Tempomat aktywny. Wady, zalety i uwagi na temat użytkowania

Data:

Zalety tempomatu aktywnego

Aktywny tempomat jest nowocześniejszą i ulepszoną wersją klasycznych tempomatów, jednak ogólnie jego idea pozostaje ta sama. Jednym z podstawowych celów, które spełnia, jest dbałość o bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Zdolność do utrzymywania zadanej prędkości i odległości od poprzedzającego nas samochodu, a także umiejętność wyhamowywania przed przeszkodą, może uratować nas w przypadku chwilowej utraty koncentracji. Najnowsze wersje tempomatu aktywnego pozwalają nie tylko wyhamować i zatrzymać się (np. na światłach), ale i ruszyć z miejsca, a następnie na powrót utrzymywać zadaną prędkość i odstęp od wyprzedzających nas pojazdów.

Bardzo ciekawą zaletą tempomatu aktywnego jest również wprowadzenie auta w faktyczny ecodriving. Podstawą ecodrivingu jest jak najściślejsze utrzymywanie stałego tempa. Aktywny tempomat pozwala nam dojść w tej materii do poziomu, na który inaczej nie bylibyśmy w żaden sposób wskoczyć. Nawet starając się jeździć płynnie, każdy kierowca będzie powodował zauważalne wahnięcia prędkościomierza. Tempomat problem ten załatwia bez wysiłku.

Wady tempomatu aktywnego

Chyb każdy, kto jeździł przez jakiś czas autem z aktywnym tempomatem, zwraca uwagę na zagrożenie wiążące się z monotonią jazdy i zwolnieniem kierowcy z obowiązku utrzymywania stałej kontroli nad prędkością. Podczas pokonywania długich, nużących tras (czyli w warunkach, z myślą o których tempomat powstał) niebezpieczeństwo to zaczyna być wyraźne. Włączony tempomat potrafi uśpić i zaburzyć koncentrację, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Oczywiście nie oznacza to, że nagle kierowcy zawodowi zaczną rezygnować z tempomatów, zwłaszcza z tempomatów aktywnych (adaptacyjnych). Należy jednak mieć świadomość tego zagrożenia, gdyż w ten sposób łatwiej będzie się przed nim ustrzec.

Warto również pamiętać, że tempomat aktywny, choć niezwykle nowoczesny, jest tylko urządzeniem i jak każde urządzeniem może okazać się zawodny. Dlatego całkowite zawierzanie temu rozwiązaniu bywa ryzykowne.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Zastosowanie i eksploatacja tempomatów

Często można spotkać się z opinią, że tempomaty w dowolnej wersji zwyczajnie nie nadają się do warunków panujących na polskich drogach. Zapewne wielu spośród kierowców używających tempomatów od dłuższego czasu, zwyczajnie by się z tym nie zgodziło. Z całą pewnością nie jest to rozwiązanie przydatne w miastach, lecz poza nimi może spokojnie znaleźć zastosowanie.

Należy natomiast zwrócić uwagę na inne zastrzeżenie. Otóż, tempomaty aktywne mają sens wyłącznie w przypadku samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. W przypadku skrzyni manualnej kierowca nie będzie miał szans skorzystać z całego dobrodziejstwa, jakie tempomaty ze sobą niosą.

I jeszcze jedno – mając na wyposażeniu tempomat, musicie wyjątkowo wystrzegać się jakichkolwiek stłuczek w obszarze przedniego zderzaka. Zamontowany pod nim radar jest urządzeniem bardzo delikatnym i bardzo drogim. Za wymianę tego elementu przyjdzie Wam zapłacić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych (w najbardziej luksusowych modelach).


Komentarze

Tempomat aktywny
Hepo
,
18.01.2020
Odpowiedz
Żeby wypowiedzieć się na temat tempomatu wogóle to trzeba go mieć w aucie. Jeżdziłem na zwykłym i aktualnie na aktywnym w nowym . Nigdy bym nie kupił auta bez tempomatu. Trzeba nauczyć się rozsądnie korzystać .jak z wielu urządzeń innego typu. Zakładając , że jeżdzi się przynajmiej drogami ekspresowymi. Korzyści to ekonomiczne spalanie i komfort jazdy. Używam go również w mieście na dłuższych ulicach. Nie korci mnie wtedy wciskanie gazu. Nie płacę mandatów
ciekawe rozwiązanie
Czesław
,
18.12.2019
Odpowiedz
To bardzo fajne rozwiązanie, choć praktyczne to nie kluczowe w kwestii bezpiecznej jazdy. Chyba większość samochodów w naszym kraju nie posiada zwykłego tempomatu, nie wspominając o tempomacie aktywnym. To fajny bajer w nowszych samochodach
Tempomat aktywny
Rafał
,
20.09.2019
Odpowiedz
Bardzo ciekawy bajer, jednak pewnie troche kosztowny. Utrzymywanie odpowiedniej prędkości i bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu jest bardzo ważne. Jednak osobiście wolę sam kontrolować prędkość niż ufać takiemu urządzeniu ;)

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.