Sezon letni to sezon podróży i długich wyjazdów. To dobry moment na zastanowienie się nad złymi nawykami przewożenia w samochodzie wszystkiego w sposób daleki od bezpiecznego ideału. A jaki jest ten bezpieczny ideał? Jakie błędy najczęściej popełniamy i co możemy zrobić, aby ich uniknąć?

Pośpiech z reguły skłania do sięgnięcia po najprostsze rozwiązania, a czasem wręcz do niechlujstwa. Trudno jest zadbać o każdy szczegół, gdy ciągle nie ma na nic czasu. To samo dotyczy przewożenia autem wszelkiego rodzaju małych drobiazgów, tzw. „umilaczy podróży”, które zawsze okazują się niezbędne. Nigdy nie ma czasu na to, aby w końcu wszystkie je uporządkować i zadbać o prawidłowe zamocowanie. Na szczęście do zmiany złych nawyków w tym zakresie nie jest wymagana ilość czasu większa niż tych parę minut, jakie poświęcicie na przeczytanie niniejszego artykułu. I jeszcze kilku na wprowadzenie w życie naszych propozycji. Poświęcając nie więcej niż kwadrans, w końcu zaprowadzicie porządek w swoim aucie, poprawicie swój komfort podczas jazdy, a jednocześnie zwiększycie swoje bezpieczeństwo. Kto wie, być może nawet unikniecie prawdziwej katastrofy. Jak to możliwe?

Dlaczego w kabinie auta nic nie powinno być przewożone luzem?

Rzeczywistość w przypadku naprawdę sporej grupy kierowców przedstawia się w ten sposób, że na co dzień zwykliśmy przewozić wszelkie drobiazgi rzucone luźno na fotel pasażera, na podłogę, na żaluzję bagażnika, a nawet – o zgrozo – na kokpicie, tuż pod przednią szybą. O ile taka metoda może być jeszcze jakkolwiek tolerowana w przypadku, gdy poruszamy się wyłącznie po mieście, na krótkich odcinkach i z małą prędkością, o tyle podczas dalszych wyjazdów jest to zwyczajnie niedopuszczalne. Dlaczego?

Organizery samochodowe

Wyobraźcie sobie sytuację, w której udajecie się z rodziną lub znajomymi na wakacyjny urlop. Każdy Wasz pasażer ma ze sobą cały zbiór wszelkiego rodzaju „umilaczy podróży”, a więc telefon, wodę w butelce, książkę, tablet, kosmetyczkę… cokolwiek w tym rodzaju. I wszystko to przewożone jest w ten sam sposób, co zwykle – po prostu luzem. Jadąc tak, wyskakujecie na autostradę, zwiększacie prędkości i… nagle przed Wami dochodzi do tzw. zdarzenia drogowego. Jesteście zmuszeni do gwałtownego hamowania lub – co gorsze – hamowania z próbą wyminięcia przeszkody jednocześnie. W przypadku gdy wszystko w kabinie auta zostało właściwie zamocowane i ułożone, możecie skupić się na wykonaniu tego wymagającego manewru, mając sporą szansę na pewne powodzenie. A jak wygląda to w warunkach nienormalnych? Co się stanie, jeśli przewozicie w kabinie luzem co najmniej kilkanaście różnych małych przedmiotów?

W jaki sposób mogą Wam się przydać wszelkiego typu organizery do samochodu?

W momencie hamowania i gwałtownego manewrowania wszystko to, co leżało spokojnie na siedzeniu, na ziemi, na żaluzji bagażnika czy na desce rozdzielczej, w ułamku sekundy zamienia się w grad lecących na wszystkie strony pocisków. Kabina auta staje się strzelnicą, a Wy i Wasi pasażerowie – tarczami, w które uderzają rozpędzone nagle przedmioty. Czy można tego jakoś uniknąć, bez obniżania komfortu podróży? Jak temu zaradzić, nie rezygnując jednocześnie z łatwego dostępu do tych wszystkich małych, a ważnych drobiazgów? Sposoby na to są co najmniej 3:

  1. Organizery zakładane na plecy przednich foteli samochodowych – przykładem jest tu choćby organizer Multipocket, trwały, elegancki i oferujący możliwość przewożenia wielu mniejszych lub większych przedmiotów z łatwym dostępem do nich przez całą podróż.
  2. Organizery do bagażnika – ponieważ naprawdę nie wszystkie drobiazgi trzeba wozić w kabinie pasażerskiej, warto znaleźć dla nich miejsce właśnie w bagażniku. Proste i tanie organizery, jak np. organizer Kangaroo czy Virage to doskonałe rozwiązanie tego typu problemów. Dzięki rzepom można je łatwo zamocować w bagażniku i uchronić przed przemieszczaniem się, a w razie potrzeby wyjąć całe i zabrać ze sobą (np. do hotelu).

    Organizery do bagażnika

  3. Organizery kieszeniowe – małe, płaskie, do wsunięcia pomiędzy fotel kierowcy lub pasażera oraz zabudowę tunelu środkowego. Na rynku są dostępne tego typu organizery wykonane ze sztywnego i niezbyt estetycznego plastiku, my jednak polecamy Wam ich znacznie bardziej elegancją wersję. Organizery kieszeniowe Vordon pomieszczą telefon, notes, mapę oraz masę innych drobiazgów, a wysiadając z auta, możecie je wyjąć niczym naprawdę ładną saszetkę.

Czy to wszystko? Oczywiście, że nie. To tylko 3 przykłady prostych i tanich akcesoriów, które uprzyjemnią każdą Waszą podróż. Do listy tej możecie dorzucić również śmiało siatkę odgradzającą - mocującą bagaż. Przyda się nie tylko w przypadku przewożenia różnego rodzaju ładunków, ale też w trakcie podróży z psem. Jak sami widzicie, uporządkowanie kabiny Waszego auta wcale nie jest wyzwaniem ponad Wasze siły.