W jaki sposób samochód pomoże skupić ci się na drodze?

Data:

Sporo słyszy się na temat zagrożeń wynikających z nieuwagi kierowcy spowodowanej dekoncentracją w trakcie jazdy. Co jeśli twój samochód mógłby ograniczyć spadek koncentracji, zwłaszcza w przypadku, kiedy warunki drogowe wymagają skupienia maksymalnej uwagi kierowcy? Ośrodki badawcze poświęcają coraz więcej czasu na rozwiązanie problemu koncentracji i bezpieczeństwa za kierownicą.

Badania należy rozpocząć od ustalenia konkretnych momentów, które najbardziej szkodliwe oddziałują na uwagę kierowcy. Pierwszym sposobem jest prawidłowe zmierzenie tętna prowadzącego samochód – kable respiratora najlepiej podpiąć do pasów bezpieczeństwa i kierownicy. Prawidłowy pomiar może być bardzo trudny, jednak otrzymane wyniki można zgeneralizować, a będą one na tyle pomocne, że dadzą nam wgląd na szybkość tętna kierowcy w poszczególnych sytuacjach – normalna jazda, przy odciągnięciu uwagi i w sytuacjach awaryjnych. Innym, dość dobrym sposobem na określenie tego, co najbardziej odciąga uwagę kierowcy od drogi, jest monitoring. Zainstalowanie niewielkiej kamerki może okazać się całkiem trafnym rozwiązaniem. 

Rezultat? W nowych samochodach pojawiła się innowacyjna funkcja 'do-not-disturb button'. Jest to system, który w zupełności może odciążyć uwagę kierowcy od zbędnych rzeczy. Żadnych telefonów, smsów, e-maili, odpowiednio cicho działające radio w trakcie jazdy – głośność można modyfikować jedynie w trakcie postoju. Konkretne zadania można zaprogramować tak, by dana funkcja uruchamiała się automatycznie w odpowiednich porach dnia. System zdecydowanie bardzo pozytywnie wpływa na koncentrację prowadzącego. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Co więcej, dostępne są systemy, które pozwalają na określenie stanu drogi, gęstości ruchu o danej porze, pogody, a bardziej zaawansowane systemy podpowiadają nawet, kiedy dokładnie warunki jazdy mogą sprawić prowadzącemu trudności. Taka pomoc ze strony naszego pojazdu jest nieoceniona i zdecydowanie sprzyja maksymalizacji bezpieczeństwa. 

Oczywiście wszelkie systemy są pomocne w sytuacji, gdy uwaga kierowcy odciągana jest od drogi niepostrzeżenie, można by rzec bezwarunkowo. W przypadku skrajnego zmęczenia, złego samopoczucia systemy te nie znajdą odpowiedniego zastosowania w pojeździe. Zmęczony kierowca może po prostu zasnąć za kierownicą. Być może w przyszłości inżynierzy opracują system, który będzie wyczuwał tętno człowieka śpiącego – jest ono znacznie wolniejsze i bardziej stabilne. Sygnał taki mógłby po prostu dawać odpowiedni bodziec do pobudki. Póki co jednak najkorzystniej jest siadać za kierownicą w pełni wypoczętym.


Komentarze

Systemy bezpieczeństwa
Szymon
,
20.06.2017
Odpowiedz
Coraz więcej aut posiada zabezpieczenia, które pozwalają się skupić na drodze oraz uniknąć wypadku. Między innymi jest system który widząc, że kierowca zaczyna zjeżdżać na linię ciągła odbija kierownicą.
nowe systemy
Rychu
,
31.01.2017
Odpowiedz
Bardzo mi się podobają te systemy, czujniki itp. ale i tak nie ufałbym im w pełni. Dla mnie jednak człowiek jest niezastąpiony i poprostu każdy kierowca musi czuwać w czasie jazdy i tyle.Elektronika czasem może zawieźć.
skupienie
Marcel
,
22.08.2016
Odpowiedz
Tylko, żeby te systemy kiedyś nie zawiodły człowieka. Trzeba być skupionym na drodze i nic nie powinno się stać :)
Elektronika
Milers
,
05.08.2016
Odpowiedz
Niestety, żyjemy w takich czasach, gdzie bez elektroniki ani rusz. Ale na szczęście, niektóre samochody są wyposażone w takie funkcje jak night panel. Dzięki temu w nocy zbędna elektronika nas nie rozprasza :)
koncentracja na drodze
maniek
,
22.06.2015
Odpowiedz
Kierowcy są rozpraszani podczas jazdy na każdym kroku przez telefon, który ciągle dzwoni, głośno grające radio, deszczową pogodę, męczące korki itp. Nie jest łatwo się skoncentrować, wracając po ciężkim dniu z pracy. Gdyby chociaż system, w samochodzie zapewnił nam chwile spokoju uzyskalibyśmy komfort podczas jazdy i chwile odpoczynku tak potrzebną każdemu z nas. Wiadomo, że nie mamy wpływu na pogodę i na kilometrowe korki, lecz możemy mieć wpływ na najbliższe nasze otoczenie.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.