przykładać do ilości kanałów nowego urządzenia. Jest to bez wątpienia cecha ważna, jednak dobór zależy tu niemal wyłącznie od oczekiwań i rodzaju efektu, jaki się chce osiągnąć. Dlatego też:

  • jeśli Waszym podstawowym celem jest poprawa jakości, mocy i brzmienia niskich dźwięków, możecie śmiało wybrać wzmacniacz dwukanałowy. Tego typu urządzenie z powodzeniem spełni swoją rolę;
  • jeśli jednak chcecie wycisnąć ze swojego systemu car-audio maksimum możliwości, powinniście raczej sięgnąć po wzmacniacz czterokanałowy. Ten wybór sprawi, że wzmocniony zostanie zarówno tylny, jak i przedni system audio.

Dla tych, którzy uważają się za prawdziwych audiofilów i zamierzają swój samochodowy system audio podrasować do poziomu zapewniającego naprawdę imponujące efekty, specjaliści zalecają wybór dwóch wzmacniaczy dwukanałowych dobrej marki. Jest to wprawdzie rozwiązanie znacznie droższe niż jeden wzmacniacz czterokanałowy, ale za to jakość uzyskanego w ten sposób dźwięku nie pozwala wątpić w opłacalność podobnej inwestycji.

Co decyduje o wyborze miejsca zamontowania wzmacniacza w samochodzie?

Wybór miejsca w samochodzie, w którym ma się znaleźć nowy wzmacniacz, nie jest wcale sprawą prostą. Profesjonalne firmy zajmujące się na co dzień montażem wzmacniaczy uzależniają położenie urządzenia od tego czy:

  • kierowca chce wyeksponować swój wzmacniacz i wręcz się nim pochwalić – w takiej sytuacji jest on instalowany w dobrze widocznym miejscu (najczęściej wybierany jest do tego bagażnik), a bywa i tak, że urządzenie jest dodatkowo podświetlane diodami led;
  • kierowcy bardziej niż na stronie wizualnej i chęci zaimponowania znajomym, zależy na wolnej przestrzeni w samochodzie i takim rozmieszczeniu wszelkich urządzeń, aby pozostawiały tej przestrzeni jak najwięcej – wówczas wzmacniacze bywają ukrywane np. pod fotelem, pod podłogą w bagażniku lub w jednym z boków.

Warto tu przy okazji wspomnieć, że warto jest określić sposób ekspozycji wzmacniacza już na etapie jego wyboru. Dzięki temu kierowcy, którzy chcą być dumni ze swojego nowego sprzętu i cieszyć się nie tylko efektem dźwiękowym, ale i wizualnym, mogą podczas zakupu kierować się również tym, jak dany model wzmacniacza wygląda.