Serwis klimatyzacji samochodowej to coś więcej niż konieczność. To przejaw zdrowego rozsądku

Data:
W kategorii Klimatyzacja

W przypadku serwisu wielu układów samochodowych obowiązuje zasada „im wcześniej, tym lepiej”. Jednak rzadko kiedy zasada ta jest równie ważna, jak w przypadku układu klimatyzacji. Im szybciej wykonamy przegląd klimatyzacji i im szybciej zgłosimy się do warsztatu na coroczną kontrolę, tym większa będzie nasza oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy.

Dlaczego serwisowanie układu klimatyzacji jest tak ważne?

Co wspólnego ma serwis klimatyzacji z wymianą opon? W obu przypadkach kierowcy przypominają sobie o tym w ostatniej chwili, powodując gigantyczne kolejki przed warsztatami w całym kraju. Jest to być może zbytnie uogólnienie, gdyż część właścicieli aut rzeczywiście stara się podchodzić do sprawy racjonalnie i nie odkłada niezbędnych wymian i przeglądów na ostatnią chwilę, jednak w szerokim ujęciu tendencja jest oczywista.

Przegląd klimatyzacji powinno się przeprowadzać regularnie, co kilkanaście miesięcy, najlepiej raz w roku, na wiosnę. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze musimy pamiętać, że klimatyzacja nie jest układem bezobsługowym i wymaga regularnego serwisowania. Wpływ na to ma zarówno jej konstrukcja i jakość części, jak i specyfika czynnika chłodniczego. Czynnik ten, od czasu rezygnacji z freonu, jest substancją niezwykle wprost lotną, potrafiącą uciekać z układu samymi tylko porami w przewodach gumowych, o jakichkolwiek nieszczelnościach nawet nie wspominając. W przeciągu całego roku nawet z całkowicie szczelnej klimatyzacji ucieka w ten sposób 10-15% czynnika chłodniczego, który podczas serwisu należy uzupełniać. A uzupełniać należy nie tylko dla podtrzymania efektywności układu, ale też przez dbałość o żywotność konkretnych części. Czynnik chłodniczy jest bowiem również nośnikiem smaru, który zapewnia prawidłową pracę poszczególnym elementom układu.

Jeśli zaś chodzi o samą budowę klimatyzacji, to – jak przyznają sami mechanicy – jest ona coraz słabszej jakości. Wynika to głównie z oszczędności producentów aut, którzy starają się obcinać wydatki na każdym kroku. Efektem takich zabiegów jest układ klimatyzacji, który bez właściwego serwisowania jest w stanie działć sprawnie nie dłużej niż przez 2-3 lata.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Jak powinien wyglądać serwis klimatyzacji samochodowej?

W przypadku układu klimatyzacji część czynności niezbędnych do przeprowadzenia możemy wykonać samodzielnie. Samodzielnie możemy zadbać o jej czystość i odgrzybienie – tak ważne z punktu widzenia zdrowia kierowcy i pasażerów. W tym pomogą nam specjalne preparaty do czyszczenia klimatyzacji, a nawet do ozonowania wnętrza samochodu. Jednak gdy przychodzi do dokładnego sprawdzenia pracy układu i uzupełnienia ilości czynnika chłodniczego, pomoc fachowca okazuje się niezbędna.

Umawiając się na serwis klimatyzacji, mamy obecnie dwie podstawowe możliwości – możemy udać się do wybranego warsztatu stacjonarnego (najlepiej jeśli jest to sprawdzony punkt specjalizujący się w przeglądach i naprawach układów klimatyzacji) lub zamówić wizytę warsztatu mobilnego. Taki mobilny warsztat zapewnia ogromną wygodę, zwłaszcza w przypadkach nagłych, ale nie tylko. Musimy jednak pamiętać, aby przy wyborze fachowca nie kierować się jedynie jego mobilnością. Równie ważne są odpowiednio dobre opinie o jego pracy.


Komentarze

serwis klimatyzacji
Tomek
,
20.12.2019
Odpowiedz
Klimatyzacja wymaga regularnych wizyt serwisowych. Ja zawsze na wiosnę daje samochód do serwisu klimatyzacji. Tam wykonują mi ozonowanie i czyszczenie. Warto robić to w przypadku kupna używanego auta, a potem regularnie przynajmniej raz w roku. Wbrew pozorom ma to duży wpływ na nasze zdrowie

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.