Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Oleje silnikowe 0W30. Najwyższa jakość olejów syntetycznych do nowoczesnych samochodów

Mogłoby się wydawać, że wysoka jakość oleju silnikowego 0W30 będzie gwarantem jego ogromnej popularności wśród kierowców. Tymczasem, jak pokazują statystyki, znacznie chętniej sięgamy po oleje uniwersalne o tak „klasycznych” klasach lepkości, jak 10W40, 10W30 czy nawet coraz częściej wybierany 5W30. W artykule tym znajdziecie odpowiedź na pytanie o przyczyny takiego stanu rzeczy, a także o to:

Olej 0w30 silnikowy - opis, ranking, cechy

Jakie informacje o oleju 0W30 znajdziecie w tym artykule?

  • Jaka jest ogólna charakterystyka olejów 0W30?
  • Jak wygląda aktualny ranking olejów samochodowych 0W30?

W razie jakichkolwiek pytań lub problemów z doborem odpowiedniego oleju do samochodu, zachęcamy Was do skontaktowania się z naszymi ekspertami. Dostępni pod numerami telefonów – podanymi na stronie sklepu w zakładce „Kontakty” – doradcy Iparts.pl chętnie pomogą Wam ustalić, czy stosowanie oleju 0W30 w przypadku konkretnego modelu auta będzie odpowiednie lub też zaproponują olej o innych właściwościach.

Jaka jest ogólna charakterystyka olejów 0W30?

Oleje silnikowe 0W30 przez samych ich producentów określane są jako „oleje syntetyczne klasy premium”. Skąd takie wyróżnienie ich jakości? Wynika to przede wszystkim ze stopnia zaawansowania technologii użytej do ich produkcji. Oleje 0W30 to pod względem zastosowanej bazy olejowej oraz zawartości dodatków szczytowe osiągnięcie w branży środków smarnych. Dzięki swojej wyjątkowej formule, oleje 0W30 posiadają następujące właściwości:

  • zachowują swoją oryginalną płynność nawet w skrajnie niskich temperaturach;
  • zapewniają doskonałą ochronę silnika, kiedy ten osiąga przewidzianą dla siebie, zwykłą temperaturę roboczą;
  • są niezwykle odporne na utlenianie – nie tracą swoich właściwość aż do końca zakładanego okresu eksploatacji;
  • spełniają wymogi emisji spalin Euro IV, Euro V i Euro VI.

Pewną barierą dla kierowców pragnących używać oleju 0W30 może być jednak to, iż:

  • jest on przeznaczony przede wszystkim do silników najnowszej generacji – głównie do silników Diesla, wyposażonych w układy katalityczne SCR oraz filtry DPF;
  • używa się go w szczególnie trudnych warunkach klimatycznych (do -35), które niezwykle rzadko spotykane są w naszym klimacie, przez co olej ten zwykle zastępowany jest olejem o bardziej dostosowanej do polskich warunków klasy lepkości;
  • jako olej najwyższej próby, nie jest produktem tanim i przez to nie tak chętnie stosowanym jako popularne olej uniwersalne.

Jak wygląda aktualny ranking olejów samochodowych 0W30?

Wśród olejów samochodowych 0W30 dostępnych na naszym rynku, szczególną uwagę warto zwrócić na:

  1. Motul 8100 Eco-nergy 0W30 – całkowicie syntetyczny olej od renomowanego producenta, doskonale współpracuje z jednostkami benzynowymi i wysokoprężnymi. Klasyfikowany jako produkt paliwooszczędny.
  2. Castrol Edge Titanium FST 0W30 – doskonale zapobiega problemom z rozruchem silnika nawet podczas najcięższych mrozów.
  3. Total Quartz Energy 9000 0W30 – olej syntetyczny do aut wyprodukowanych po 1998 roku. Bardzo niska temperatura krzepnięcia i obniżona lotność, która przekłada się na niskie zużycie własne.

Oleje silnikowe 0W30 to bez wyjątku powinny być oleje syntetyczne najwyższej klasy. I właśnie na ten element powinniście zwrócić szczególną uwagę. Produkcja tego typu olejów jest bardzo wymagająca i nie każda marka jest w stanie sobie z nią odpowiednio poradzić. Dlatego przy poszukiwaniach oleju 0W30 do swojego auta, starajcie się wybierać przede wszystkim te, które pochodzą od renomowanych producentów (i sprawdzonych dostawców), ponieważ tylko takie dają prawdziwą gwarancję jakości. Zbyt niska cena oleju 0W30 powinna być dla Was przestrogą i poddać w wątpliwość jego faktyczną jakość.

Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
2 komentarze
Też jestem ogólnie zdania, że lepiej zainwestować te kilkadziesiąt złotych więcej w olej 0W30. Każdy doceni to szczególnie w przypadku ostrej zimy, gdy temperatura powietrza spada znacząco poniżej -20°C. W takiej sytuacji korzystanie z najtańszego oleju, nawet rekomendowanego przez producenta, może sprawić, że auto będzie bardzo ciężko odpalić albo silnik nie będzie równo pracował.
Olej 0W30 jest coraz częściej zalecany przez producentów ze względu na trend zmniejszania lepkości olejów silnikowych. Wynika z tego wiele korzyści dla silnika, gdyż olej, zachowuje dobrą płynność nawet podczas niskich temperatur. sięgających do -35°C ;) Sprawdza się to w miejscach, gdzie zimowe warunki atmosferyczne są naprawdę ekstremalne ;)

Powiązane artykuły

Ile oleju silnikowego potrzebuję? Jaką pojemność powinno mieć opakowanie przygotowane do wymiany, a jaką do zwykłego uzupełniania poziomu oleju?

Ile oleju silnikowego potrzebuję? Jaką pojemność powinno mieć opakowanie przygotowane do wymiany, a jaką do zwykłego uzupełniania poziomu oleju?

Pytania o olej silnikowy to chleb powszedni naszych ekspertów iParts.pl. Pytacie ich nie tylko o rodzaj oleju, jego markę czy konkretny typ, ale również o pojemność opakowania, jakie warto przygotować – i to w zależności od tego, czy chcecie przygotować się do wymiany tego oleju, czy jedynie mieć pewien zapas na wypadek konieczności uzupełnienia jego poziomu. Ile więc tego oleju potrzebujecie?

czytaj więcej >
Podwyższone zużycie oleju silnikowego. TOP5 możliwych przyczyn

Podwyższone zużycie oleju silnikowego. TOP 5 możliwych przyczyn tego zjawiska

Macie problem ze znikającym w tajemniczych okolicznościach olejem silnikowym? Musicie go co jakiś czas dolewać, co kosztuje Was więcej niż powinno? Zbyt duże zużycie oleju silnikowego może wynikać z różnych przyczyn i nie każdą łatwo jest wskazać. Jest jednak krótka lista 5 najczęstszych przyczyn takiego zjawiska. Co na niej się znajduje? Jakich jest tych TOP 5 powodów, dla których silnik „bierze” olej?

czytaj więcej >
Olej Mobil Super. Co myślą kierowcy o tym oleju segmentu premium?

Oleje silnikowe Mobil Super. Jak oceniają je kierowcy? Czym różnią się od innych olejów samochodowych z segmentu premium?

Olej silnikowy Mobil Super to jeden z produktów segmentu premium, który zyskał sobie uznanie wśród wielu kierowców na całym świecie. Ale co dokładnie sprawia, że olej ten jest tak lubiany? Czy w ogóle można uznać go za lubiany i jakie opinie na temat tego oleju spotyka się wśród kierowców?

czytaj więcej >
Jak dobrać i jak często wymieniać olej w skrzyni biegów?

Kiedy należy wymienać olej do skrzyni biegów? Jak często? Co może się stać, jeśli tej wymiany nie przeprowadzicie?

Każda skrzynia biegów, czy to manualna, czy automatyczna, chroniona jest przez olej przekładniowy lub specjalny płyn hydrauliczny. Olej ten, jak każdy inny płyn eksploatacyjny w Waszym samochodzie, ma ograniczoną żywotność. Czy oznacza to, że należy go wymieniać? A jeśli tak, to jak często?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze