Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Nowe tablice rejestracyjne już są. Kto będzie jeździł z numerami zaczynającymi się na MO, kto dostanie VW, a komu przypadnie uśmiechnięte XD?

Od 1 maja 2023 roku mamy w Polsce nowe tablice rejestracyjne i nowe oznaczenia na tych tablicach. Te drugie już teraz stały się powodem do uśmiechu dla wielu kierowców, zwłaszcza dla kierowców z Gdańska, Poznania czy Wrocławia. Dlaczego?

Nowe tablice rejestracyjne od 1 maja 2023. W Gdańsku hit XD

Zmiany, które weszły w życie 1 maja 2023 roku to pokłosie Rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów. Rozporządzenie to oryginalnie weszło w życie niemal rok temu, bo 4 września 2022 roku, jednak – jak to regularnie ostatnio ma miejsce w przypadku przepisów okołomotoryzacyjnych – faktycznie zostało rozbite na kilka etapów, z których każdy zaczyna obowiązywać od innego momentu. Ten etap, który wszedł w życie 1 maja 2023 roku, wprowadził do użytku tablice rejestracyjne dla zabytkowych motorowerów, ale informacja ta przeminęłaby niezauważona, gdyby nie to, że wraz z „blachami” dla zabytkowych motorowerów weszły w życie również nowe przepisy dotyczące wzorów na dobrze nam znanych samochodowych tablicach rejestracyjnych. Co jest w nich nowego?

Tablice rejestracyjne przed zmianą. Jak i dlaczego właśnie tak do tej pory wyglądały?

Ramka pod tablicę rejestracyjną z logo iParts
Ramka pod tablicę rejestracyjną z logo iParts

Oznaczenia zamieszczane na standardowych samochodowych tablicach rejestracyjnych to tak naprawdę kody pozwalające na identyfikację miejsca rejestracji pojazdu. Każda tablica składała się do tej pory z 2. lub 3. liter oraz 4. lub 5. cyfr. Fakt wykorzystywania cyfr był i jest nadal w tym sposobie kodowania informacji największą słabością, ponieważ znacząco ogranicza liczbę kombinacji. A im mniej kombinacji, tym mniej samochodów można z użyciem takiego systemu zarejestrować. Co więcej, obowiązujące do tej pory przepisy, nadające odpowiednie oznaczenia tablicom rejestracyjnym, sprawiały, że każdy powiat miał swoją kombinację, której pierwszym znakiem była litera przypisana do danego województwa. Do tej pory wyglądało to następująco:

  • B – województwo podlaskie
  • C – województwo kujawsko -pomorskie
  • D – województwo dolnośląskie
  • E – województwo łódzkie
  • F – województwo lubuskie
  • G – województwo pomorskie
  • K – województwo małopolskie
  • L – województwo lubelskie
  • N – województwo warmińsko -mazurskie
  • O – województwo opolskie
  • P – województwo wielkopolskie
  • R – województwo podkarpackie
  • S – województwo śląskie
  • T – województwo świętokrzyskie
  • W – województwo mazowieckie
  • Z – województwo zachodniopomorskie.

Do tego dochodzą jeszcze litery „H” oraz „U” zarezerwowane dla pojazdów używanych odpowiednio przez policję i wojsko.

Jak widzicie, system ten był do tej pory bardzo prosty i w dużej części wręcz intuicyjny. Pierwsza litera na tablicy rejestracyjnej pochodziła albo od nazwy województwa („Z” w zachodniopomorskim), albo od stolicy tego województwa („R” od Rzeszowa w podkarpackim). Do wyjątków należało takie kojarzenie liter z województwami, jak w przypadku województwa lubuskiego („F”) czy świętokrzyskiego („T”). Teraz jednak wszystko to ulegnie zmianie. Pojawiają się nowe oznaczania dla wszystkich największych miast w Polsce. Jakie to oznaczenia?

Nowe tablice rejestracyjne z oznaczeniami, które przejdą do historii. Kto będzie miał „XD”, kto „MO”, a kto „VW”?

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej HELLA 2KA (Boczna oprawa)
Oświetlenie tablicy rejestracyjnej HELLA 2KA (Boczna oprawa)

Ponieważ wbrew chęciom części urzędników Unii Europejskiej Polacy nie zamierzają rezygnować z samochodów, a wręcz kupują ich coraz więcej, już jakiś czas temu zaczęły się problemy z oznaczeniami na tablicach rejestracyjnych. Ograniczona liczba kombinacji grozi szybkim wyczerpaniem się liczby możliwych rejestracji, dlatego rząd postanowił zwiększyć dostępną pulę kodów, wprowadzając do użycia kolejne litery alfabetu. Od 1 maja 2023 największe polskie miasta zyskały więc nową literę, a więc i nowe oznaczenia dla tablic rejestracyjnych. I tak:

  • Katowice – oprócz dawnego SK będzie teraz IK
  • Kraków – wcześniej tylko KK, teraz jeszcze JR
  • Rzeszów – znany z oznaczenia RZ, otrzymał litery YZ
  • Warszawa (Mokotów) – do oznaczenia WE doszło AE
  • Poznań – oprócz tradycyjnego PY będzie budzące skojarzenia z Milicją Obywatelską MO
  • Wrocław – do dawniejszego DW dochodzi gratka dla fanów Volkswagena, czyli VW
  • Gdańsk – największy hit nowych oznaczeń, czyli już nie GD, a wiele mówiące XD.

Nowe oznaczania na tablicach rejestracyjnych mają zwiększyć pulę numerów możliwych do nadawania nowo rejestrowanym autom. I faktycznie się do tego przyczynią, choć nie na długo. Znacznie rozsądniejszą zmianą byłaby rezygnacja z cyfr i przejście na same litery – wielokrotnie zwiększyłoby to liczbę dostępnych kombinacji – tego jednak nie mamy się co spodziewać. Pozostaje więc jedynie zazdrościć kierowcom z Gdańska, Wrocławia i Poznania możliwości jazdy na numerach wzbudzających uśmiech u każdego.

Nowe tablice rejestracyjne w skrócie:

  • Obowiązujący do tej pory wzór tablic rejestracyjnych został wprowadzony 1 maja 2000 roku i był już kilkukrotnie modyfikowany
  • Od 2006 roku na tablicach rejestracyjnych mamy obecny symbol Unii Europejskiej zastępujący polską flagę
  • Od 2020 roku nad nalepką legalizacyjną na tablicy rejestracyjnej widnieje wizerunek orła białego
  • Nowe oznaczenia i litery pojawią się w pierwszej kolejności na tzw. zmniejszonych tablicach rejestracyjnych oraz na tablicach zabytkowych
  • W szerokim użyciu nowowprowadzone oznaczenia znajdą się prawdopodobnie dopiero za kilka lat.
Kobieta w motoryzacji to raczej oksymoron. Branża samochodowa niewątpliwie kojarzona jest z mężczyznami, jednak coraz więcej kobiet, w tym również ja, coraz lepiej odnajduje się w tym typowo męskim świecie. Jako kobieta staram się często pokazać nieco inny punkt widzenia a tematy, które na pierwszy rzut oka wydają się skomplikowane przedstawić w prosty i przystępny, nawet dla laika sposób.
0 komentarzy

Powiązane artykuły

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Ranking opon wielosezonowych 2024. TOP 10 modeli całorocznych polecanych przez iParts.pl

Doświadczenia i opinie zebrane w ciągu kończącego się pomału 2024 roku pozwalają nam tworzyć rankingi najlepszych produktów, jakie znajdziecie w naszym sklepie iParts.pl. Ten konkretny ranking opon wielosezonowych dotyczy roku 2024, jednak z pewnością przyda się każdemu, kto planuje zakup opon całorocznych tak samo w tym, jak i w przyszłym roku. Poznajcie 10 wybranych modeli opon całorocznych, wśród których z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie.

czytaj więcej >
Zmiana opon zimowych na letnie. Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Kiedy można się już bezpiecznie pozbyć opon zimowych i zastąpić je letnimi? Czy marzec to właściwy moment na taką wymianę?

Czasem już na przełomie zimy i wiosny kierowcy stają przed wyborem terminu wymiany opon zimowych na letnie. Niby wszyscy wiedzą, kiedy taka wymiana powinna nastąpić, a mimo to cały czas się na to nabieramy. Bo czy wymiana opon w marcu to dobry pomysł? A jeśli nie, to dlaczego?

czytaj więcej >
Opony wielosezonowe. Czy warto? Względy bezpieczeństwa oraz oszczędności

Czy warto inwestować w opony wielosezonowe? Jak wyglądają pod względem bezpieczeństwa jazdy i szeroko rozumianej oszczędności?

Zainteresowanie oponami wielosezonowymi wzrasta, wzrasta też liczba pytań, jakie dostajemy od Was na ich temat. Ty razem otrzymaliśmy pytanie od jednego z naszych klientów odnośnie do bezpieczeństwa opon całorocznych oraz tego, czy ich zakup jest opłacalny. Jak to wygląda w praktyce?

czytaj więcej >
Jakie wycieraczki samochodowe kupić? Jakiej firmy są najlepsze?

Jakie wycieraczki samochodowe warto kupić? Wycieraczki jakiej firmy są najlepsze?

Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Są też elementem stosunkowo szybko się zużywającym, stąd też wymagającym częstej wymiany. Jakie wycieraczki należy wówczas wybierać?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze