Ogrzewanie dodatkowe - ile kosztuje i jak wygląda montaż?

Data:
W kategorii Ogrzewanie i Wentylacja

Systemy ogrzewania postojowego zapewniają wyjątkowy komfort. Dzięki nim kierowca zimą może wsiąść do ciepłej kabiny i cieszyć się łatwym rozruchem rozgrzanego silnika. To że auto nie zostało wyposażone w rozwiązanie w fabryce, na szczęście o niczym nie świadczy. Zawsze istnieje możliwość montażu pofabrycznego. Zaraz wyjaśnimy na czym on polega i ile kosztuje.

Moda na ogrzewanie postojowe przyszła do Polski przede wszystkim z zachodu. Kierowcy z takich krajów jak Niemcy, Francja czy Austria nie boją się drogich opcji podczas konfigurowania nowego auta. Wyposażenie samochodu w autonomiczną nagrzewnicę już w fabryce jest niezwykle wygodne. Nie wymaga żmudnej pracy mechanika podczas montażu, ale z drugiej strony jest stosunkowo drogie (minimum 5 tysięcy złotych). Poza tym fabryczne zestawy nie pozostawiają właścicielowi auta większego wyboru. Ten może się zdecydować tylko na ten system, który jest oferowany na liście opcji przez danego producenta. 

Zdecydowanie szersze możliwości wyboru daje montaż w aucie używanym. W całym kraju jest kilkadziesiąt warsztatów specjalizujących się w tego typu usługach. Dyskusję o kosztach i sposobie instalacji systemów niefabrycznych należy podzielić na dwa bloki. Oddzielnie warto omówić procedury dotyczące rozwiązań spalinowych i elektrycznych. Zamontowanie w aucie używanym systemu pierwszego typu kosztuje od 4,5 do 8 tysięcy złotych. Ostateczny koszt zależy od stopnia zaawansowania ogrzewania, jego funkcjonalności i wielkości pojazdu. 

Duża ilość elementów składających się na rozwiązania spalinowe sprawia, że montaż jest skomplikowany. Aby nie popełnić żadnego błędu, mechanik w pierwszej kolejności musi dobrze zaplanować rozmieszczenie urządzeń i poszczególnych podłączeń. Agregat stanowiący centralny punkt ogrzewania postojowego spalinowego wmontowuje się w przewody z płynem chłodzącym oraz podłącza do zbiornika paliwa. Kolejnym etapem jest skomunikowanie sterownika z obwodem regulującym pracę nawiewu oraz ewentualnie podpięcie systemu doładowującego akumulator. Podczas pracy mechanik nie może zapomnieć o właściwym zabezpieczeniu połączeń elektrycznych. W ten sposób uda się uniknąć zwarć i niepotrzebnych awarii. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Ogrzewanie elektryczne: niższa cena i prostszy montaż

Na o wiele niższe koszty właściciel pojazdu naraża się w przypadku wyboru systemów ogrzewania elektrycznego. Jeżeli dogrzewany ma być sam silnik, cena urządzenia wraz z montażem nie powinna przekroczyć 400 - 500 złotych. Dokładając nagrzewnicę wnętrza koszty wzrosną do nieco ponad tysiąca. Przy wyborze nagrzewnicy wnętrza i ładowarki akumulatora rachunek wyniesie prawie dwa tysiące. Rozwiązania elektryczne oznaczają małą awaryjność, możliwość rozbudowy o kolejne funkcje oraz łatwiejszy montaż. 

Identycznie jak w przypadku systemów spalinowych, pierwszym etapem prac montażowych jest rozplanowanie rozmieszczenia elementów układu. W przypadku grzałki silnika stosuje się trzy typowe lokacje. Mowa o otworach technologicznych w bloku (mogą być trudno dostępne), przewodach z cieczą chłodzącą lub misce olejowej. Podgrzewacze kabinowe zazwyczaj umieszcza się pod fotelem pasażera. Po rozmieszczeniu elektrycznych grzałek należy podłączyć elementy systemu sterowania, ulokować w kabinie panel sterujący oraz doprowadzić źródło prądu. W jaki sposób? Modelem przejętym z krajów skandynawskich w zderzaku umiejscawia się gniazdko elektryczne. 

Podsumowując, podczas montażu ogrzewania postojowego obydwu typów należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim liczy się znajomość budowy silnika i układu elektrycznego oraz doświadczenie. Tylko w ten sposób mechanik będzie miał możliwość prawidłowego rozplanowania miejsca montażu poszczególnych elementów układu. Poza tym należy pamiętać o starannym wykonaniu i zabezpieczeniu połączeń elektrycznych. To zminimalizuje ryzyko wystąpienia awarii.


Komentarze

Webasto
Rysiek
,
24.01.2020
Odpowiedz
Dzien Dobry Chce zalozyc Webasto do Busa Dostawczego Blaszaka Iveco.Kto moze mi poradzic Warszztat ktory to robi i jakie sa koszty ? Z gory dziekluje.
Spore koszty, lecz się przydaje
robo0077
,
12.01.2019
Odpowiedz
Ogrzewanie postojowe to piękna sprawa w nieco większych autach, np. typu Van / Bus, możecie sobie pozwolić nawet na wycieczkę po Europie śpiąc w samochodzie i w nocy nie zmarzniecie czy to latem, czy zimą- gdziekolwiek byście nie pojechali. Dodatkowo instalacja taka nie pobiera zbyt wiele prądu z akumulatora oraz zużywa małą ilość paliwa. Niestety cena nieco powala - 5-8 tysięcy za instalację mając auto wartości ok. 20 tysięcy - to chyba nie ma sensu. Lepiej poszukać samochodu z fabrycznym ogrzewaniem postojowym.
Ogrzewanie
Stanisław
,
20.06.2017
Odpowiedz
Bardzo fajne udogodnienie. Rok temu postanowiłem zamontować takie w swoim samochodzie i już nie muszę wchodzić w zimie do zimnego auta. Jak dla mnie było warte swojej ceny.
ogrzewanie auta
Ziomek
,
01.02.2017
Odpowiedz
Ten system ogrzewanie to już dodatek dla kapryśnego kierowcy. Oczywiście jest to pewne udogodnienie, ale nie jest to bardzo konieczny bajer. Jednakże jak ktoś ma trochę więcej gotówki to czemu nie sprawić sobie czegoś takiego :)
ogrzewanie elektryczne
Łuki1
,
22.08.2016
Odpowiedz
Ogrzewanie elektryczne to super sprawa, kolega zamontował i jest cieplutko w zimie. Teraz kolej na moje auto :)
za duże koszty
Areczek
,
04.08.2016
Odpowiedz
Planowałem sprawić sobie takie cudo, ale niestety koszty wyszły za duże, przekroczył by wartość mojego auta :)
Spore koszty
Damian
,
30.03.2016
Odpowiedz
Nawet do 8 tysięcy złotych? No to nie jest to najtańsze rozwiązanie, ja osobiście bym sobie na to nie pozwolił ale znam osoby, które dokonywali takich instalacji w swoich autach.
Warto!
Grzesiek
,
07.03.2016
Odpowiedz
Według mnie warto sobie takie coś sprawić - naprawdę spore udogodnienie.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.